Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

TTK 669 - 711 , Çek İptal- İstirdat- Takibin Durdurulması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-06-2008, 20:36   #1
ad-hoc

Varsayılan TTK 669 - 711 , Çek İptal- İstirdat- Takibin Durdurulması

Müvekkil şirket emrine keşide edilen bir çeki kaybediyor. Çek iptal davası ikame ediyoruz ve teminat karşılığında 669. maddesi uyarınca ilgili bankaya ödemeden men kararını iletiyorum. Bu arada çeki elinde bulunduran 3. kişi takas aracılığı ile çeki bir başka bankanın bir başka şubesine ibraz ediyor ve çekin arkasına yazılan şerh "711 uyarınca ödenmemiştir"( müvekkil keşideci olmamasına rağmen bu talimatı nasıl verecekse)
Çeki elinde bulunduranı bildiğim için istirdat davası ikame ediyorum. Bu arada çek hamili icra takibi yapıyor. Takibin durdurulmasını istirdat mahkemesinden talep ediyorum. Talebim 2. kez reddediliyor. İcra mahkemesine başvuruyorum, genel mahkemeler yetkilidir, inceleme alanını aşmaktadır gerekçesiyle talebimi reddediyor.
Bu durumda ne yapmamı tavsiye edersiniz, bankacılar hakkında görevi ihmalden dolayı şikayette ayrıca bulundum ( gerçi hukuki uyuşmazlıkla alakalı değil ama öyle ki ne yapacağımı bilemez oldum)fakat istirdat yargılamasını yapan mahkemeyi takibin durdurulması konusunda nasıl ikna ederim. Aksi halde kaybolan bir çek için, üstelik bir mahkeme kararı ile ödemeden men edilmiş bir çek için cebri icra tehdidi altında ödemeye zorlanmış oluyoruz. Şimdiden teşekkür ederim.
Old 20-06-2008, 13:37   #2
lawyer35

Sayın ad-hoc,
kullandığınız ibarelerden, bahsekonu çekin emre yazılı olduğu anlaşılıyor.Emra yazılı çeklerde, çekin sağladığı hakkın devri ciro ve zilyetliğin nakli ile gerçekleşir.Bahsekonu emre yazılı çek, müvekkiliniz tarafından kaybedilmiş. Çeki eline geçiren kişi hak sahibi olmaz zira emre yazılı çeklerde hamilin haksahibi olabilmesi için düzgün bir ciro silsilesi ve çekin zilyetliği kanun gereği aranan şartlardır.Tabi bütün bu açıklamalar bahsekonu çekin emre yazılı olduğu varsayımına dayanıyor.Müvekkilinizdeki çekin hamile yazılı olmadığı, emre yazılı olduğuna emin misiniz?
Old 21-06-2008, 07:12   #3
ad-hoc

Sayın lawyer35,
Çek emre yazılı ve fakat müvekkilin arkada aynı zamanda bir de cirosu var. Müvekkil şirket çeki tahsil etmek için arkasını cirolamış( şirket çalışanlarından birinin tahsilini sağlamak için)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi