Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kira takiplerinde tahliye

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-05-2006, 12:46   #1
meryem kalay

Varsayılan kira takiplerinde tahliye

adi kiraya ait takiplerde ödeme emrinde kira bedellerinin hangi aylara ait olduğunu yazmayı unutmuşum fakat takip talebinde yazılı. Yasal süre içerisinde borç ödenmedi ve yine yasal süre içerisinde takibe itiraz edildi. Tetkik Hakimliğinde itirazın kaldırılmasını ve tahliyeyi isteyeceğim. Ödeme emrinde , miktarın hangi aylara ait olduğunun yazılmamış olması tahliye kararı verilmesini etkiler mi?
Yardımlarınız için teşekkürler...
Old 25-05-2006, 13:47   #2
erdal7

Sayın Kalay

Takip talebinde , takip konusu yapılan ayların ismen belirtilmemiş olması halinde , duruşmada alacaklıya " Hangi ayların takip konusu yapıldığının açıklattırılması " gerekeceği ne ilişkin karar mevcuttur

12 HD 21-11-1985 T. E.4212 K 9833

Talih uyar TAHLİYE kitabı sy. 77

Saygılarımı sunarım. Av. Erdal
Old 25-05-2006, 13:59   #3
avönder

Varsayılan önemli değil

ödeme emrine süresi içnde itiraz edilmediği iiçin
ödeme emrinin iptali sözkonusu olmayacak
ve ödeme emri kesinleşmiş sayılacak
bu aşamadan sonra dava aşamasında
ayrıntılı açıklamayaptırılarak sorun giderilir.
Old 31-05-2006, 10:29   #4
ilker kırgıl

icra Dairesinden ödeme emrinin düzeltilerek tebliğe çıkartılmasını talep edebilirsiniz. Nasılsa itiraz görmüş bir kaybınız olmaz.
Old 31-05-2006, 17:15   #5
Av.Levent

Konuyla biraz alakalı değil ama. Ödeme emride diğer herşey gibi kanunun aksine icra takibi yapmak isteyen bizler tarafından doldurulduğu için asıl sorun buradan kaynaklanmakta. Ödeme emrini İİK 60. maddeye göre icra dairesi tarafından yazılır. Sayın Meryem siz takip talebine kira bedelinin hangi aylara ait olduğunu yazdığınıza göre aslında sizden sorumluluk çıkmıştır. Artık tabiri caiz ise top icra dairesindedir. Bu nedenle ödeme emrindeki eksikliklerden dolayı ödeme emrinin iptali gerekir. Bu konuyla ilgili olarak Yargıtay genel kurulunun bir kararının sadece özetini aşağıya yazıyorum.

HG 00, E: 2000/12-993, K: 2000/001047, Tarih: 14.06.2000

Ödeme emrinde yabancı paranın Türk Parası karşılığının gösterilmesi gerekir. Ancak, alacaklı takip talebinde Türk Parası karşılığı gösterildiği halde ödeme emrinde gösterilmemiştir. Bu durumda ödeme emrinin iptaline karar verilmesi gerekir.HG 00, E: 2000/12-993, K: 2000/001047, Tarih: 14.06.2000
Old 08-06-2006, 16:53   #6
Av. Caner Arıcı

Varsayılan sayın meryem kalay

adi kirada kira bedelinin ödenmesi ve kiralananın tahliyesi için, sadece takip talebinde hangi aylara ait kira bedelinin talep edildiği 7 nolu bent karşısına yazılır ve 4 nolu bentte da toplam alacak miktarı, yasal faizi, ayrıca kiralananın tahliyesinin istendiği yazılır ve ayrıca bir de tahliye edilecek yerin adresi de altına, Tahliye Adresi: ....... şeklinde yazılır. Ödeme emrine ise sadece toplam alacak miktarı yazılması yeterli olup ayrıca hangi aylara ait kira bedelleri olduğunun yazılmasına gerek yoktur. Bu arada borçlunun kira akdine açıkça itiraz etmesi gerekir, açık ve kesin şekilde kira akdine itiraz etmezse kira akdini kabul etmiş sayılır. Yine kira akdine açıkça itiraz edilmişse, kira sözleşmesi de noterden onaylı değilse alacaklı İ:T:M den itrazın kaldırılmasını isteyemez. Böyle bir durumda ancak sulh hukuk mahkmesinde tahliye davası açmak gerekir. Sulh hukukta açılacak davada da bu ödeme emri "ihtar" yerine geçer. Burada sözleşmedeki imza kiracıya ait olduğu ortaya çıkarsa itiraz eden para cezasına mahkum edilir.
Old 28-03-2007, 23:04   #7
fthcetin

arkadaşlar bir sorumda benim var yardımcı olursanız sevinirim. ben haciz ve tahliye talepli icra takibi yaptım. takip talebinin arkasına ödenmeyen kira bedelleri ve işletilen faiz ayrıntılı olarak dökümü yaptım. toplam 10 ay. 6000 ytl toplam. ön yüze yine 6000 ytl yazmışım ancak ödenmeyen kira ayları olarak fazladan 4 ay eklemişim hataen. kiracıda hataen yazdığım bu aylardan ödediklerini toplam bedelden düşüp geri kalanı ödedi. ben ödeme süresi geçmeden kendisine hataan bu şekilde yazıldığını aslında ön yüzdeki 4 ay talebinmde olmadığını ihtarname ile bildiridim. buna rağmen ödemedi. tahliye davası açtım. karşı tarafın avukatı 14 ayın toplamı bunu talep etmişsin bu ayların içinde ödediği miktar şudur toplamdan çıkar geriye ne kalırsa onu ödedik borcumuz kalmadı şeklinde savunmada bulunmuş. sizce ne olur. takip talebinin arka sayfasındaki ayrıntılı döküm ile ön yüzdeki aylar çelişik. kafam çok karıştı valla yardımcı olursanız sevinirim. Birde mesela benim kira alacağım fiilen aylık 600 YTL ödeniyor. ancak kira kontratında 400 USD yazıyor. ben haklarımı saklı tutup 400 USD üzerinden takip yaptım ve mesela nisan ayı kira bedeli 539 YTL tuttu. ancak kiracı bu kirayı ben daha önce 600 ytl olarak ödedim. dolayısı ile toplamdan 600 çıkarırım şeklinde bi itiraz sunmuş. benim iddiam ise ben nisanı 400 usd karşılığı 539 ytl istedim. eğer ödedin ise toplam rakamdan yani 6000-539=5461 YTL ödemen gerek iken o 6000-600=5400 YTl ödemiş. yani diğer kira alacaklarından 61 ytl eksik ödemiş oluyor. itm burda ne yapar. sizce mantık doğrumu. bu kadar yazıyı kim okuyacak ve kim kafa yorup cevap verecek. nisan başında duruşma var.
Old 15-12-2010, 19:17   #8
byqwert

Mrb arkadaşlar. Yeni bir başlık açmak istemedim. Müvekkillerim iştirak halinde mülkiyet hakkına sahip oldukları taşınmazı pay sahiplerinden birinin kızına kiraya vermişler(şifai sözleşme) ancak bu şahsın kira bedelini ödememesi nedeniyle pay sahiplerinden sadece biri icra takibinde bulunmuş ancak (kiracı burada kendi annesininde hak sahibi olduğu vesilesiyle) arada bir kira akdi bulunmadığı dolayısıyla kiracı olmadığı dolayısıyla takibe itirazda bulunmuş. Bunun üzerine kiracının annesi dışındaki tüm hak sahipleri fuzuli işgal dolayısyla tazminat ve tahliye davası açıyorlar.Mah. sadece bir pay sahibinin takibe geçtiği için icra takibinin geçerli bir ihtarname niteliğine haiz olmadığını belirtiyor,ancak taraflar arasında şifaen de olsa bir kira akdinin varlığını tespit ediyor.(karar kesinleşti.)Daha sonra bir hak sahibi hariç diğer tüm iştirakçiler adına icra takibine geçtim. Kiracı buna da aynı şekilde arada kira akdi bulunmadığı dolayısıyla kiracı ollmadığı vesilesiyle itiraz etti.
Sorum ; kira alacağının tahsili ve tahliye davası açmayı düşünüyorum. Mahkeme dava arkadaşlarından birinin olmaması nedeniyle davayı red edebilirmi(Ortaklığın giderilmesi davası aç manasında -yargıtay kararları varda bu yönde-
Diğer sorum ilk davada verilen kesin hüküm nedeniyle tahliye artık gerçekleşirmi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi