Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Davacı tarafından yatırılan bakiye harcının davacıdan istenmesi ve sulhun etkisi...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-04-2010, 09:52   #1
Kobaner

Varsayılan Davacı tarafından yatırılan bakiye harcının davacıdan istenmesi ve sulhun etkisi...

Merhaba davalı olduğumuz kıdem ihbar konulu davamızda aleyhimize çıkan karar sonrası davacıyla sulh yaptık ve temyiz hakkımızdan feragat ettik. Davalı hiçbir hukuki menfaati kalmamış olmasına rağmen mahkeme kararını bakiye harcını yatırarak almış ve ardından harcın rücusu için bize icra takibi başlattı.
Şu aşamada borca itiraz etmeyi düşünüyorum,hakkın kötüye kullanılmasına (temyizden feragat ettiğimiz ve sulh olduğumuzdan menfaati olmadığı halde bakiye harcını yatırmasına) dayanarak itiraz etmeyi düşünüyorum. Yargıtay kararı araştırmama rağmen ilgili bir karar bulamadım. Konuyla ilgili fikrini paylaşmak isteyen meslektaşlarıma şimdiden teşekkürler.

Saygılar
Old 14-04-2010, 12:37   #2
av.aysil

Alıntı:
Yazan Kobaner
Davalı hiçbir hukuki menfaati kalmamış olmasına rağmen mahkeme kararını bakiye harcını yatırarak almış ve ardından harcın rücusu için bize icra takibi başlattı.
Saygılar

Sanırım yukarıda davalı olarak bahsettiğiniz taraftan kastınız davacı değil mi?
Old 14-04-2010, 12:52   #3
Kobaner

Evet bakiye harcını yatıran davacıdır. İlam gereği davalının yatırması gereken harcı, davacı yatırıyor. Daha sonrada davalıya rücu ediyor. Aramızda sulh ve ibra sözleşmesi yaptığımızdan, kendisinin kararı alarak kazandığı bir menfaat bulunmamakta.
Old 14-04-2010, 13:01   #4
Pınar

Alıntı:
Yazan Kobaner
Evet bakiye harcını yatıran davacıdır. İlam gereği davalının yatırması gereken harcı, davacı yatırıyor. Daha sonrada davalıya rücu ediyor. Aramızda sulh ve ibra sözleşmesi yaptığımızdan, kendisinin kararı alarak kazandığı bir menfaat bulunmamakta.

Durumu talihsiz bir olay olarak nitelendiriyorum. Her nekadar Kararı almakta bir yararı bulunmasa da buna yasal bir engel de yoktur. (malesef)

Kararı (yararı olmadığı halde) almış olsa bile, icraya koymaksızın, müvekkilinizden talep edebilir ve bunu da sulhe konu edebilirdi. Şahsi fikrim kötü niyetli davranıldığı yönünde.Ama dediğim gibi ben yasal bir engel göremedim. Daha doğrusu sizin başvurabileceğiniz bir yasal dayanak göremedim.

Harcı yatırılarak kararı alması değil de, bunu icra takibine konu etmesi, icra vekalet ücreti ve sair masraflar( kazançlar) doğuracağından, belki bu husus üzerinden hareket ederek bir yol bulabilirsiniz.
Old 14-04-2010, 13:13   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Kobaner
Merhaba davalı olduğumuz kıdem ihbar konulu davamızda aleyhimize çıkan karar sonrası davacıyla sulh yaptık ve temyiz hakkımızdan feragat ettik. Davalı hiçbir hukuki menfaati kalmamış olmasına rağmen mahkeme kararını bakiye harcını yatırarak almış ve ardından harcın rücusu için bize icra takibi başlattı.
Şu aşamada borca itiraz etmeyi düşünüyorum,hakkın kötüye kullanılmasına (temyizden feragat ettiğimiz ve sulh olduğumuzdan menfaati olmadığı halde bakiye harcını yatırmasına) dayanarak itiraz etmeyi düşünüyorum. Yargıtay kararı araştırmama rağmen ilgili bir karar bulamadım. Konuyla ilgili fikrini paylaşmak isteyen meslektaşlarıma şimdiden teşekkürler.

Saygılar

Sulh anlaşması dosyaya ibraz edilmedi mi?
Old 14-04-2010, 15:01   #6
Kobaner

Dava karara çıktıktan sonra sulh olduğumuzdan dosyada bulunmuyor. Karar çıkmadan önce çıkmış olsaydı maktu harç alınacağından sıkıntı yaşamayacaktık.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi