Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kooperatiflerde üyelikten çıkarmadan sonra teslim sorunu..

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-02-2008, 10:54   #1
BurakALTIPARMAK

Varsayılan Kooperatiflerde üyelikten çıkarmadan sonra teslim sorunu..

Arkadaşlar ,
ekonomik yükümlülüklerini yerine getirmeyen kooperatif üyesi , gerekli prosedür gerçekleştirilerek ihraç ediliyor , üyenin genel kurula itirazı üzerine genel kurul da ihraç kararını alıyor. Üye üyelikten çıkarma kararına karşı mahkemeye başvuruyor ve halen yargılaması devam etmektedir. Bu arada kur'a da üyelere düşen taşınmazlar teslim edilmeye başlanıyor. Üyenin konutu ile ilgili olarak ise yargılama sonuna kadar beklenmeye başlanıyor. Üyelikten İhraç edilen ve halen ortaklık haklarına sahip olan bu üyeye EŞİTLİK ilkesi uyarınca konutunu teslim etmeli miyiz?( bu arada prosedürde bir usuli eksiklik olmayıp , mahkemece ihraç kararının doğru bulunması bence kuvvetle muhtemeldir) Teslim etmememiz halinde karşı karşıya kalacağımız kira kaybı, tazminat vs davalara ilişkin bilgi , içtihat vs yardım sağlayan (ve de okuyup fikrini yazan) arkadaşlara peşinen teşekkür ederim.

Old 29-02-2008, 16:14   #2
BurakALTIPARMAK

Alıntı:
Yazan BurakALTIPARMAK
Arkadaşlar ,
ekonomik yükümlülüklerini yerine getirmeyen kooperatif üyesi , gerekli prosedür gerçekleştirilerek ihraç ediliyor , üyenin genel kurula itirazı üzerine genel kurul da ihraç kararını alıyor. Üye üyelikten çıkarma kararına karşı mahkemeye başvuruyor ve halen yargılaması devam etmektedir. Bu arada kur'a da üyelere düşen taşınmazlar teslim edilmeye başlanıyor. Üyenin konutu ile ilgili olarak ise yargılama sonuna kadar beklenmeye başlanıyor. Üyelikten İhraç edilen ve halen ortaklık haklarına sahip olan bu üyeye EŞİTLİK ilkesi uyarınca konutunu teslim etmeli miyiz?( bu arada prosedürde bir usuli eksiklik olmayıp , mahkemece ihraç kararının doğru bulunması bence kuvvetle muhtemeldir) Teslim etmememiz halinde karşı karşıya kalacağımız kira kaybı, tazminat vs davalara ilişkin bilgi , içtihat vs yardım sağlayan (ve de okuyup fikrini yazan) arkadaşlara peşinen teşekkür ederim.

arkadaşlar hiç fikri olanınız yok mu?
Old 03-03-2008, 15:05   #3
avmurat

Sayın Altıparmak, şunları biliyorum-ki sanırım siz de biliyorsunuz:1)İhraç edilen üyenin ortaklık hak ve borçları, ihraç kararı kesinleşinceye kadar devam eder. 2)İhraç edilen üyenin yerine yeni üye alınamaz, üyeye verilmesi gereken konut başkasına verilemez. 3)K.K.m.ek 2/2 gereği buna aykırı hareket edilmesi suçtur ve yöneticilerin cezai sorumluluğunu gerektirir.
Ancak şunları da bilmiyorum:1)Üyeye konutunu teslim ederseniz ve o da konutu başkasına devrederse, ihraç kararı kesinleşince ne olur? 2)Tamam yeni üye almadık ve konutu da başkasına vermedik peki bu konut dava sonuna kadar kooperatifin uhdesinde kalabilir mi? 3)Konut üyeye teslim edildi fakat üye davayı kaybetti.Bu kez kooperatif üyeden kira isteyebilir mi?
Açıkçası biraz araştırdım ama tam bir cevap bulamadım.Siz bulursanız paylaşırsanız sevinirim.Sorunuza cevap olmadığının farkındayım ancak belki düşünmenize biraz katkı sağlar, saygılarımla.
Old 03-03-2008, 17:37   #4
Av. Nurten Kozan

Sayın Meslekdaşım;
Kooperatif ortaklığından ihraç kararları, kesinleşmeyle birlikte kararın alındığı tarihten itibaren geçerli hale geliyor. Ancak, karar kesinleşinceye kadar, üyenin tüm hak ve borçları aynen diğer üyeler gibi devam ediyor. Kooperatifin ferdileşmeye geçmesiyle birlikte kooperatif ortaklığı ile mülkiyet birbirinden tamamen ayrılır. Yapı Kooperatifi, akçeli yükümlülüklerini tam olarak yerine getiren ortaklarına karşı konut tahsis etmekle yükümlüdür. Kooperatif tahsis listesine göre, taşınmazların ortaklara kullanmak üzere teslim ediyor ise, burada hakkında ihraç kararı verilen ortağa da fiilen taşınmazı kullanmak üzere teslim etmekle yükümlüdür diye düşünüyorum. Ancak mülkiyetin devri hususunda farklı davranabilir ve mülkiyeti devretmekle yükümlü değildir diye düşünüyorum.Bu durumda, fiilen kullanım sağlandığı için geç teslim nedeniyle herhangi bir şekilde tazminat talep edilemeyecektir.
Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, 19.11.1992 tarih, 92/6008 Es.- 10623 K. sayılı kararı olaya uyarlanabilir nitelikte.
Kolaylıklar dilerim.
Old 04-03-2008, 11:53   #5
BurakALTIPARMAK

Alıntı:
Yazan Av. Nurten Kozan
Sayın Meslekdaşım;
Kooperatif ortaklığından ihraç kararları, kesinleşmeyle birlikte kararın alındığı tarihten itibaren geçerli hale geliyor. Ancak, karar kesinleşinceye kadar, üyenin tüm hak ve borçları aynen diğer üyeler gibi devam ediyor. Kooperatifin ferdileşmeye geçmesiyle birlikte kooperatif ortaklığı ile mülkiyet birbirinden tamamen ayrılır. Yapı Kooperatifi, akçeli yükümlülüklerini tam olarak yerine getiren ortaklarına karşı konut tahsis etmekle yükümlüdür. Kooperatif tahsis listesine göre, taşınmazların ortaklara kullanmak üzere teslim ediyor ise, burada hakkında ihraç kararı verilen ortağa da fiilen taşınmazı kullanmak üzere teslim etmekle yükümlüdür diye düşünüyorum. Ancak mülkiyetin devri hususunda farklı davranabilir ve mülkiyeti devretmekle yükümlü değildir diye düşünüyorum.Bu durumda, fiilen kullanım sağlandığı için geç teslim nedeniyle herhangi bir şekilde tazminat talep edilemeyecektir.
Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, 19.11.1992 tarih, 92/6008 Es.- 10623 K. sayılı kararı olaya uyarlanabilir nitelikte.
Kolaylıklar dilerim.

Sevgili meslektaşım , öncelikle bilgi için teşekkürler , olayda ferdileşme öncesi , içişlerin yapılması için konut sahiplerine teslim sözkonusu , yani ihraç edilen ortağa taşınmaz teslim edildiğinde içini yaptıracaktır. B u arada bahsettiğiniz Yüksek Mahkeme kararını içtihat programlarında bulamadım , gönderirseniz sevinirim...
Old 04-03-2008, 16:30   #6
Av. Nurten Kozan

Sayın Meslektaşım;
Akçeli yükümlülüklerini yerine getirmediğiiçin ihraç kararı verilmiş. Borçlu ortağa, ferdi mülkiyete geçişte, tapu devrinin yapılmaması konusunda olumlayan çok sayıda yargıtay kararı var.( mevcut borcun depo edilmesi şartıyla tescil talebini kabul şeklinde). Sizin olayınızda, konutlar fiilen kullanıma hazır olarak teslim edilmemekte, iç işlerinin yapımını temin için bir teslim söz konusu olduğuna göre; ihraç kararının kesinleşmesi halinde, ortak ile hesaplaşmada taşınmaza yaptığı giderler hesaplaşma payını yükseltecektir. Ancak; ihraç edilen ortak ihraç kararı iptal edilerek tekrar döner ise, hakkında verilen ihraç kararı haksız, yersiz duruma düşecektir ki, geç teslim nedeniyle uğradığı zararı talep edebilecektir. Yani, ihraç kararının iptali halinde, geç teslimden dolayı sorumluluk kaçınılmaz nitelik alır diye düşünüyorum. Örnek kararlar için size Gönen Eriş'in Uygulamalı Kooperatifler Hukuku kitabını önereceğim.(özellikle sayfa-161,188 de). Ancak, ferdi mülkiyete geçişte, tapunun devredilmemesi tamamen haklı ve yerinde olacaktır.
Başarılar dilerim..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi