Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vekİllİkten İstİfa GerekÇelerİ Ve Akibetİ.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-09-2010, 09:45   #1
furugferruhzad

Varsayılan Vekİllİkten İstİfa GerekÇelerİ Ve Akibetİ.

Vekillikten sadece gördüğüm lüzum üzerine istifa ediyorum gerekçesi ile istifa mümkün müdür?Doğuracağı sonuçlar açısından değerlendirme yaparsak sadece vekalet ücretinin tahsil edilememesi gibi bir durum mu doğar?Ben vekalet ücretimi alamayacağımı iyice anlamış bulunmaktayım ancak müvekkille benden önceki büromuz avukatı tarafından herhangi bir yazılı ücret sözleşmesi yapılmamış.Vekalet ücretini almamayı göze almış bulunmaktayım,dosyadan nasıl çekilebilirim?4 müvekkil var biri dışında diğerleri ile hiç bir iletişim kuramıyorum.Nasıl istifa edebilirim?Şimdiden çok teşekkürler.
Old 14-09-2010, 10:57   #2
avukatselvi

Sayın Meslektaşım,
Vekillikten gerekçenizi açıkca bildirmeksizin çekilebilirsiniz. Haklı nedenle vekillikten çekilmeniz halinde avukatlık ücretini talep etmenize engel bir durum yok.
İstifanızı davanın görüldüğü mahkemeye vermeniz yeterli olacaktır. Mahkeme müvekkillerinize istifanızı bildirecektir.
Old 14-09-2010, 11:11   #3
furugferruhzad

Değerli Meslektaşım;

1136 sayılı Avukatlık Yasası'nın 41. maddesine göre durumu müvekkiline tebliğinden itibaren onbeş gün süre ile sürdürmesi ve aynı Yasa'nın 34. maddesi uyarınca bu sürede görevini "özen, doğruluk ve onur" içerisinde yerine getirmesinin zorunlu bulunduğu gözetildiğinde öngörülen süre zarfında görevlerimi yapmaya devam edeceğim.

BK.m. 396/1 uyarınca(herhangi bir sebebin varlığına dayanmaksızın) tek taraflı olarak çekilebileceğim açık.Benim endişe ettiğim nokta gerekçenin açıkça bildirilmemesi durumunda müvekkilin herhangi bir davası/şikayeti v.s karşı karşıya kalabilir miyim?Çekilmemem durumunda ise yukarıda bahsettiğim sebepler ile biz avukatlar mağdur oluyoruz.Müvekkiler davanın açılması için vekaletname ile birlikte bir miktar avansı yatırıp gitmişler 4 müvekkilden birisi dışında diğerleri ile iletişim kuramıyorum.Bu yetmezmiş gibi iletişime geçtiğim müvekkil açılan davanın dilekçesini gönderin inceleteceğiz,v.s gibi sıkıştırıp durmakta.İstifa dilekçeme tam olarak ne yazmam gerektiğini bilemiyorum.İlginiz için çok teşekkür ederim.Saygılarımla.
Old 14-09-2010, 13:16   #4
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan furugferruhzad
Değerli Meslektaşım;

1136 sayılı Avukatlık Yasası'nın 41. maddesine göre durumu müvekkiline tebliğinden itibaren onbeş gün süre ile sürdürmesi ve aynı Yasa'nın 34. maddesi uyarınca bu sürede görevini "özen, doğruluk ve onur" içerisinde yerine getirmesinin zorunlu bulunduğu gözetildiğinde öngörülen süre zarfında görevlerimi yapmaya devam edeceğim.

BK.m. 396/1 uyarınca(herhangi bir sebebin varlığına dayanmaksızın) tek taraflı olarak çekilebileceğim açık.Benim endişe ettiğim nokta gerekçenin açıkça bildirilmemesi durumunda müvekkilin herhangi bir davası/şikayeti v.s karşı karşıya kalabilir miyim?Çekilmemem durumunda ise yukarıda bahsettiğim sebepler ile biz avukatlar mağdur oluyoruz.Müvekkiler davanın açılması için vekaletname ile birlikte bir miktar avansı yatırıp gitmişler 4 müvekkilden birisi dışında diğerleri ile iletişim kuramıyorum.Bu yetmezmiş gibi iletişime geçtiğim müvekkil açılan davanın dilekçesini gönderin inceleteceğiz,v.s gibi sıkıştırıp durmakta.İstifa dilekçeme tam olarak ne yazmam gerektiğini bilemiyorum.İlginiz için çok teşekkür ederim.Saygılarımla.

İlk önce müvekkillerinize ulaşamadığınız için vekalette belirttikleri adreslerine ihtar çekerek vekalet ücreti ödemeleri için süre veririseniz,temerrüde düşürmüş olursunuz.İhtarı iade tahahütlü gönderip size geri gelecek olan tebligat parçasının üzerine vekalet ücretinin ödenmesinin ihtarı yazarsanız noterden göndermekten daha düşük maliyete getirebilirsiniz.

Daha sonra ilgili mahkemeye vekalet ücretinin ödenmemesi ve müvekkillere ulaşılamadığı ve dolasıyla yasal işlemlerin takibinin olanaksız hale geldiğini belirtirseniz olabilir diye düşünüyorum.Veya sadece gördüğüm lüzum üzerine diyip şikayet üzerine ihtar gönderdiğinizi ve dolasıyla haklı olarak dosyadan çekildiğinizi belirtebilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 15-09-2010, 11:09   #5
furugferruhzad

Değerli meslektaşım;
Müvekkillerimi bir kez görebildim.Benim büroda olmadığım bir zamanda vekaletnameleri çıkartıp bir miktarda masraf bırakıp gitmişler.Ulaşabildiğim müvekkilimi telefonla arayıp büroma gelmelerini görüşme tutanağı ve ücret sözleşmesi düzenleyeceğimihaklarının kaybolmaması için kısmi davayı açacağımı(açtım) öncelikle bildirdim.İcabet etmediler.Daha sonra bununla yetinmeyip noterden ihtarname gönderdim.Yine yetinmeyip bir müddet sonra iadeli taahhütlü bildirimde bulundum.İcabet edilmedi.Yapılması gereken birden fazla işleri var.Bunları da ihtarname de bildirdim( diğer işler için ayrıca görevlendirilmem gerektiğini ücret sözleşmesi ve görüşme tutanağı yapılması gerektiğini.Şimdi bu iletişimsizlik ve belirsizlik sebebiyle davadan çekilmek istiyorum.Korkum biz size vekaletnameleri bırıkmıştık deyip işin içinden sıyrılıp beni de şikayet etmeleri.Ne yapabilirim?
Old 15-09-2010, 12:33   #6
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan furugferruhzad
Korkum biz size vekaletnameleri bırıkmıştık deyip işin içinden sıyrılıp beni de şikayet etmeleri.Ne yapabilirim?

Korkulacak hiçbir şey yok.

174. maddeye göre işi bırakmak için birçok sebebiniz vardır.

HUMK 68 ve A.K 41 sizinle müvekkiliniz arasında ki meseledir. Bu aşamayı geçtikten sonra, size yüklenebilecek hiçbir sorumluluk yoktur.

İş sahibinin avukata karşı yükümlülükleri vardır. Bunların hiçbirini sizin müvekkiliniz yapmamış.

Buna karşılık ziyadesiyle karşı tarafı uyarmış bulunmaktasınız.

Sebep bildirmek zorunda değilsiniz ancak bir sebep arıyorsanız, masraf ve ücret alamadığımdan dolayı veya müvekkile ulaşamadığımdan dolayı veya müvekkilin görüşmeye gelme yükümlülüğünü ihlal ettiği gibi gerekçelerle vekillikten çekiliyorum. şeklinde beyan yeterlidir.

Vatandaşın sadece size vekalet vermesi, sizi onun vekili haline getiremez...

Kolay Gelsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi