Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ölen Eşin Mirasçılarının Hak Sahipliği

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-09-2010, 08:32   #1
condictio_certi

Varsayılan Ölen Eşin Mirasçılarının Hak Sahipliği

Herkese Merhabalar;

Benim müvekkilimin durumu ile ilgili olarak sizlerden ve konunun ehli kişilerden fikir alabileceğimi umuyorum.

Konu özetle şu şekilde;

Müvekkilimin eşi vefat etti ve çocukları (altsoy) yok. Müvekkilim ve eşi ölmeden önce 2 tane daire satın aldılar ve birisini müvekkilimin üzerine, diğerini de müvekkilimin eşinin üzerine yaptılar. Müvekkilimin eşi öldükten sonra, müvekkilimin eşinin mirasçıları (yani abla ve abileri) müvekkilimin üzerindeki ev ile ilgili olarak hak sahibi olduklarını iddia etmektedirler.

Sorum şu: edinilmiş mallara katılım hususu ile ilgili olarak müvekkilimin ölen eşinin mirasçıları (2. zümreden) müvekkilimin adına kayıtlı olan söz konusu ev ile ilgili olarak hak iddia edebilirler mi?

Şimdiden yanıtlarınız için teşekkürler, saygılarımla..
Old 14-09-2010, 08:43   #2
ncoban

MK md 499'a göre:Sağ kalan eş,birlikte bulunduğu zümreye göre mirasbırakana aşağıdaki oranda mirasçı olur:
1-Mirasbırakanın altsoyu ile birlikte mirasçı olursa,mirasın dörtte biri,
2-Mirasbırakanın ana baba zümresi ile birlikte olursa,mirasın yarısı
3-mirasbırakanın büyükanne ve büyükbabaları ve onların çocukları ile birlikte mirasçı olursa,mirasın dörtte üçü,bunlar da yoksa mirasın tamamı eşe kalır.
Old 14-09-2010, 09:02   #3
condictio_certi

Sayın mcoban

Ben miras oranlarından ziyade edinilmiş mallarda da ölüm halinde üst soy mirasçılarının hak sahibi olup olmayacağını sormuştum. Yani diğer ev müvekkilimin üzerine.. Buna rağmen edinilmiş mallara katılma rejiminden sayılıp müvekkilimin ölen eşinin mirasçılarına da pay düşer mi?
Old 14-09-2010, 23:11   #4
Av. Murat Safkalp

Mal Rejİmİnİn Tasfİyesİ BoŞanma İle MÜmkÜndÜr. Bunun MİrasÇilara Bİr KİŞİsel Hak Ya Da Tasfİye Payi OluŞturmasi MÜmkÜn DeĞİldİr.
Old 15-09-2010, 01:02   #5
vedatgurer

Varsayılan sakli pay

sorunuz esasen sakli pay ile alakalidir.
es disindaki mirascilarin yeni MK geregi sakli paylarini hesaplayin.
terekeyi hesaplayin.
sonuca ulasin.
maalesef bu gibi davalarda tapulara hemen tedbir konulmakta ve tum tereke belirlendikten sonra, gecmis tasarruflar da gozetilerek, tasarruf nisabi-sakli pay denklemi cozulmektedir.

iyi tarafi ancak harcini odeyip, davayi acanlar acisindan hukum ifade eder.
ac gozlu mirascilar acisindan firsattir. dusuk harcla acarlar, hemen deger tesbitine kadar olayi tasiyip harci tamamlattirmayi dusunun ki, kaybedecekleri dava sekli ortaya ciksin nisbi ucret belirlensin.

bu bilgileri derleyip miras mevzuatindan olayi cozersiniz.
kolay gelsin.

av vedat gurer
Old 15-09-2010, 07:43   #6
condictio_certi

Alıntı:
Yazan Av. Murat Safkalp
Mal Rejİmİnİn Tasfİyesİ BoŞanma İle MÜmkÜndÜr. Bunun MİrasÇilara Bİr KİŞİsel Hak Ya Da Tasfİye Payi OluŞturmasi MÜmkÜn DeĞİldİr.

Merhaba Sayın Safkalp;

Yani burada müvekkilimin eşi ölmüş olduğundan ölen eşin mirasçılarının( alto soyu yok sadece üstsoy) müvekkilimin üzerine ait söz konusu evde hak sahiplikleri olmayacak mı?
Old 15-09-2010, 07:45   #7
condictio_certi

Alıntı:
Yazan vedatgurer
sorunuz esasen sakli pay ile alakalidir.
es disindaki mirascilarin yeni MK geregi sakli paylarini hesaplayin.
terekeyi hesaplayin.
sonuca ulasin.
maalesef bu gibi davalarda tapulara hemen tedbir konulmakta ve tum tereke belirlendikten sonra, gecmis tasarruflar da gozetilerek, tasarruf nisabi-sakli pay denklemi cozulmektedir.

iyi tarafi ancak harcini odeyip, davayi acanlar acisindan hukum ifade eder.
ac gozlu mirascilar acisindan firsattir. dusuk harcla acarlar, hemen deger tesbitine kadar olayi tasiyip harci tamamlattirmayi dusunun ki, kaybedecekleri dava sekli ortaya ciksin nisbi ucret belirlensin.

bu bilgileri derleyip miras mevzuatindan olayi cozersiniz.
kolay gelsin.

av vedat gurer

Yanıtınız için teşekkür ederim Sayın Gurer;

Burada miras hukuku bakımından yanlış bilmiyorsam sadece eşin saklı payı vardır. Olayda da müvekkilim ve ölen eşinin herhangi bir çocuğu yok ve ölen eşin mirasçıları yani üst soyları, müvekkilimin üzerine kayıtlı ev ile ilgili olarak (edinilmiş mallara katılma rejimi bakımından) hak sahibi olduklarını iddia ediyorlar. Sorun esasında bunun üzerine. Bu mümkün müdür?

Saygılarımla.
Old 15-09-2010, 08:34   #8
ncoban

Müvekkilinizin üzerinde olan evde ölen eşin mirasçıların hakkı yoktur.Mirasçılar ölen eşin üzerine olan mallarda hak sahibidirler.
Old 15-09-2010, 08:48   #9
condictio_certi

Alıntı:
Yazan ncoban
Müvekkilinizin üzerinde olan evde ölen eşin mirasçıların hakkı yoktur.Mirasçılar ölen eşin üzerine olan mallarda hak sahibidirler.

Teşekkür ederim ncoban, ben de öyle olduğunu düşünüyorum ancak hukuki gerekçe bakımından bir zemine oturtamıyorum. Bu husus için ne söylerdiniz? Bu anlamda Yargıtay kararı vs?

Saygılarımla.
Old 15-09-2010, 08:53   #10
ncoban

Bence siz edinilmiş mallar üzerinden gitmekle hata ediyorsunuz.Miras hukukunun genel prensiplerine bakmak lazım bu konuda.Buna göre de ölen insanın tereke olarak bırakmadığı bir mala altsoyu yada üst soyu mirasçı olamaz.Eğer bu konuda bir Yargıtay kararı bulabilirsem hemen göndereceğim size.
Old 15-09-2010, 09:11   #11
tahrsyn

Mal rejimlerinin gündeme gelebilmesi için evlilik birliğinin boşanma ile son bulmuş olması gerekmektedir.Ancak sizin olayınızda evlilik birliği ölümle sona ermiştir.Dolayısıyla miras hukukuna ilişkin hükümler uygulanacaktır.Muris sağlığında saklı paylara halel getirmemek şartıyla malvarlığı üzerinde dilediğince tasarrufta bulunabileceğinden diğer mirasçıların müvekkilinizin gayrımenkulü üzerinde herhangi bir hak talep etmeleri söz konusu olamayacaktır. Kısacası mal rejimleri evliliğin ölüm dışında bir sebeple sona ermesi halinde söz konusu olmaktadır..
Old 15-09-2010, 09:13   #12
condictio_certi

Çok teşekkür ederim alakanıza mcoban Konu ile ilgili Yargıtay kararı bulabilirseniz çok sevineceğim. Ben arıyorum ancak henüz bulamadım.

Saygılarımla.
Old 15-09-2010, 10:40   #13
vedatgurer

Ustad, muvekkilinize yanlis gerekceyle saldiran tarafa karsi, yanlis zeminde savunma ariyorsunuz. TMK.506. nereden takildiniz aile hukuku meselesine? neden bu konuda yargitay karari olsun ki? kanun maddesi sarih, cevaplari veren herkes bunu gormus durumda. acsinlar davalarini.acabilecekleri tek dava sakli paylarinin ihlali ile ilgidir. olenin esine yaptigi sağlararası ivazsız tasarruflari arayip, bunlarin iptalini isteyecekler, gerekcesi sakli payima tecavuz etti. dusman tarafa yontem ogretmeyin , acsinlar davalarini, alsinlar cevaplarini, o zaman bu konuda bir karar olusur belki.
Old 15-09-2010, 11:55   #14
condictio_certi

Alıntı:
Yazan vedatgurer
Ustad, muvekkilinize yanlis gerekceyle saldiran tarafa karsi, yanlis zeminde savunma ariyorsunuz. TMK.506. nereden takildiniz aile hukuku meselesine? neden bu konuda yargitay karari olsun ki? kanun maddesi sarih, cevaplari veren herkes bunu gormus durumda. acsinlar davalarini.acabilecekleri tek dava sakli paylarinin ihlali ile ilgidir. olenin esine yaptigi sağlararası ivazsız tasarruflari arayip, bunlarin iptalini isteyecekler, gerekcesi sakli payima tecavuz etti. dusman tarafa yontem ogretmeyin , acsinlar davalarini, alsinlar cevaplarini, o zaman bu konuda bir karar olusur belki.

Sayın vedatguler
Sanıyorum haklısınız, belki de ben çok detaylı düşündüm. Sadece mal ortaklığı durumunda ölen eşin yakınlarının bu konuda hak sahibi olup olmamaları hususu aklıma takıldı, kafamda da hukuki bir zemine oturtamadığımdan sizlerden fikir almak istedim..

Çok teşekkür ederim.
Saygılarımla.
Old 15-09-2010, 12:31   #15
ncoban

Sanırım bu konuda bir hukuki zemin olmadığı için oturtamadınız siz en iyisi miras hukuku üzerinden gidip işi çözün.Vefat eednin mirasçıları da hangi davayı istiyorlarsa açsınlar,eğer bu konuda hukuki zemine oturtabilecek bir dava açarlarsa o zaman bu kadar ayrıntılı düşünürsünüz benim şahsi düşünceme göre
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi