Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

belediyenin önce sözlü olarak izin verdiği tabelaya sonradan izni vermemesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-04-2007, 12:45   #1
altiokebru

Varsayılan belediyenin önce sözlü olarak izin verdiği tabelaya sonradan izni vermemesi

Merhaba Sayın Meslaktaşlarım; müvekkilim bir apartmanın zemin katına açtığı dükkanın önüne koyacağı totem tabela için belediye yetkililerine(imar müdürü) sorarak sözlü olurlarını alıp tabelayı yaptırmış. Dükkanının bulunduğıu apartmanının önünde, apartmana ait 10metrelik çim bulunan boşluk var ve tabelayı koyduğu yer bu sınırlar içinde, kaldırıma tecavüz etmesi de sözkonusu değil. Zaten belediyeden de kaldırıma çıkmadıktan sonra sorun olmadığı söylenmiş. Yine belediyeden izin alırken tabelanın ayak uzunluğu 3.2 metre,tabelanın da 1.5X4 metre boyutlarında olduğu belirilmiş. Müvekkil tabela için 1.500YTL masraf yapmış, ancak tabela koyulduktan sonra belediye yetkilileri kaldırman gerekiyor, demiş.Bu istem de sözlü olarak yapılmış. Belediye Kanununa baktım, her belediye bu konudaki kıstasları kendi belirliyormuş. İlgili belediyenin bu konudaki düzenlemesine ulaşamadım ancak müvekkilin işyerinin 300metre kadar ötesindeki petrol istasyonunun önünde de totem tabela var, bu konuda farklı mı davranılıyor acaba diye düşündüm... Müvekkil önce belediyeden bu işlemin sebebini yazılı bildirmesini istesin, böylece dayanağını da öğrenebiliriz diyorum. Devamında ne yapabiliriz ve bu düşüncem doğru mudur sizce? Saygılarımla
Old 06-04-2007, 13:34   #2
av.murat kalkan

Sn altiok, bildiğim kadarı ile, böyle kaldırıma taşma olaylarında belediye, muhataba bir para cezası kesiyor ve ardından da ödeme emri gönderiyor. Bu durumda, anılan ödeme emri veya cezanın iptali için dava açabilirsiniz diye düşünüyorum. Ama, sizi de yanlış yönlendirmek istemem doğrusu...

Saygılarımla,
Old 06-04-2007, 13:42   #3
altiokebru

Sn.Kalkan, teşekkür ederim. Sanırım taşma olduğu hususu yanlış anlaşılmış. Kaldırıma taşması sözkonusu değil tabelanın..
Old 06-04-2007, 14:27   #4
Av. BNK

Uyarının yazılı yapılmasını isteyin. Böylece ne gerekçe gösterecekler ya da hangi mevzuata dayanacaklar bir görün.
Old 06-04-2007, 15:48   #5
Armağan Konyalı

Sayın altıokebru

1- Belediyelerle sözlü işlem yapılmaz. Sonradan "biz öyle söylemedik. Biz söz vermedik." derler.

2- Bulunduğunuz Büyükşehir Belediyesi'nin bir İlan ve Reklam Yönetmeliği vardır. Bu yönetmeliği edinip, izin verme koşulları ve metrekaresine göre ilan ve reklam vergisi miktarları vs bakınız. Apartman bahçesi gibi dar bir alana böyle devasa reklam konulmasına izin verileceğini sanmıyorum.

3- Verdiğiniz ölçülere göre, bu yapı için İmar Müdürlüğü'nden inşaat ruhsatı alınması da gerekir kanısındayım. Ama verirler mi bilmem. İzin vermedikleri gibi, ayrıca ruhsatsız inşaat nedeniyle ceza da verebilirler.

4- İmar Müdürlüğü sizden apartmanın ortak yerine yapacağınız bu yapı nedeniyle apartman maliklerinin izinlerini de isteyecektir.

5- İstemese bile bu izinleri maliklerden almanızda fayda var. Sonradan her malik kaldırılmasını isteyebilir. Bu konuda Kat Mülkiyet Kanunu'nu inceleyiniz.

SONUÇ: Şehircilik açısından, imar açısından, kat mülkiyeti kanunu açısından, komşuluk hukuku açısından son derece sakıncalı bir iş yapılmış. Kolay gelsin.

Saygılarımla
Old 09-04-2007, 11:12   #6
altiokebru

Sn.Konyalı, önce yanıtınız için teşekkür ederim. Müvekkil apartman sakinlerinden izin almış,ama bunu da belediye ile yaptığı gibi sözlü olarak yapmış olabilir Belediyeden yazılı bir gerekçe alıp bana getirmedi henüz.. Belediyenin konuyla ilgili düzenlemesini internetten bulmaya çalıştım ama ulaşamadım, tabi ki bunu da incelemek lazım. Ama devasa bir reklama izin vermezler fikrinizi, bir de 300m kadar ileride bir benzin istasyonuna ait çok daha büyük totem tabelaların bulunduğu vakıası ile birlikte değerlendirmek gerekmez mi? Saygılar
Old 09-04-2007, 11:26   #7
Armağan Konyalı

Sayın altıokebru

İzin konusunda ben sadece kendi düşüncemi aktararak sizi uyarmak istedim. Amacım işinize taş koymak değil, sadece felaket tellallığı yapmak.

Parsellerin içine bina yapma mesafeleri imar durumu ile belirlenir. Benzin istasyonu parseli ile apartman parselinin farklı düşünülmesi gerekir. Ama yine de bunu düşünecek olan belediyenizdir. Bana söz düşmez.

Saygılarımla
Old 26-06-2013, 11:14   #8
feyzaday

Merhabalar, Totemimiz diğer 7-8 totemle birlikte otoban'ın kenarındadır. Bulunduğu yer köşedir ve özel mülkiyete aittir. Bu yer kanımızca herhangi bir başka amaçla kullanılamaz. Yani inşaat yapılamaz, bina yapılacak kadar büyük değil, köşe ve dar üçgen biçiminde olduğundan totemler için uygundur. Belediyenin Estetik kurulundan uygunluk kararı alınmıştır. Reklam bedeli belediyeye ödenmiştir. Ancak herhangi bir süre yoktur. Özel mülk sahibi, Totem yapılırken onay verdi ancak şimdi belediyeye müracaat ederek totemlerin kaldırılmasını istediği duyumunu aldık. Mal sahibi başta kira bedeli istemedi ancak şimdi kira istediğini tahmin ediyoruz. Biz bu totemi (12 m yükseklik 8 e 4 ebatlar, beton sütun ) yaparken ayrıca inşaat ruhsatı mı almalıydık ? Özel mülk sahibi totemi yıktırabilir mi? Belediye vermiş olduğu bu kararı değiştirerek, iznini kaldırabilir mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi