Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tahlİye TaahhÜdÜne Yapilan İtİrazin Kaldirilmasi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-02-2008, 15:19   #1
Defensour

Varsayılan Tahlİye TaahhÜdÜne Yapilan İtİrazin Kaldirilmasi

Kiracının vermiş olduğu tahliye taahhüdünü icraya koyduk ve tahliye emri gönderdik. Borçlu taahhüdün kira kontratı yapılırken formalite olarak verildiğini, kiralarını düzenli olarak ödediğini ileri sürerek itiraz etti ve takip durdu. İtirazın kaldırlması için İcra Hukuk Mahkemesinde itirazın kaldırılması davası açtık. Ancak İcra Hakimi iziinli oldıuğu için yerine bakan Asliye Hukuk Hakimi itirazın taahhüdün içeriğine yapılmış olması nedeniyle davanın Sulh Hukuk mahkemesinde açılması gerektiğini söyleyerek davayı ilk oturumda reddetti. Öğrenmek istediğim,kiracının taahhütteki imzaya itiraz etmemesi, sadece içeriğine itiraz etmesiyle, söz konusu tahliye taahhüdü İİK 68. maddede sayılan belgeler arasına girmiyor mu? Hakimin imzaya itiraz olmaması nedeniyle davayı kabul etmesi ve tahliyeye karar vermesi gerekmiyor muydu?
Old 15-02-2008, 16:02   #2
FYLOZOF

Sayın Defensour, bana göre hakim burda yanlış bir karar vermiş, hakim, HUMUK 8. maddesinin, 2 bendinin , 1. fıkrasına göre karar vermiş ve yanlış karar vermiş.
Halbuki İİK 275 Maddede bu durum açıkça belirtilmekte
''itiraz vukunda kiralayan tetkik merciinden itirazın kaldırılmasını istiyebilir.
Tahliye talebi noterlikçe res en tanzim veya tarih ve imzası tasdik edilmiş, yahut ikrar olunmuş bir mukaveleye müstenit olup da kiracı kiranın yenilendiğine veya uzatıldığına dair aynı kuvvet ve mahiyette bir vesika göstermezse itiraz kaldırılır '' denmektedir. bu hususlar dile getirlseydi sanırım hakimin kararı istediğiniz gibi labilirdi. saygılar
Old 15-02-2008, 16:09   #3
Av.Dilara Özbey

İcra müdürünün böyle bir itirazla takibi durdurmak gibi bir yetkisi yok. Tahliye taahhitnamesi yasal şekli unsurları haizse aksini ispat etmesi gereken taahhüdü verendir. İtirazı kabul edip takibi durdurmakla icra müdürü ispat külfetinin taraf değiştirmesine sebep olmuştur. Bence hemen şikayet edin.
Old 15-02-2008, 16:12   #4
FYLOZOF

Sayın Dilara Özbey , İİK 274 göre itiraz halinde tahliye takibi durur.
Old 15-02-2008, 16:14   #5
Defensour

Sayın Fylozof, açmış olduğum davama güvendiğim için gerekçeli karar yazılmasını beklemeden davayı temyiz ettim zaten. Duruşmada söylediklerinizi dile getiremedim takibi zaten hakim dosyanın kapağını açmadan davanın reddine dedi.Ama temyiz dilekçemde fazlasıyla yazdım söylediklerinizi ama yinede kafamda bir şüphe oluştu acaba ben mi yanlış biliyorum diye.
Old 15-02-2008, 16:21   #6
FYLOZOF

bana göre şüphe edilecek bir durum yok yasa açık. sonucu burda yazarsanız sevinrizz.
Old 15-02-2008, 16:21   #7
Av.Dilara Özbey

Sayın Fylozof madde275 de bakmanızı tavsiye ederim. Kiracının itirazı kira sözleşmesinin yenilendiği ve uzatıldığına dair değildir. Taahhütnamenin formalite olduğundan ibarettir.
Old 15-02-2008, 16:25   #8
Av.Dilara Özbey

272 de tahliye emrinde hangi hususlarda itirazda bulunulabileceğinin ihtar edileceği belirtilmiş. Ve taahhütnamenin formaliteden ibaret olması bu hallerden değil.
Old 15-02-2008, 16:35   #9
FYLOZOF

evet mad.275 itiraz vuukunda,tetkik merciinden kaldırılaağını belirtiyor,
Syın Dilara Özbey, bir tahliye taahdüne nasıl itiraz edilir, ya kiranın yenilendiğini, yada uzatıldığını belirtirsiniz, imzayı zaten kabul etmişsiniz, madde de anlatılmak istenen bu..
Old 15-02-2008, 16:41   #10
avmurat

Zaten tahliye taahhüdüne itiraz edilmesi ile aslında kira süresinin de dolmadığı yani yasada yazdığı şekliyle"kiranın yenilendiği veya uzatıldığı" iddia edilmiş oluyor. Bu nedenle buradaki ifadeyi geniş yorumlamak gerekiyor ki zaten artık uygulamada böyle bir tereddüt yok.Tahliye taahhüdüne yapılan her türlü itiraz takibi durdudur, saygılarımla.
Old 13-09-2010, 22:14   #11
avukatoguz

Alıntı:
Yazan Defensour
Sayın Fylozof, açmış olduğum davama güvendiğim için gerekçeli karar yazılmasını beklemeden davayı temyiz ettim zaten. Duruşmada söylediklerinizi dile getiremedim takibi zaten hakim dosyanın kapağını açmadan davanın reddine dedi.Ama temyiz dilekçemde fazlasıyla yazdım söylediklerinizi ama yinede kafamda bir şüphe oluştu acaba ben mi yanlış biliyorum diye.

Sayın meslektaşım, sizin davanız haklı olup icra hakimliğince verilen karar kesinlikle yanlış olmakla birlikte, temyiz sonucunun geç gelmesi ihtimaline binaen aynı davayı sulh hukuk mahkemesinde de açmanız halinde temyizden daha hızlı sonuç alabileceğinizi düşünüyorum. Saygılarımla...
Old 13-09-2010, 22:19   #12
avukatoguz

Alıntı:
Yazan Av.Dilara Özbey
İcra müdürünün böyle bir itirazla takibi durdurmak gibi bir yetkisi yok. Tahliye taahhitnamesi yasal şekli unsurları haizse aksini ispat etmesi gereken taahhüdü verendir. İtirazı kabul edip takibi durdurmakla icra müdürü ispat külfetinin taraf değiştirmesine sebep olmuştur. Bence hemen şikayet edin.

Sayın meslektaşım, borçlunun bu takibe yapacağı her türlü itiraz, takibi kesin olarak durdurur. Borçlunun burada itiraz gerekçesi dahi göstermek zorunluluğu yoktur. Sadece "takibe itiraz ediyorum" demesi takibi durdurmaya yeterlidir. İcra müdürünün bu durumda hiç bir yetkisi olmayıp takibin durdurulmasına karar vermek zorundadır. Saygılarımla....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi