Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

"Kararı beğenmeyince mahkeme salonuna tükürdü" İddiası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-10-2007, 17:57   #1
Jeanne D'arc

Varsayılan "Kararı beğenmeyince mahkeme salonuna tükürdü" İddiası

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. X, avukatlık yapan eşine ceza verilince mahkeme salonunu karıştırdı.

Bir grup avukat da A'ya destek vererek duruşma salonunu işgal etti. İlginç olay Bakırköy Adliyesi'nde yaşandı. İşadamı Y., avukatı Dr. A.'yı 'yasaya aykırı sözleşme hazırlayıp kendisinden yüksek ücret aldığı' gerekçesiyle mahkemeye verdi. Alacak davası açan Y'yı haklı bulan mahkeme, avukat A.'ya 6 bin YTL ceza verdi. Kararın ardından salon karışırken hakime, sanığın eşinin aralarında yer aldığı avukatlar itiraz etti. Duruşma salonu polis zoruyla boşaltılırken iddiaya göre Prof. Dr. X., "Bu işin peşini bırakmayacağım. Benim hakkımda da dava açın. Haydi, çıkalım." diyerek duruşma salonuna tükürdü.

X., tutanaklara yansıyan iddiaları reddediyor.
Zaman Gazetesinin haberine göre, Bakırköy Adliyesi Asliye Ceza Mahkemesi'nde yaşanan olay şöyle gerçekleşti: İşadamı Y.'un şikayeti üzerine açılan davaya göre avukat Dr. A., 'Kamulaştırma Yasası'na aykırı bir sözleşme hazırladı. Sözleşmede, bakacağı davada başarı elde ederse müvekkilin hak ettiği bedelin 6 milyon YTL veya altında olması halinde bu miktarın yüzde 6'sı oranında, eğer bedel 6 milyon YTL'den fazla olursa yüzde 16 oranında ücret alacağı belirtildi. Y., istenen yüksek oranlı ücret nedeniyle önce avukat A.'yı azletmek istedi. Ancak A. davaya bakmakta ısrarcı olduğunu belirterek müvekkili hakkında alacak davası açtı. Yasaya aykırı sözleşme yapıldığı da bu davayla ortaya çıktı. Avukat A.'nın cezalandırılması talebiyle dosyasının gönderildiği Bakırköy Asliye Ceza Mahkemesi tüm davetlerine rağmen sanık avukatı duruşmaya getirtemedi.

Son duruşmada hakim, sanık Dr.A.'yı 'Kamulaştırma Kanunu'na aykırı hareket etmekten' önce 1 yıl hapis ve bin 500 YTL para cezasına çarptırdı. Hapis cezasını ücretlendiren mahkeme netice olarak sanığı 6 bin YTL para cezasına çarptırdı. Kararın açıklanmasının ardından duruşma salonu karıştı. Sanık A.'nın avukatı., hakimin, "Duruşma bitmiştir. Sıradaki davalara bakacağız. Lütfen salonu terk edin." uyarılarına rağmen mahkemeden çıkmayacaklarını söyledi ve hakimin taraflı davrandığını savundu.
Davaya gözlemci olarak katılan İstanbul Barosu avukatlarından O. ile İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr.X., avukat Y., avukat Ç. ve avukat U. kendilerini kimsenin duruşma salonundan çıkaramayacağını söyledi. Hakim, mahkemeyi işgal ettiklerini belirterek polisin müdahale etmesini istedi.
Polisin müdahalesine direnen avukatlar ile itişmeler yaşanırken ceza alan sanığın eşi Prof. Dr. X, "Ben sizi tanıyorum. Bu işin peşini bırakmayacağım. Benim hakkımda da dava açın. Haydi çıkalım." diyerek duruşma salonuna tükürdü. Hakim, mahkemede cumhuriyet savcısının huzurunda tüm yaşananları tutanağa geçirerek 12 kişiye tanık olarak imza attırdı. Sadece hâkime tepki gösterdim Prof. Dr. X., 'mahkeme salonuna tükürdü' iddiasının doğru olmadığını savundu. X., "Mahkemenin ara karar sırasında eşimin avukatı hakimi reddetti. Hakim bunu değerlendirmek yerine aradan sonra kararı açıkladı. Avukatlar içeri alındığında hakim, çıkın dışarıda okuyun dedi. Baro avukatları da bu yüzden tepki gösterdi." iddiasında bulundu. Davada yargılanan avukat A. eşinin mahkeme salonuna tükürmediğini savunurken şunları söyledi: "Bunlar yalan. Eşim tükürmemiştir. Tutanağın altına imza atanlar yalan tanıklık yapmıştır.
http://www.gazeteport.com.tr/GUNCEL/NEWS/GP_098453
gazeteport'tan alıntıdır.
Old 30-10-2007, 16:01   #2
Av.Barış

Davanın içeriğini bilmiyorum ama anladığım kadarıyla sözleşmeden pişman olan bşr iş adamının şikayeti üzerine bu dava açılmış herhalde.
Madde 164 - (Değişik madde: 02/05/2001 - 4667/77. md.)

Avukatlık ücreti, avukatın hukuki yardımının karşılığı olan meblağı veya değeri ifade eder.

Yüzde yirmibeşi aşmamak üzere, dava veya hükmolunacak şeyin değeri yahut paranın belli bir yüzdesi avukatlık ücreti olarak kararlaştırılabilir.

Lütfen birileri hakimlere ya da savcılara bu hükmü hatırlatsın.Benzer olaylar bizimde başımıza geliyor müvekkil sözleşme imzalayıp sonra vazgeçiyorlar.
sırf sözleşme imzaladık diye ceza mı alacağız?

Meslektaşımıza geçmiş olsun diyorum...
Old 30-10-2007, 16:20   #3
Jeanne D'arc

Sayın Av.Barış,

Alıntı:
Yazan Kamulaştırma Kanunu

YEDİNCİ KISIM
Yasak İşler ve Ceza Hükümleri
BİRİNCİ BÖLÜM
Yasak İşler
Yasak işler ve eylemler
Madde 31- Aşağıda yazılı işler ve eylemler yasaktır.
  1. Kıymet takdir komisyonu başkanı ve üyeleri ile bilirkişilerin kendilerine resmen takdir edilen ücret dışında herhangi bir suretle çıkar sağlamaları,
  2. Kamulaştırma kararının tebliğinden sonra taşınmaz malın başkasına devir ve ferağ veya temliki,
  3. Artırılan bedele göre artıp eksilen vekalet ücreti kararlaştırılması,
  4. Dava giderlerinin avukat veya dava vekilleri veya onlar adına hareket edenler tarafından kabullenilmesi,
  5. Kamulaştırma bedelinin artırılması hali öngörülerek bu miktarın veya bir kısmının nakden veya diğer suretlerle, avukat veya dava vekili veya onlar adına hareket edenler tarafından mal sahibine önceden ödenmesi,
  6. Artırılan kamulaştırma bedelinin tamamının veya bir kısmının avukat veya dava vekili veya onlar adına hareket edenlere ait olacağının kararlaştırılması,
  7. Yukarıda yazılı bentlerde yasaklanan işlem ve eylemlerin avukat veya dava vekillerince bizzat veya aracı ile mal sahibine teklif edilmesi veya bunlara yardımcı olunması.
Benim anlayamadığım; avukatlar görevleri gereği sanık olduklarında, ağır cezada yargılanmıyorlar mıydı?

Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi