Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

lisanssız yazılım ve tazminat için rücu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-03-2009, 13:38   #1
Avukat Neslihan

Varsayılan lisanssız yazılım ve tazminat için rücu

Bilgisayar alım satımı yapan 4 ortaklı bir adi şirkette lisanssız yazılım bulundurulduğu tespiti yapılmış ve bu konuda 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 71. maddeye muhalafetten ortaklar hakkında soruşturma başlamış. Ortaklar suçlamayı kabul etmemişler ancak haklarında dava açılmış. Dava devam ederken ortaklardan biri şikayetçi firma ile işletmesi ve kendi adına anlaşma imzalamış ve bir miktar tazminat ödemiş . Bu tazminatı şahsen ödemiş ancak müştekinin şikayetten vazgeçmesi ile tüm ortaklar hakkında dava düşmüş. Ödediği tazminatı diğer ortaklardan rücuen isteyebilir mi? Payları oranında tüm ortaklar bu tazminattan sorumludur diye düşünüyorum. Zira işletme adı sözleşmede geçiyor ve ödeme yapılması ile tüm ortaklar sorumluluktan kurtulmuş. Ancak, diğer ortaklar ödemeye yanaşmıyorlar.Konu ile ilgili fikirlerinizi de almak istiyorum çünkü benzer bir karar vs bulamadım.
Old 24-03-2009, 13:57   #2
Admin

Alıntı:
işletmesi ve kendi adına anlaşma imzalamış
Bu cümlenizin biraz daha netleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Eğer sözleşmeyi imzalayan şirket ise (ve elbette imza sahibinin de şirket adına imzalama yetkisi de varsa) zaten sözleşmenin tarafı ve ödemenin borçlusu "şirket tüzel kişiliği" demektir ki, böyle bir durumda ortakların hisseleri nispetinde ödemeye iştirakları kaçınılmaz gözüküyor.

Öte yandan eğer sözleşme şirket adına değil de, kişi adına imzalanmışsa, bu durumda diğer ortaklara rücu edilip edilmeyeceğini değerlendirmek için, hem bu sözleşmeyi yakından incelemek, hem de lisansız kullanım iddiasının özüne inmek gerekir diye düşünüyorum. Örneğin ödeme yapan ortak hukuki bir riske girmemek için bu ödemeyi yapmış olabilir ancak esasında olayı hukuki akışına bırakmış olsa, belki gerçekten lisanssız kullanım iddiası geçersiz kalacak ve karşı tarafın davası sonuca ulaşmayacaktı.

Old 24-03-2009, 14:50   #3
Av.Cengiz Aladağ

Bir adi şirketten sözedildiğine göre, ortaklardan birinin şirket için yaptığı masrafdan dolayı diğer ortaklan ona karşı sorumludurlar. (BK 527)
Old 25-03-2009, 16:53   #4
Avukat Neslihan

Alıntı:
Yazan Admin

Bu cümlenizin biraz daha netleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Eğer sözleşmeyi imzalayan şirket ise (ve elbette imza sahibinin de şirket adına imzalama yetkisi de varsa) zaten sözleşmenin tarafı ve ödemenin borçlusu "şirket tüzel kişiliği" demektir ki, böyle bir durumda ortakların hisseleri nispetinde ödemeye iştirakları kaçınılmaz gözüküyor.

Öte yandan eğer sözleşme şirket adına değil de, kişi adına imzalanmışsa, bu durumda diğer ortaklara rücu edilip edilmeyeceğini değerlendirmek için, hem bu sözleşmeyi yakından incelemek, hem de lisansız kullanım iddiasının özüne inmek gerekir diye düşünüyorum. Örneğin ödeme yapan ortak hukuki bir riske girmemek için bu ödemeyi yapmış olabilir ancak esasında olayı hukuki akışına bırakmış olsa, belki gerçekten lisanssız kullanım iddiası geçersiz kalacak ve karşı tarafın davası sonuca ulaşmayacaktı.

Sözleşmede işletme ismi ve imzalyan ortağın ismi var. Sözleşme metninden işletme adına imzalanmış olduğu anlaşılıyor. Adi şirket olduğundan tek başına imzaya yetkili. Sözleşme içeriğinde suç teşkil eden eylemin kayıtsız şartsız kabulü var ve pek çok taahhüt var. Lisanssız yazılım ile ilgili düzeltmeler yapılması ve müşteki şirkete karşı şikayet ve dava hakkından feragat gibi.beni tereddüte düşüren , lisanssız yazılım suçlamasını yargılama aşamasında kabul etmeyen diğer ortakların , yargılama devam etseydi beraat edebilirdik ,biz ödeme yapılmasını istemedik, ortak kararımız değildi , bu diğer ortağın şahsi kararıdır demeleri. Ancak müşteki şirket ödeme üzerine tüm ortakların ismini belirterek şikayetinden vazgeçmiş. Tüm ortaklar vazgeçmeden yararlanmış ve vazgeçmeye duruşmada itiraz etmemişler, düşme kararı verilsin demişler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi