Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Menfi Tespit İstemi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-05-2011, 10:17   #1
Avukat021

Varsayılan Menfi Tespit İstemi

Sayın Meslektaşlar
Benim müvekkilim Ticaretle uğraşıyor ve yapmış olduğu bir ticari alışveriş sonucu alacağı Mala karşılık Çek vermiş ve malın gönderlmemesi ihtimaline karşı bi sözleşme yaparak "Bu çekler gelecek olan şu mallara karşılık verilmiştir mallar gelmezse çekler geçersiz olacaktır" diye adi bir sözleşme yapmışlardır. Karşı taraf malı göndermemiş ve Çeki de başka bir bankaya götürerek teminat göstermiş karşılığında kredi almıştır. Bu banka da çeki karşılığı olmadığı için icraya vermiş. Ayrıca Suç duyurusunda bulunmuş. Şuan menfi tespit davası açmayı düşünüyorum.
Sizden sorum şu:Acaba burda en etkili yol menfi tespit davası mıdır? Harç nisbi midir? Önerebileceğiniz daha etkili bir yol var mıdır?
Cevap yazan herkese şimdiden teşekkür ederim
Old 16-05-2011, 11:04   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Avukat021
Sayın Meslektaşlar
Benim müvekkilim Ticaretle uğraşıyor ve yapmış olduğu bir ticari alışveriş sonucu alacağı Mala karşılık Çek vermiş ve malın gönderlmemesi ihtimaline karşı bi sözleşme yaparak "Bu çekler gelecek olan şu mallara karşılık verilmiştir mallar gelmezse çekler geçersiz olacaktır" diye adi bir sözleşme yapmışlardır. Karşı taraf malı göndermemiş ve Çeki de başka bir bankaya götürerek teminat göstermiş karşılığında kredi almıştır. Bu banka da çeki karşılığı olmadığı için icraya vermiş. Ayrıca Suç duyurusunda bulunmuş. Şuan menfi tespit davası açmayı düşünüyorum.
Sizden sorum şu:Acaba burda en etkili yol menfi tespit davası mıdır? Harç nisbi midir? Önerebileceğiniz daha etkili bir yol var mıdır?

Harç nıspidir. Ancak bankaya karşı açacağınız davanın başarılı olması için, bankanın aradaki ticari ilişkiyi bilmesi ve çeklerin dışında yapılan sözleşmeden haberdar olması gerekmektedir. Kısaca bankanın kötüniyetli olduğunu kanıtlamanaız gerekir. Bence bu dava için şansınız yok.

Müvekkilinizin yapmak zorunda kalacağı şey, bankaya karşı borcu ödemek; çek lehdarına rücu etmek olacaktır.
Old 16-05-2011, 11:07   #3
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

Müvekkil (Keşideci) = A
Satıcı (Lehtar) = B
Temel Borç İlişkisi = A – B arasında (alım- satım)
3.Kişi Banka (Yetkili hamil) = C

İrdeleme:
1)3.kişiye borç ödenecek
2)Satıcıya karşı dava açılacak: BK.m.106
2.1.Sözleşme feshedilmediyse…
2.2.Sözleşme feshedildi ise…
2.3.Davanın konusu: Müspet / Menfi zarar

Alıntı:
Şuan menfi tespit davası açmayı düşünüyorum

NEDEN ?
Old 16-05-2011, 12:05   #4
Avukat021

Sayın Av.Suat Ergin ve Av. Hulusi Metin cevabınız için teşekkür ederim. Fakat Menfi Tespit açmayı düşünme sebebim Çeki bankaya vermiş olan şirket iflas etmiş. Bu durumu da değerlendirirseniz minnettar olacağım
Old 16-05-2011, 12:13   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Avukat021
Sayın Av.Suat Ergin ve Av. Hulusi Metin cevabınız için teşekkür ederim. Fakat Menfi Tespit açmayı düşünme sebebim Çeki bankaya vermiş olan şirket iflas etmiş. Bu durumu da değerlendirirseniz minnettar olacağım

Şunu mu demek istiyorsunuz: "Biz bankaya ödedikten sonra, rücu etsek de, tahsil edemeyeceğiz."
Old 16-05-2011, 12:16   #6
Avukat021

Evet Suat Bey rücu davasını açıp kazansak dahi karşı taraftan tahsil edemeyeceğiz.
Old 16-05-2011, 12:17   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Avukat021
Evet Suat Bey rücu davasını açıp kazansak dahi karşı taraftan tahsil edemeyeceğiz.

Böyle durumlarda mevzuatta bir çözüm bulunmamaktadır. Ama benzer durumlarda kullanılan bir halk deyişi vardır. Müvekkiliniz bir bardak su içecek.
Old 16-05-2011, 12:36   #8
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı 2

Alıntı:
rücu davası...

Keşideci... Lehtara rücü davası !?

Alıntı:
Çeki bankaya vermiş olan şirket iflas etmiş.

İflas kararı ?
Tarihi ?
İflas masası ?
Old 16-05-2011, 12:51   #9
Avukat021

Hulusi bey sorduğunuz soruların cevabı şuan yanımda yok da temin edebilirim. Bunların bana faydası olur mu
Old 16-05-2011, 13:05   #10
Av. Hulusi Metin

Alıntı:
Bunların bana faydası olur mu

1. Açılması düşünülen "rücu davası"(!?)ndan daha çok..!

2. Satıcı(B) = Gerçek / Tüzel kişi (?)

3." Ağaca çıkmak isteyen, yıldızları hedef almalı"

4.Bence... Her olayda hukuksal denklem(ler)kurulur,tartışılır,karar verilip, eyleme geçilir...
Old 16-05-2011, 14:13   #11
Av.Nevra Öksüz

Sayın Avukat021,

Alıntı:
Yazan Avukat021
Sayın Meslektaşlar

Müvekkiliniz keşideci, karşı taraf lehdar, banka hamil?

Çekin rehin cirosu ile devri mi söz konusu? Teminat olduğuna dair bilginizin kaynağını bilemiyorum lakin çek, rehin cirosu ile devredilmişse banka yetkili hamil olamayacağından takibin iptali için İcra Mahkemesine başvurabilirsiniz.

Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi