Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

vekalet ilişkisini nasıl sonlandırabilirim?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-04-2014, 17:38   #1
nizar

Varsayılan vekalet ilişkisini nasıl sonlandırabilirim?

Değerli Meslektaşlarım,

Bir icra dosyasında, iş sahibinin bir süredir vekilliğini yapmaktayım. Hiç vekalet ücreti almadım. Dosyada uzun süre emek verdiğim, uğraştığım halde tahsilatta yapamadım. Müvekkil masrafta veremeyeceğini söylüyor ama dosyasını almaya da yanaşmıyor.

Bu durumda aradaki vekillik ilişkisini nasıl sonlandırabilirim?

İstifa etsem, dosyaya makbuz kesmek zorunda kalır mıyım? Almadığım bir ücrete nasıl makbuz keseceğim.Bir de bu mali külfet olacak.

Ücret sözleşmesine ücret almadığım yazılı ama müvekkil, aksini iddia edebilir mi? Müvekkil, almadığım bir ücretin iadesini isteyebilir mi?

D
Old 15-04-2014, 09:41   #2
Av. Gamze Akderin

Alıntı:
Yazan nizar
Değerli Meslektaşlarım,

Bir icra dosyasında, iş sahibinin bir süredir vekilliğini yapmaktayım. Hiç vekalet ücreti almadım. Dosyada uzun süre emek verdiğim, uğraştığım halde tahsilatta yapamadım. Müvekkil masrafta veremeyeceğini söylüyor ama dosyasını almaya da yanaşmıyor.

Bu durumda aradaki vekillik ilişkisini nasıl sonlandırabilirim?

İstifa etsem, dosyaya makbuz kesmek zorunda kalır mıyım? Almadığım bir ücrete nasıl makbuz keseceğim.Bir de bu mali külfet olacak.

Ücret sözleşmesine ücret almadığım yazılı ama müvekkil, aksini iddia edebilir mi? Müvekkil, almadığım bir ücretin iadesini isteyebilir mi?

D

Avukatın işi takipten vazgeçmesi, azli ve ücretin gününde ödenmemesi:

Madde 174 – Üzerine aldığı işi haklı bir sebep olmaksızın takipten vazgeçen avukat hiçbir ücret istiyemez ve peşin aldığı ücreti geri vermek zorundadır.

Avukatın azli halinde ücretin tamamı verilir. Şu kadar ki, avukat kusur veya ihmalinden dolayı azledilmiş ise ücretin ödenmesi gerekmez.

Anlaşmaya göre avukata peşin verilmesi gereken ücret ödenmezse, avukat işe başlamakla zorunlu değildir. Bu sebeple doğabilecek her türlü sorumluluk iş sahibinindir. Yazılı sözleşmedeki diğer ödeme şartlarının yerine getirilmemesinden dolayı avukat işi takip etmek ve sonucunu elde etmekten mahrum kalırsa sorumluluk bakımından aynı hüküm uygulanır.

Sayın Meslektaşım,

Yukarıda paylaşmış olduğum Avukatlık Kanunu madde 179 sanırım sizin de müvekkiliniz ile sorununuzun çözülmesine yardımcı olabilir.

Makbuz kesmediğinizi ve sözleşmenizde de ücret almadığınız yazılı olduğunu söylüyorsunuz. Makbuzu olmayan bir ödemeyi nasıl müvekkiliniz iddia edebilir ki?

Fakat;

Avukatlık ücreti

Madde 164 – (Değişik : 2/5/2001 - 4667/77 md.)
Avukatlık ücreti, avukatın hukukî yardımının karşılığı olan meblâğı veya değeri ifade eder.

Yüzde yirmibeşi aşmamak üzere, dava veya hükmolunacak şeyin değeri yahut paranın belli bir yüzdesi avukatlık ücreti olarak kararlaştırılabilir.

İkinci fıkraya göre yapılacak sözleşmeler, dava konusu para dışındaki mal ve haklardan bir kısmının aynen avukata ait olacağı hükmünü taşıyamaz.

Avukatlık asgarî ücret tarifesi altında vekâlet ücreti kararlaştırılamaz. Ücretsiz dava alınması halinde, durum baro yönetim kuruluna bildirilir.(Değişik üçüncü ve dördüncü cümle:13/1/2004 – 5043/5 md.) Avukatlık ücretinin kararlaştırılmamış olduğu veya taraflar arasında yazılı ücret sözleşmesinin bulunmadığı yahut ücret sözleşmesinin belirgin olmadığı veya tartışmalı olduğu veya ücret sözleşmesinin ücrete ilişkin hükmünün geçersiz sayıldığı hallerde; değeri para ile ölçülebilen dava ve işlerde asgari ücret tarifelerinin altında olmamak koşuluyla ücret itirazlarını incelemeye yetkili merci tarafından davanın kazanılan bölümü için avukatın emeğine göre ilâmın kesinleştiği tarihteki müddeabihin değerinin yüzde onu ile yüzde yirmisi arasındaki bir miktar avukatlık ücreti olarak belirlenir. Değeri para ile ölçülemeyen dava ve işlerde ise avukatlık asgari ücret tarifesi uygulanır.

Madde 164'te belirtildiği gibi Avukatlık Asgari Ücret tarifesinin altında bir ücret kararlaştırılamayacağından ve siz de sözleşmenize ücret alınmayacağını yazmış olduğunuzdan durumu baroya bildirmeniz gereklidir.

Son olarak ise ilgili sözleşmenizde iş başlangıcında para alınmamış olduğu mu yazılıdır; yoksa aranızda bir ücret kararlaştırılmış mıdır?

Sorunuzda bu kısmı anlayamadım ne yazık ki.

İyi çalışmalar
Old 15-04-2014, 09:46   #3
nizar

Değerli meslektaşım,
Öncelikle yanıtladığınız için teşekkür ederim.Aramızda bir ücret, sözleşme ile kararlaştırdık. Ancak peşin olarak ücreti almadığıma dair "ücret alınmamıştır" diye bir madde koydum. Zira ücreti, daha sonra sözlü konuşmaya göre tahsilat üzerinden alacaktım.Ayrıca almadığım ücrete başlangıçta makbuz kesmek zorunda kalırım diye böyle bir madde koydum. Ayrıca bu takiple bağlantılı icra ceza ve sulh hukukta da davalarına girdim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi