Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mal Paylaşımında Emekli ikramiyesi Sorunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-09-2015, 17:05   #1
parezer3447

Varsayılan Mal Paylaşımında Emekli ikramiyesi Sorunu

Taraflar 1990 yılında evlenmiştir. 2002'de yasal mal rejimine geçmişlerdir. 2011 yılında ise ''mal ayrılığı'na geçmişler. Taraflar mal ayrılığına geçtikten sonra aynı yıl içinde eşlerden biri emekli olmuş ve emekli ikramiyesi almıştır. Bu parayla kendisine ev almıştır. Şimdi diğer eş boşanmak istiyor ve evin edinilmiş mal olduğu iddiasıyla 1/2'sini talep ediyor.

Mal ayrılığına geçtikten sonra emekli ikramiyesini almış olmasından ötürü diğer eşin hak iddiasında bulunamaması gerektiği düşüncesindeyim. Siz değerli meslektaşlarım ne düşünüyor?
Old 04-09-2015, 10:17   #2
Av.09

Sayın parezer3447 FİKRİM;

EDİNİLMİŞ MAL REJİMİ uyarınca,
Edinilmiş mallar
Madde 219
- Edinilmiş mal, her eşin bu mal rejiminin devamı süresince karşılığını vererek elde ettiği malvarlığı değerleridir.

Bir eşin edinilmiş malları özellikle şunlardır:

1. Çalışmasının karşılığı olan edinimler,

2. Sosyal güvenlik veya sosyal yardım kurum ve kuruluşlarının veya personele yardım amacı ile kurulan sandık ve benzerlerinin yaptığı ödemeler,

3. Çalışma gücünün kaybı nedeniyle ödenen tazminatlar,

4. Kişisel mallarının gelirleri,

5. Edinilmiş malların yerine geçen değerler.

2011'DE MAL AYRILIĞINA GEÇMİŞLER

MAL AYRILIĞI
MadDe 243 - İspat, borçlardan sorumluluk ve paylı mülkün özgülenmesi konularında paylaşmalı mal ayrılığı rejimine ilişkin hükümler uygulanır.

PAYLAŞMALI MAL AYRILIĞI

Katkıdan doğan hak

Madde 249 - Eşlerden biri diğerine ait olup, paylaştırma dışı kalan bir malın edinilmesine, iyileştirilmesine veya korunmasına hiç ya da uygun bir karşılık almaksızın katkıda bulunmuşsa; mal rejiminin sona ermesi halinde, katkısı oranında hakkaniyete uygun bir bedel ödenmesini isteyebilir.
Aynı istem, paylaştırma dışı kalan malın yerine geçen değerler için de geçerlidir.

1990-2002 =Mal ayrılığı
2002-2011=Edinilmiş Mallara katılma
2011-Boşanma=Mal Aylığı

2002' den mal ayrılığına geçildiği tarihe kadar edinilmiş mal rejimine göre katılma alacağı, mal ayrılığı rejiminden boşanmaya kadar kısmı üzerinde ise TMK 249 uyarınca değer artış payı isteyebileceğini düşünüyorum.

Ayrıca evin 1/2'sinin üstüne tescilini istemesi mümkün değildir. Denk gelen parayı isteyebilir. umarım faydalı olur.
Old 06-09-2015, 10:24   #3
parezer3447

Meslektaşım değerli görüşleriniz için öncelikle teşekkürler. Şimdi edimilmiş mallara katılma rejimine göre emeklilik ikramiyesi tartışmasız edinilmiş maldır diyebiliriz ama benim olayda taraflar 2011 yılında mal ayrılığına geçmişler. Kafama takılan husus şu; şimdi emeklilik ikramiyesi sonuçta çalışma karşılığı verilen bir ücrettir. O çalışmanın 9 yılı edinilmiş mallara katılma rejimine tabiyken yapılmıştır. Bu durumda karşı taraf emekli ikramiyesinde söz konusu 9 yılın hesabının yapılarak edinilmiş mallara katılmasını isteyebilir mi? Bir de aklıma şöyle bir şey daha geliyor; emeklilik hakkı kazanıldığı tarihten itibaren emeklilik ikramiyesi doğmuş olur bu sebeple karşı taraf için geçmişe yönelik bir talep hakkı olmamalı diyorum ama kendimi tam olarak ikna edemiyorum. Bu yönde içtihat da bulamadım
Old 07-09-2015, 08:56   #4
Av.09

Sayın meslektaşım,
ev emekli ikramiyesi ile değilde para biriktirerek alınmış olduğunu varsayalım. 2011' e kadar para biriktirsinler. Düşüncenize göre mal ayrılığından sonra ev alındığı için hak iddia edilememesi gerekiyor. Fakat ev alımına kadar biriktirien para var. O zaman eşler yıllarca beraber para biriktirsin ev alınmadan bir gün önce mal ayrılıığna geçilsin. Diğer eşin alacağı olmadığı kabul edilirse diğer eş bakımından bu durum hak kaybına neden olacağı açıktır.
ev değerinin 2002-2011 arası edinilmiş mal rejimine tabi olan kısmından hak iddia edilebileceğini düşünüyorum. Siz tabiki yoktur diyeceksiniz ancak durum bu gibi gözüküyor.
Old 07-09-2015, 12:04   #5
parezer3447

Haklısınız meslektaşım he ne kadar karşı tarafın talep hakkı yoktur desem de kendimi ikna edemiyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi