Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tüketici Hakem Heyeti Kararının icrası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-12-2014, 11:26   #1
Av.mehmet.av

Acil Tüketici Hakem Heyeti Kararının icrası

Merhabalar,
Tüketici hakem heyeti kararlarının icrası ilamlı icra gibidir bildiğim kadarı ile(miktar sınırı var tabi)
Sorum ise şudur. Bu kararların icraya konulması için kesinleşmesi gerekir mi.
Şunun için soruyorum. Heyet kararının tebliğinden itibaren 15 gün geçmesi gerekir gibi bir yazı okudum. Bu benim aklıma kesinleşmeyi getirdi. Ancak aynı zamanda bu karara itiraz icrayı durdurmaz deniliyor, bu da kesinleşmenin aranmamasını gerektiriyor.
Kafam karıştı açıkçası biraz.
Yardımlarınızı rica ederim.
Old 23-12-2014, 15:57   #2
SPK Uzman

Kesinleşmeyen kararı icrayı koyarsanız, karşı taraf itiraz edebilir ve süreç mahkemeye taşınabilir. Mahkeme kararının menfi sonuçlanmasını beklemeniz gerekir. tamamen olumlu sonuçlanırsa icra inkar tazminatı alabilirsiniz. Kısmı red olursa vekalet ücreti farkından tarafınaza maliyet çıkabilir. İcra davası ayrı bir boyuta taşınır.
kesinleşen kararı koyarsanız ise itiraz edemezler. Ederlerse icra inkar tazminatı alırsınız.
Old 24-12-2014, 09:33   #3
kilit27

değerli meslektaşım HMK'da kesinleşmeden icra takibine konu edilemeyecek hususlar açık ve sınırlı olarak sayılmıştır. tüketici hakem heyeti tıpkı diğer hakem kararları gibi ilam hükmündedir. bu nedenle kesinleşmeden icra takibine konu edilebilir. 15 günlük süre aleyhine hüküm verilen için itiraz süresidir. hakem heyetine itiraz halinde tüketici mahkemesince takibin durdurulmasına karar verilmemiş ise takip devam etmektedir.
selam ve saygı ile
Old 24-12-2014, 14:41   #4
av_my

Sayın meslektaşım;

-Nafaka hariç aile hukukuna ilişkin davalar,
-Gayrimenkulün aynınan ilişkin davalar,
-Ceza Mahkemesi ilamları
-Menfi tespite ilişkin ilamların kesinleşmeden ilamlı icraya konu edilmesi mümkün değildir. Bunlar tadadi olarak sayılmış olup tüketici hakem heyeti kararının kesinleşmesi gerekmemektedir.

Uygulamada tüketici hakem heyeti kararlarına karşı açılan davalar banka vekillerince menfi tespit davası olarak ikame edilmektedir. Bana göre bu son derece yanlıştır. Ortada bir ilam varken bu ilama dayalı borcun olmadığını ileri sürmek mümkün değildir. Klasik anlamda bu dava bir itiraz davasıdır. Bu davanın açılması, hakem heyeti ilamının kesinleşmediği manasına gelmez. İtiraz davasında mahkeme bir nevi istinaf mahkemesi gibi hareket eder. Hakem heyeti kararını ortadan kaldırabilir. Gerekirse kararı düzelterek hüküm kurabilir. İtiraz üzerine verilecek karar kesindir.
Old 25-12-2014, 13:48   #5
usta88

Kesinleşmesini bekleminize kanunen gerek yoktur. Uygulamada da karar çıkar çıkmaz icraya koymaktayız.
Old 25-12-2014, 15:33   #6
Av.mehmet.av

Müvekkil kararı bana henüz getirdi. Müvekkil hakem heyetine 28.05.2014 tarihinden önce yani eski tüketici kanunu yürürlükte iken başvurmuş. Karar ise yeni kanun zamanında. Burada hangi kanunu uygulamak gerek. Eski kanun ise o kanunda hakem heyeti kararlarının icrasında bir fark var mı
Old 26-12-2014, 17:21   #7
av__emrah

Sayın Meslektaşlarım; tüketici hakem heyeti kararlarını bende derhal icraya koyuyorum ve bu zamana kadar da herhangi bir itirazla karşılaşmadım. Borçlu bankaların tamamı bedeli ödedi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi