Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Eşya alacağı davasında yetki konusu kesinmidir, istisnası varmıdır?Davalı sayısını arttırmak iddiayı genişletme yasağınamı girer?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-09-2011, 15:22   #1
Avukat202

Varsayılan Eşya alacağı davasında yetki konusu kesinmidir, istisnası varmıdır?Davalı sayısını arttırmak iddiayı genişletme yasağınamı girer?

Merhabalar
Ziynet eşyası alacağı davasında davalının ikametgahı mahkemesi kesin yetkilimidir? İstisnası var mıdır?

Taraflar arasındaki boşanma davasını her iki tarafında ikameti olmayan bir mahkemede açmıştım.Davalı koca yetki itirazında bulunmamıştı.Ziynet eşyası alacağı davasını da boşanma davasının görüldüğü mahkemede açtım. Fakat bu sefer davalı yetki itirazında bulunuyor.Boşanma davasında yetki itirazında bulunmayışını emsal gösterebilir miyim?

Ziynet eşyalarının alıkonulmasında davalı kocaya yardım eden
görümceyi de dava etmek için dava dilekçesini ıslah etmem mümkünmüdür? (Davada taraf teşkili henüz sağlandı)
Old 02-09-2011, 18:17   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Avukat202
Boşanma davasında yetki itirazında bulunmayışını emsal gösterebilir miyim?
Gösteremezsiniz diye düşünüyorum. Her dava ayrıdır. Her davadaki itiraz ve defi hakkı önceki davadakilerden bağımsız olarak yeniden doğar.
Alıntı:

Ziynet eşyalarının alıkonulmasında davalı kocaya yardım eden
görümceyi de dava etmek için ayrı dava açıp harç ödeyip birleştirme mi talep etmeliyim.
''Yardım ettiği'' gerekçesiyle eşyaları mal edinmeyen bir kimseye karşı açılacak dava (bu kimse görümce olsa bile) reddedilir kanısındayım. Ceza davasında ''yardım eden'' cezalandırılır ama hukuk davasında taraf olmaz.

Saygılarımla
Old 02-09-2011, 20:07   #3
Avukat202

Sayın Konyalı
ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.Google dan araştırırken Doç Dr.Ufuk Aydın'ın Medeni usul kitabında okudum.Ziynet eşyalarının alınmasına engel olan kayınpeder, kaynvalide... gibi kimseler müşterek ve müteselsil sorumlu olarak davalı ile birlikte dava edilebiliyormuş.

Görümceyi dava etmek için ıslah yolunamı başvurmalıyım?

saygılar
Old 02-09-2011, 20:39   #4
üye31284

Alıntı:
Yazan Avukat202
Sayın Konyalı
ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.Google dan araştırırken Doç Dr.Ufuk Aydın'ın Medeni usul kitabında okudum.Ziynet eşyalarının alınmasına engel olan kayınpeder, kaynvalide... gibi kimseler müşterek ve müteselsil sorumlu olarak davalı ile birlikte dava edilebiliyormuş.

Görümceyi dava etmek için ıslah yolunamı başvurmalıyım?

saygılar

MK anlamında, düğünde takılan ziynet eşyalarının iadesi davasında eşten başka kişiyi, görümce bile olsa davalı olarak gösterebileceğinizi düşünmüyorum. Daha farklı bir dava mı açtınız onu da bilmiyorum.

Toplanan delillerden davacı kadına ait ziynet eşyalarının davalılar koca ve kayınpeder tarafından bozdurulup dükkan açılmasında kullanıldığı sabit olmuştur. Davacı kadının ziynet eşyalarına yönelik isteminin kabulü gerekirken yazılı şekilde karar verilmesi doğru görülmemiştir. (2.HD, 18.09.2007 T, 2007/259-12139)

Esasen yukarıda koyulaştırarak belirttiğim kararın tümüne ulaşmak ve incelemek lazım. Tam olarak ne davası bunu bilmiyorum ancak MK anlamında ziynet eşyalarının iadesi davasıysa bile, Yargıtay'ın tüm kararları doğrudur diye bir kural yok ancak yeni bir bakış açısı da sunabilir.

Davanın görümceye de yöneltilmesi mümkünse bile, ıslah yoluyla dahil edemezsiniz. İhbar da tam olarak aynı sonucu doğurmaz. Ayrı bir dava açıp birleştirme talep edebilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 02-09-2011, 22:10   #5
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Avukat202
Google dan araştırırken
Keşke THS'de araştırsaydınız.
Tıklayınız:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=64605
Bakınız:
4 nolu mesaj
Alıntı:

Doç Dr.Ufuk Aydın'ın Medeni usul kitabında okudum.Ziynet eşyalarının alınmasına engel olan kayınpeder, kaynvalide... gibi kimseler müşterek ve müteselsil sorumlu olarak davalı ile birlikte dava edilebiliyormuş
Olaydaki ''yardımcı görümce'' 4 nolu mesajda Sayın Exodus'un sıraladığı şartları taşıyorsa davada hasım gösterilebilir: ''eşya davasının üçüncü kişiye karşı açılabilmesi için genel görüş, üçüncü kişinin;
- eşler ile birlikte oturuyor olması,
- dava konusu eşyalar hakkında muaraza çıkarması ya da
- sorumlu olduğuna ilişkin bir delil bulunmasıdır.''

Bir başka deyişle görümcenin yardımcı olması yetmez; işin içinde olması gerekir.
Alıntı:
Görümceyi dava etmek için ıslah yoluna mı başvurmalıyım?
Benden önce yanıtlayan Sayın Zeytinn'in isabetli görüşüne katılıyorum: Ancak ayrı bir dava açıp birleştirme talep edebilirsiniz

Saygılarımla
Old 03-09-2011, 09:01   #6
Avukat202

Sayın Zeytin ve sayın Konyalı Teşekkürler ediyorum.

Eşya alacağı davasında davalının ikameti mahkemesinin yetkisi kesinmidir? farklı uygulamalar da bulunan arkadaşların paylaşımını rica ediyorum.
Old 03-09-2011, 09:15   #7
üye31284

Alıntı:
Fakat bu sefer davalı yetki itirazında bulunuyor.

Hayır, kesin yetki değil ama yetki itirazı ilk itiraz olarak usulüne uygun bir şekilde yapılmışsa ve arada ayrıca bir yetki anlaşması yoksa kesin yetki olmaması yetki itirazının kabul görmeyeceği anlamına gelmez, hatta kesin olarak kabul görmelidir.

Alıntı:

Her davadaki itiraz ve defi hakkı önceki davadakilerden bağımsız olarak yeniden doğar.

Sayın Konyalı'nın bu düşüncesine de katılıyorum.

Ancak sonuca ulaşacağınızı düşünmesem de boşanma davasında itiraz edilmemesinin bir nevi yetki anlaşması niteliği taşıyabileceğini son şans olarak yine de iddia edin derim. Sonuca ulaşamayacağınızı düşünme nedenim de yetki anlaşması yazılı olmalı ve muallak olmamalıdır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi