Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sigorta Başlangıç Tarihinin Tespiti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-09-2016, 15:07   #1
director

Varsayılan Sigorta Başlangıç Tarihinin Tespiti

Merhabalar,

Müvekkil 1992 yılında Finike/Antalya bölgesinde üniversitede okurken yazları çalışmış ve bu çalışmışlığına ilişkin elinde sigorta sicil kartı bulunmakta.

Hizmet döküm cetvelinde giriş tarihi olarak 1992 olduğu görünse de prim ödenmediğinden döküm cetvelinde yer almıyor.

Açılacak dava ile emeklilik vs gibi haklardan yararlanmak için sigorta başlangıç tarihinin 1992 olduğunun tespitini talep edeceğim.

Öncelikle sorum; bu davayı sadece SGK'ya karşı açmayı düşünüyorum. Çünkü işveren konusunda herhangi bir bilgi sahibi değiliz. Daha sonradan dahili davalı olarak SGK'dan öğrenilirse davaya katılabilir diye düşündüm.
Bir diğer sorum da bu davada yetkili mahkeme neresi olacak? Müvekkilin yerleşim yeri Çorlu/Tekirdağ, 1992 yılında çalıştığı yer Finike/Antalya'dır.

Şimdiden cevap yazanlara teşekkür ediyorum,

Bilgilerinizi ve fikirlerinizi rica ediyorum,

İyi Çalışmalar
Old 29-09-2016, 09:00   #2
Av.mehmet.av

Sigorta girişinin 1992 olduğunu söylüyorsunuz. Nasıl bir dava açacaksınız tam anlamadım. Primlerin ödenmediği ile ilgili bir dava açacaksanız kanımca bunu işverene de açmak durumundasınız. Sigorta kaydı varsa işverenin de bilgileri vardır diye düşünüyorum.
Old 03-10-2016, 21:08   #3
Av.Evran KIRMIZI

Sigorta başlangıcının tespiti davaları (davacıya gün kazandırmayan) sadece SGK'ya karşı açılır. Çalışmanın yapıldığı yer İş Mahkemesi kesin yetkilidir. Yargıtay önceleri işe giriş bildirgesini yeterli görüyordu ama şu an fiili çalışmayı bordro tanıkları veya sigortalı komşu işyeri tanıkları ile kanıtlama istiyor. Tespiti istenen sigorta başlangıcı 18 yaşından önce olmamalı, staj veya çıraklık çalışması olmamalıdır. Davadan önce İş Mahkemeleri Kanunu gereğince SGK'ya ön başvuru dava şartıdır.
Old 03-10-2016, 21:08   #4
Av.Evran KIRMIZI

Sigorta başlangıcının tespiti davaları (davacıya gün kazandırmayan) sadece SGK'ya karşı açılır. Çalışmanın yapıldığı yer İş Mahkemesi kesin yetkilidir. Yargıtay önceleri işe giriş bildirgesini yeterli görüyordu ama şu an fiili çalışmayı bordro tanıkları veya sigortalı komşu işyeri tanıkları ile kanıtlama istiyor. Tespiti istenen sigorta başlangıcı 18 yaşından önce olmamalı, staj veya çıraklık çalışması olmamalıdır. Davadan önce İş Mahkemeleri Kanunu gereğince SGK'ya ön başvuru dava şartıdır.
Old 03-10-2016, 21:10   #5
Av.Evran KIRMIZI

Sigorta başlangıcının tespiti davaları (davacıya gün kazandırmayan) sadece SGK'ya karşı açılır. Çalışmanın yapıldığı yer İş Mahkemesi kesin yetkilidir. Yargıtay önceleri işe giriş bildirgesini yeterli görüyordu ama şu an fiili çalışmayı bordro tanıkları veya sigortalı komşu işyeri tanıkları ile kanıtlama istiyor. Tespiti istenen sigorta başlangıcı 18 yaşından önce olmamalı, staj veya çıraklık çalışması olmamalıdır.
Staj veya çıraklık çalışmasında da sigorta kartı ve numara verilir ve hizmet dökümünde sigorta başlangıcı görülebilir. Ama bu başlangıç uzun vadeli sigorta kolları açısından başlangıç sayılmaz. Davadan önce İş Mahkemeleri Kanunu gereğince SGK'ya ön başvuru dava şartıdır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi