Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Aydin Ünİversİtesİ Ve Bologna SÜrecİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-03-2012, 11:36   #1
AV.ELFTSDMR

Varsayılan Aydin Ünİversİtesİ Ve Bologna SÜrecİ

Merhaba;
Kardeşim istanbul Aydın Üniversitesine geçen yıl kayıt olmuş,hazirlık sınıfından sonra geçen dönem 1.sınıfa başlamıştır.
Geçen dönem final sınavlarının bitiminde ''okulda Bologna sürecine uyulacağı daha kaliteli bir eğitim için geçme notlarının değişeceği''ni söylemişlerdir.
Yeni sistemde geçme notu 70 olmuş(gerçi okuldan bu konuda tam ve net bir açıklama olmamakla birlikte hocalarınızla görüşün cevabı gelmektedir)
öğrencilerin notlarında aşırı düşmeler meydana gelmiş,örneğin önceki sene aldığı not karşılığı bb olan bir öğrenci, bu dönem aynı notla dd alarak şartlı geçer hale gelmiştir.Bu uygulamaya sosyal medyadan da tepkiler gelmiş,tweeter üzerinden imza kampanyası başlamış,okulun 2 öğrencisi yapılan haksızlığı Okan Bayülgen'in programında anlatmaya çalışmışlardır.
Okuldan geri adım gelmediği gibi''okulun senatosu istediği kararı alabilir'' tarzında açıklama yapılmıştır.
Ayrıca bu sisteme 2.ve devam sınıfların dahil olmayacağı, onlar eski sisteme göre değerlendirileceği fakat 1.sınıfların notları yeni sisteme uyarlanacağı belirtilmiştir.
Sizlere sormak istediğim 2 sorum var;
1) Uygulamaya geçen bu not sistemin belli bir süre önce en azından final sınavlarından önce açıklanması gerekmez miydi?
2)Uygulamaya 1.sınıfları dahil etmek bu öğrencilerin kazanılmış haklarını ellerinden almak değil midir? 2,sınıflara eski 1.sınıflara yeni sistem neyin mantığıdır?
Başvurabileceğim hukuki bir yol var mıdır? ilgilenen ve yardımcı olan tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim.
Old 02-03-2012, 13:07   #2
Av. Selim MACİT

Merhaba;
Kısaca cevaplamaya çalışayım.

1-) Not puanlamaları ile ilgili değişiklikler, yönetmelik üzerinden yapılacak değişikliklerle gerçekleşir. Yönetmelikte de yürürlülük tarihi yazar. Bu sebeple yönetimin ''biz sistemi değiştirdik demesi'' havada kalır. Fakat yönetmeliğe baktım ben 2010 Aralık'ta değişmiş ve geçme notu orada da 70 olarak gözüküyor.Linki veriyorum incelemediyseniz siz de bir bakın derim.
http://www.aydin.edu.tr/index_detay.asp?id=69

2-) Bu değişikliğe karşı idare mahkemelerinde idari işlemin iptali davası açılabilir. Ama son değişiklik Aralık 2010 tarihinde olmuş ise zamanaşımı süresi dolmuştur. Ayrıca öğrencileri bu uygulamaya dahil etmekle, kazanılmış hakkın ihlal edildiğini düşünmüyorum. Çünkü ortada henüz doğmuş bir hak söz konusu değil. Örneğin, kardeşiniz x sınavdan 60 ile geçip, 6 ay sonra değişiklik yapılıp geçme notu 70'e çıkarılsaydı ve kardeşinize ''sen 60 ile geçmişsin, sistem değişti, dersi yeniden alman lazım'' denseydi, o zaman kazanılmış bir haktan bahsetmek mümkün olurdu diye düşünüyorum. Saygılar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi