Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sİgortali Olmayan Avukat Yetkİ Belgesİ İle DuruŞmaya Gİrebİlİr Mİ ???

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-11-2010, 16:51   #1
üye22915

Varsayılan Sİgortali Olmayan Avukat Yetkİ Belgesİ İle DuruŞmaya Gİrebİlİr Mİ ???

Sayın meslektaşlarım,çok acil olarak bir sorum olacak.

Bir veraset ilamı istemine dair açılan bir davada vekil olan avukat,hiç bir yerde çalışmayan,sigortasız ve vergiye tabi olmayan başka bir avukata yetki belgesi düzenleyip,duruşmaya girmesi konusunda yetki verebilir mi?

Cevaplar için teşekkür ederim şimdiden.İyi Çalışmalar...
Old 03-11-2010, 17:30   #2
Av. Çıldır

Baroya kayıtlı olması yani avukatlık yapması konusunda bir engel olmaması yeterlidir diye düşünüyorum.

Kanunda ya da uygulamada herhangi bir aksi duruma rastlamadım.
Old 03-11-2010, 23:27   #3
Av. Cem A

AVUKATLIK KANUNU YÖNETMELİĞİ[FONT
Vekaletname Örneği ve Yetki Belgesi
Madde 18.
Avukatın çıkaracağı vekaletname örneğinde; vekaletnameyi düzenleyen merciin adı, kayıt numarası, düzenleme tarihi ile avukatın adı, soyadı, vergi numarası, imzası ve ayrıca vekil edenin adı, soyadı, adresi ve yetki kapsamının ne olduğunun bulunması zorunludur.
Avukatlar veya avukatlık ortaklıkları, başkasını tevkil etme yetkisini taşıdıkları tüm vekaletnameleri kapsayacak şekilde tek bir genel ya da ayrı ayrı özel yetki belgesi düzenleyerek; bir başka avukatı veya avukatlık ortaklığını müvekkilleri adına vekil tayin edebilirler. Vekaletname hükmünde olan bu yetki belgesi; tüm yargı mercileri ile resmi ve özel kişi, kurum ve kuruluşlar için hukuken vekaletname işlev ve etkisi taşır. Yetki belgesinde yetki verenin ve yetkilendirilenin adı, soyadı, barosu, sicil ve vergi numarası ve bu maddenin birinci fıkrasında yazılı hususların yer alması gereklidir.
Vekaletname ve yetki belgesinin asıl ve örnekleri ibraz edilirken, vekaletname pulu yapıştırılması zorunludur.
Baro tarafından 1/4/1929 tarihli ve 1412 sayılı Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu ve adli yardımdan görevlendirilen avukat, görevlendirildiği işle ilgili olarak başka bir avukata yetki veremez, bu konuda yetki ilgili baroya aittir."

Dolayısyla vergi numarası veya SGK sicil numarası bulunmayan avukata yetki belgesi çıkarılamayacağını düşünüyorum.
Old 04-11-2010, 12:20   #4
praeses

Bu duruma staj sonrası, çalışmadığım dönemde şahit oldum. Aynı tartışma sonucu, Baro'dan da görüş alınmış ve bunun mümkün olmadığı cevabı alınmış ve adıma yetki belgesi düzenlenememişti. Belki de yanıldılar?
Old 04-11-2010, 12:23   #5
praeses

Fakat bir yandan da şöyle düşünelim, bir büroda çalışan fakat sigortası yapılmayan, tabii olarak vergi kaydı da bulunmayan pekçok meslektaşımız var ve işveren avukatların yerine yetki belgesi ile duruşmaları takip ediyorlar. Bu halde uygulamada sıkıntıya rastlanmadığına göre, demek ki mümkün.
Old 04-11-2010, 12:40   #6
üye32062

5 seneye yakın ssk lı olarak çalıştım. Stajım biter bitmez ssk girişim yapılmıştı. Aksinin SSK kanunu kapsamında yaptırımıda bulunmakta. Buna göre Sn.Cem'in belirttiği gibi sicil veya vergi numarası bulunmadan yetki belgesi verilemeyeceğini düşünüyorum. Ancak mahkemelerin bu konuya pekte dikkat ettiği söylenemez. Bu da ayrı bir konu. İyi çalışmalar
Old 04-11-2010, 12:49   #7
praeses

Sayın Av.Serbay,

Sizinle aynı fikirdeyim. Daha önceki yanıtımda da bu hususun olumsuz sonuçlandığını belirtmiştim. SSK girişinin yapılmaması konusundaki yaptırımdan da tabii ki şüphe yok. Fakat belirttiğiniz gibi, mahkemelerin tek tek bunu incelemediğini, sigortasız çalışan pekçok genç meslektaşımın durumuna şahadeitmle somutlaştırdım. Yasaya uygun bir durum mu? Şüphesiz, hayır. Ama yaygın bir örnek. Öte yandan, ruhsat başvurusu yapan fakat henüz avukatlık ruhsatı bulunmadan çalışmaya başlayan meslektaşlarım da, yanında çalıştıkları avukatların telkiniyle duruşmalara girmektedir. "Ruhsat tarihi, başvuru tarihi olacak nasılsa" yorumuna dayanarak. Bu sebeple incelemeye alınanlar da var, alınmayanlar da.
Sözün özü: Doğru değildir fakat engellenememektedir.
Old 04-11-2010, 12:51   #8
gizemgizz

Yetki belgesi aldığınızda Vekalet harcı yatırmanız gerekiyor ve SGK sicil numarasına göre bu işlem yapıldığına göre Bu sebeple SGK sicil numarası bulunmayan avukata yetki belgesi çıkarılamayacağını düşünüyorum.
Old 04-11-2010, 13:24   #9
Av. Güneş

Sayın gizemgizz; yetki belgesini harçlandırırken SGK numarası gerekmez. Sigortalı olduğunuz için harç kesilirken siz bunu beyan ediyor olabilirsiniz ama böyle bir zorunluluk bulunmamakta. Zira sigortalı olmayan, kendi vergi kaydı bulunan avukatlar da yetki belgesi ile duruşmaları takip edebilirler.
Old 04-11-2010, 13:38   #10
gizemgizz

Sayın Güneş,teşekkürederim bilgilendirdiğiniz için ancak vergi kaydı bulunmayan yada sigortalı olmayan sadece baroya kayıtlı olan avukatlar yetki belgesiyle duruşmaya girebilir mi ?Hani benimde bu şekilde bir sıkıntım var şuana kadar yaptığım araştırmalarım sonucunda duruşmaya girilemeyeceği çıkıyor. Ancak sizin dediğinize göre sadece vergı kaydı bulunan avukat tarafından yetkilendirilsem sigortalı olmasam dahi duruşmaya girebileceğim kanaatine varıyorum , yanılıyormuyum?Sizce duruşmaya girebilirmiyim ?
Old 04-11-2010, 14:59   #11
Av. Güneş

Alıntı:
Ancak sizin dediğinize göre sadece vergı kaydı bulunan avukat tarafından yetkilendirilsem sigortalı olmasam dahi duruşmaya girebileceğim kanaatine varıyorum , yanılıyormuyum?

Ben bunu kastetmemiştim. Benim söylediğim şu: Yetki verilen avukatın sigortalı olarak çalışması gerekmez. Bağımsız olarak çalışan, kendi adına vergi kaydı olan bir avukata da yetki verilebilir, bu avukat da yetki belgesi ile duruşmalara girebilir, davaları takip edebilir.
Cevap veremediğim için üzgünüm ama sigortalı olarak çalışmayan aynı zamanda vergi kaydı da bulunmayan bir avukata yetki verilebilir mi, bu avukat davaları takip edebilir mi bilmiyorum. Maalesef bu konuda bir bilgim yok.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi