Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Temyiz süreleri sizce böyle mi olmalı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-02-2009, 22:47   #31
arbitrator

Alıntı:
Yazan didem kunal
davalarda zaman çok önemlidir.Bunun için usul kanunumuzda da usul ekonomisinden bahsedilmiştir. davanın derdest olduğu, celseler,3 er 5 er ay aralarla görüldüğü, dosyaların bilirkişilere gidip bir türlü dönmediği, davanın aydınlanabilmesi için taraflardan istenilen bir şeyin celseler boyunca ihtarat yapılmış kesin süre verilene değin yapılmadığı bir hukuk sisteminde elbetteki temyiz süre tutumun verilmesi, gerekçeli kararın yazılmasının haftalar alması ve elbetteki yargıtaya bunca zahmetli yollar kat ederek ulaşan dosyanın aylar boyunca dönmemesi.... Sizce sistemin bir yerimi yanlış yoksa sistem bu anlamda baştan mı yanlış?

Yukarıdan beri söylediğimiz şey şu:
Karar temyiz edilir.
Temyiz süresi tutulamaz.
Verdiğiniz dilekçenin adı süre tutum değildir. Hepsi bu!
Lütfen artık siz de bu ismi kullanmamaya özen gösterin ve o isimle andığınız dilekçenin süreyi tutmaya yaramadığı bilinciyle, "temyiz" iradenizi belli edin.
Yukarıda da dediğim gibi, temyiz iradesini içermeyen (süre tutum) dilekçelerinin yasada yeri yoktur.

Sisteme gelince onu ayrıca tartışırız.
Saygılarımla.
Old 19-02-2009, 15:49   #32
inci_hukuk

Varsayılan :(

öğrenci olarak bu konu için EZBERLEMESİ ZOORRRR!!!!!!!! diyebilirim....

Ayrıca bende anlamış değilim neden farklı süreler?

(medeni usul mahvettin beni)
Old 19-02-2009, 20:42   #33
Kemal Yıldırım

Alıntı:
Yazan inci_hukuk
öğrenci olarak bu konu için EZBERLEMESİ ZOORRRR!!!!!!!! diyebilirim....

Ezberleme zaten
Old 19-02-2009, 21:56   #34
inci_hukuk

nasıl geçebilirim bu kadar süreyi ezberlemezsem
size soruyorum

keske hocamız sürelerle ilgili soru sormasa

Old 20-02-2009, 22:18   #35
Durdu GÜNEŞ

ADALET ÜZERİNE SORULAR (Biraz Tebessüm)
-Niçin her mahkemenin ayrı ayrı temyiz süresi vardır?
-Kanun koyucular mantıklı hukukçulardan ziyade, ezberci hukukçulara torpil geçmişlerdir.
-Hakimlerimiz neden hukuki bilgi ile çözülmesi mümkün olan konularda dahi bilirkişiye gidiyor?
-Bu "ben bilmez, merkez bilir" anlayışının üst düzey varyasyonudur.
-Halk kanunları niçin lastiğe benzetir?
-Çünkü halk güçlünün lastiği istediği tarafa doğru sündürdüğünü görmüştür.
• • •
-Kanunlar hep doğru mudur?
-O kadar doğrudur ki, hayatın girift yollarını kestiği için bazen onu çiğnemek zorunda kalırız.
• • •
-Asık ve soğuk suratı niçin mahkeme duvarına benzetirler?
-Aslında hata ederler. Asık ve soğuk suratta hiç olmasın bir tebessüm ihtimali var.
Old 01-04-2009, 14:07   #36
av_fguz

Temyiz süreleri bence de birbiri ile eşit olmalıdır.Zaten niye birinde yedi gün birinde otuz gün hiç anlamamışımdır.Belkide sırf daha alengirli olsun diye böyle düzenlenmiştir.Ama eğer benim gibi rahat bir avukatsanız kısa süreler sizin için daha iyidir.Mesela ben idare mahkemelerindeki dosyalarıma hep son gününde cevap veririm veya temyiz ederim.Ama ceza mahkemelerinde süre kısa olduğundan duruşmadan çıkar çıkmaz temyiz işini hallederim.Süre uzadıkça benim nekahat dönemim de uzuyor çünkü.
Sayın Durdu Güneş'in mesajında yer alan önemli bir nokta dikkatimi çekti değinmeden geçemedim.Hakimler basit bir hukuk bilgisi ile çözümleyebilecekleri bir konuda bilirkişiye gitmektedir.Doğrudur,ancak aynı zamanda hakimler basit bir matematik bilgisi ile çözümleyebilecekleri bir konuda dahi bilirkişiye müracaat etmektedir.Bir dosyamda hakim bir rakamı diğeri ile toplayıp bir başka rakamdan çıkartması için mali müşavir bir bilirkişiye müracaat etti.Daha kötüsü mali müşavir arkadaş raporu 45 günde ancak verdi.Ben de batsın bu dünya diyerek duruşmadan çıktım.Bari en azından bilirkişi olarak hesap makinasını seçseydi daha kısa sürerdi.
Old 01-04-2009, 16:14   #37
Arif Aydın

iş mahkemesinde de temyiz süresi yüze karşı verilmiş ise süre tefhimle başlıyor. iş mahkemesinde karar yazılmamışsa nasıl temyiz edeceğiz. ayrıca iş mahkemesine süre tutum dilekçesi verebilir miyiz.?
Old 01-04-2009, 16:31   #38
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Meslektaşım;

Kararı temyiz ettiğinizi bildiren ve gerekçeli kararın tarafınıza tebliğini isteyen bir dilekçe ile tefhimden itibaren 8 gün içinde başvuracaksınız. Ayrıca temyiz harçları ve masraflarını da karşılamayı unutmayınız.

Saygılar.
Old 05-02-2010, 00:51   #39
JBSD

Varsayılan GerekÇelİ Karar SÜresİ

Alıntı:
Yazan av.cemile
Kararların yazılmasının aylar sürmesine ne demeli? Gerekçeli karar elinize geçtiğinde ,bırakın süre tutum verip vermediğinizi dosyayı bile unutmuş oluyorsunuz neredeyse. Aylar sonra müvekkili arayıp dosya Yargıtay'a gitti diye haber veriyorsunuz, yeni mi gitti, şimdiye dönmeli değil miydi? cevabını alıyorsunuz. E haklı.

Ayrıca ben de tüm sürelerin 15 gün ve tebliğle başlaması gerektiğini, gerekçeli kararın yazılması sürecine de sınır-süre kaydı getirilmesi gerekliliğini savunuyorum.Hakimlerin iş yükü fazla da olsa gerekçeli kararı yazmak için belli bir süre tanınmalı hakimlere(misal en geç 30 gün içinde gerekçeli karar yazılmalı gibi). Bir düşünün hakimler gerekçeli kararı yazdıklarında, dava sürecini, tanık beyanlarını, duruşmadaki havayı, o an takdir yetkilerini kullanırken ki haleti ruhiyeyi 7-8 ay sonra hatırlayabilecekler mi?

1086 Sayılı HUMK
Madde 381 -
(Değişik madde: 26/02/1985 - 3156/15 md.)
Mahkeme, hazır olan tarafın iddia ve savunmalarını dinledikten sonra yargılamanın sona erdiğini bildirerek kararını tefhim eder.
Kararın tefhimi, en az 388 inci maddede belirtilen hüküm sonucunun duruşma tutanağına geçirilerek okunması suretiyle olur.
Zorunlu nedenlerle yalnız hüküm sonucunun tefhim edildiği hallerde, gerekçeli kararın tefhim tarihinden başlayarak onbeş gün içinde yazılması gerekir.
Old 08-02-2010, 16:51   #40
caner87

süre tutum kararın yüze okunduğu günü sayarak mı başlar yoksa ertesi günden itibaren mi? süreyi hesap eder iken örneğin ayın 2sinde verilen karar için temyizin son günü 8 midir? 9.gün müdür?
Old 08-02-2010, 17:03   #41
Av.Duygu Işık Behrem

İçinde bulunulan gün sayılmaz. Örneğinizde 2'si kararın tefhim olunduğu gün ise ve temyiz süresi tefhimden itibaren 7 gün ise, son günü 9'udur. 9'u mesai bitimine kadar temyiz dilekçenizi sunabilirsiniz. ( Mesai bitimi dedim diye son anı beklemeyin, vezne kapanır harcı yatıramazsınız sonra )
Old 08-02-2010, 17:04   #42
Adli Tip

Alıntı:
Yazan caner87
süre tutum kararın yüze okunduğu günü sayarak mı başlar yoksa ertesi günden itibaren mi? süreyi hesap eder iken örneğin ayın 2sinde verilen karar için temyizin son günü 8 midir? 9.gün müdür?
Tefhimin tebliğ yerine geçtiği durumlarda, süreyi de tebliğdeki gibi hesaplamamız gerekir. Yani tefhimin yapıldığı gün sayılmaz.
Saygılar
Old 08-02-2010, 17:21   #43
caner87

teşekkür ediyorum bu arada ben bugüne kadar cmk müdafii olduğum dosyları temyiz ederken harç yatırmadım ?? Tmyiz harcı derken neyi kastettiniz,uzun zamandır temyiz ettiğim dosyada olmadı değişen bir durum yok sanırım?
Old 08-02-2010, 17:23   #44
Av.Duygu Işık Behrem

Sürelerin hesabına ilişkin genel anlamda bir cevap vermiştim esasen. CMK dışında başkaca dosyalarınızı temyiz ederken harç yatırmanız gereken hukuk dosyaları ile de karşılaşabileceğinizden, mesai bitimine kadar kalmamanız konusunda uyarmak istemiştim...
Old 08-02-2010, 17:51   #45
Av. Eyüp KATI

Asliye Hukuk Mahkemesi
On Beş Gün HUMK 432 Gerekçeli Kararın Tebliğinden İtibaren 4353 sayılı Kanuna tabi kamu kuruluşları hakkında otuz gündür. HUMK 432

Sulh Hukuk Mahkemesi
Sekiz Gün HUMK 437taraflardan her birine tebliği ile işlemeye başlar Yargıtay 1975 İBK var Tefhim Diyen Fakat 1981 Değişikliği Tebliğ Getirdi

İş Mahkemeleri
Sekiz Gün İş Mah. Kanunu 8 tefhim tarihinden itibaren

Vergi Mahkemeleri
Otuz Gün İYUK 46 tebliğ tarihini izleyen günden İtibaren

İdare Mahkemeleri
Danıştay Dava Daireleri Otuz Gün İYUK 46 tebliğ tarihini izleyen günden İtibaren

İcra Tetkik Mercii
On Gün İ.İ.K. 363 tefhim tarihinden itibaren İİK 364 e göre HMUK hükümleri yürür.(süre tut.)

İcra Ceza Mahkemesi
Yedi Gün İ.İ.K. 353 Tebliğ veya Tefhim Tarihinden itibaren

Katılma Yoluyla Temyiz
Hukuk Davaları On gün HUMK 433/2 tebliğ tarihini izleyen günden İtibaren
İdari Davalar Otuz Gün İYUK 48/3 tebliğ tarihini izleyen günden İtibaren

Ceza DavalarıBir Hafta CMUK 316 tebliğ tarihini izleyen günden İtibaren

Karar Düzeltme Talebi
Hukuk Davaları On Beş Gün HUMK 440 Tefhim veya Tebliğ tarihinden itibaren 440/III’ de gidilemeyen haller yer alır

Ceza Davaları
Bir Ay CMUK 322 Tebliğinden itibarenYargıtay C.B.savcılığı ister. Ancak ilgili yerel savcıdan bunu talep edebilir.

İdari Davalar
On Beş Gün İYUK 54 Tebliğinden itibaren

Ceza Davaları (Yazılı Emir İle Bozma) Süre yokCMUK 343 Temyizden geçmeden kesinleşen kararlar Adalet Bakanlığının talebi üzerine
İdari Davalar (Kanun Yararına Bozma) Süre yok
İYUK 51 Temyize gidilmeden kesinleşen kararlar İlgili bakanlık veya Başsavcı talep edebilir.

TEMYİZ SÜRELERİ
Old 08-02-2010, 21:53   #46
JBSD

Alıntı:
Yazan caner87

İSTİNAF İSTEMİ VE SÜRESİ

Madde 273 - (1) İstinaf istemi, hükmün açıklanmasından itibaren yedi gün içinde hükmü veren mahkemeye bir dilekçe verilmesi veya zabıt kâtibine bir beyanda bulunulması suretiyle yapılır; beyan tutanağa geçirilir ve tutanak hâkime onaylattırılır. Tutuklu sanık hakkında 263 üncü Madde hükmü saklıdır.
(2) Hüküm, istinaf yoluna başvurma hakkı olanların yokluğunda açıklanmışsa, süre tebliğ tarihinden başlar.
(3) Asliye ceza mahkemelerinde bulunan Cumhuriyet savcıları, mahkemelerinin yargı çevresi içerisindeki sulh ceza mahkemelerinin; ağır ceza mahkemelerinde bulunan Cumhuriyet savcıları, mahkemelerinin yargı çevresi içerisindeki asliye ve sulh ceza mahkemelerinin hükümlerine karşı, kararın o yer Cumhuriyet Başsavcılığına geliş tarihinden itibaren yedi gün içinde istinaf yoluna başvurabilirler.
(4) Sanık ve bu Kanuna göre katılan sıfatını almış olanlar ile katılma isteği karara bağlanmamış, reddedilmiş veya katılan sıfatını alabilecek surette suçtan zarar görmüş bulunanların dilekçe veya beyanında, başvuruya ilişkin nedenlerin gösterilmemesi inceleme yapılmasına engel olmaz.
(5) Cumhuriyet savcısı, istinaf yoluna başvurma nedenlerini gerekçeleriyle birlikte yazılı isteminde açıkça gösterir. Bu istem ilgililere tebliğ edilir. İlgililer, tebliğ tarihinden itibaren yedi gün içinde bu husustaki cevaplarını bildirebilirler.

SÜRELERİN HESAPLANMASI

Madde 39 - (1) Gün ile belirlenen süreler, tebligatın yapıldığının ertesi günü işlemeye başlar.
(2) Süre, hafta olarak belirlenmiş ise, tebligatın yapıldığı günün, son haftada isim itibarıyla karşılığı olan günün mesai saati bitiminde sona erer.

(3) Süre, ay olarak belirlenmiş ise tebligatın yapıldığı günün, son ayda sayı itibarıyla karşılığı olan günün mesai saati bitiminde sona erer. Son bulduğu ayda sayı itibarıyla karşılığı olan gün yoksa; süre, ayın son günü mesai saati bitiminde sona erer.
(4) Son gün bir tatile rastlarsa süre, tatilin ertesi günü biter.

Umarım, yardımcı olmuştur.
Old 26-04-2010, 19:56   #47
scale037525

Merhaba arkadaşlar
Konuyu okuyunca başıma gelen şöyle bir olayı anlatmak istedim. Müvekkiliğini yaptığımız saygın bir kurumun yanlış faturalandırma nedeniyle yüksek miktarda bir icra takibine maruz kalmasıyla itiraz ettik ve itirazımızın iptaline karar verildi. Asliye ticaret mahkemelerinin Asliye hukuklarla denk olması nedeniyle gerekçeli karar tarafımıza tebliğiyle tehiri icra talepli temyiz yoluna başvuracaktık. Ancak takibin ve davanın görüldüğü yer benim bulunduğum ilde değil bu sebeplede bana gerekçeli karar tebliğ edilinceye kadar geçecek sürede karşı taraf kararı elden alıp icrai işlemlere devam edebilecek ve bulunduğum şehre göre daha küçük bir il olan bu yerde çalışanların ve meslektaşlarında birbirlerinin tanıyor olabilme olasılığınıda düşünürsek durum tam da düşündüğüm gibi gelişecektir. Bu durumda ben doğacak çok büyük zararların önüne nasıl geçebileceğim her gün gerekçeli karar yazıldımı yazılmadımı diye kalemi arayarakmı? oluşabilecek zararları düşünürsek bu bile çok sakıncalı, bu sistem çok yanlış bence.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi