Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Cep Telefonu Operatörlerinin Sınırsız Tarifede yaptıkları keyfi değişiklik

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-08-2009, 00:04   #1
av.heimatlos

Acil Cep Telefonu Operatörlerinin Sınırsız Tarifede yaptıkları keyfi değişiklik

Sayın Meslaktaşlarım bu sorun bir müvekkille ilgili değil tamamen kendi sorunumdur ve şahsım adına dava açmayı düşünüyorum lütfen yardımcı olun..
xxx her yöne sınırsız tarifesi aldım ve taride 10000 dakikaya kadar bedava olmasına rağmen ben aylık 5000 6000 dakika ancak konuşuyorum. bugün gelen mesajda sözleşmedeki kullanım koşulları gereğince mevcut tarifeniz aylık 1000 dakikaya düşecek ve tarifeniz değişecek diye mesaj geldi. müşteri hizmetlerini aradım 2 saatte müşteri hizmetlerine ancak bağlanabildim ve orda müşteri temsilcisine durumu anlattım ve "ben hangi kullanım koşullarını ihlal ettiğimden tarifem değişecek diye sorduğumda bana bu konu hakkında bilgi veremeyeceğini ancak taqrifemin değişeceğini söyledi" ve bu konuda yardımcı olamayacağını söyledi. Özge isimli müşteri temsilcisi ile yaptığım konuşmada bu konuda yardımcı olmayacağını söyledi. şimdi soruyorum bir hukuk devletinde kurumlar nasıl olup da kendi kafalarına göre insanları mağdur edebilirler bu nasıl bir düzen... şimdi tüketici hakem heyetine başvurmak istiyorum bu konuda dilekçemde ne yazmam lazım ya da başka hangi yolu izleyebilirim şimdiden tşk ederim....
Old 08-08-2009, 00:10   #2
tosunkartal

merhabalar;

xxx' nın dürüst bir firma olmadığını düşünüyorum, benzer sorunları ben de yaşamıştım zamanında. Tüketici Hakem Heyetine başvurmak bir çözüm olabilir belki ama malum "terzi kendi söküğünü dikemez" misali en güzeli hukuksal yollara başvurmaktansa hattı iptal etmek olacak galiba

umarım çabalarınızdan sonuç alabilirsiniz.
saygılarımla.
Old 08-08-2009, 00:29   #3
Alp_aslan

Bugün bir arkadaştan daha duymuştum aynı şeyi...Yalnız değilsiniz Ahmet Bey.
Old 08-08-2009, 02:23   #4
av.cevat

Sayın meslektaşım ne yazıkki yalnız xxx değil.Benzer sorunu bende xxxle yaşadım. Dava açacağımı, hakkımı arayacağımı söyledim.Bir ay faturalar normale döndü. Ama sonrası yine aynen.En sonunda kendi kendime bir protestoya başladım. Cep telefonu kullanmıyorum.Bir süre zor gelse de alışıyor insan.Tüketimin bu kadar çılgınlık derecesine ulaşıp, "konuş doya doya,muhabbet bu hatta " gibi bilinçsizce özendirici reklamlar sayesinde hiçbir geliri olmayıp evinde oturan birçok genç kızımızın ,genç delikanlılarımızın(maalesef şahit olduğumdan) cebinde iki adet cep telefonu olursa ,yan komşusuna gidip çene çalabilmek için telefonu sırf "şu kadar saat bedava diye 1.5 saat açık bırakıp bebeğinin ağlama sesi gelmesini bekleyen " tüketicilerimiz oldukça bu durum düzelmez.Yasal hakkınızı arayınız lütfen.Yanlız değilsiniz.
Old 08-08-2009, 07:58   #5
Av.Özgür KARABULUT

Merhabalar;

Bildiğim kadarıyla faturalı hat aldığınız sırada imzaladığınız sözleşme ile GSM Operatörü, tarifelerde/tarifenizde tek taraflı değişiklik yapma hakkını saklı tutuyor, siz de buna baştan onay veriyorsunuz.

Bence bu durumda, önce abonelik sözleşmesini bir daha okumakta ve eğer böyle bir kayıt yok ise yasal takip sürecine girmekte fayda var, aksi taktirde bir sonuç alınabileceğini düşünmüyorum.

Saygılarımla...
Old 08-08-2009, 08:47   #6
Admin

Firmalar Tüketici Heyetine yapılan başvurulardan pek endişe etmiyor, çünkü Tüketici Heyeti olsa olsa para iadesi kararı veriyor ve her başvuru da bireysel olduğundan sadece başvuru sahibini bağlıyor, dolayısıyla yüzbinlerce abonesi olan bir firma birkaç yüz tüketicinin para iadesinden hiç etkilenmiyor.

Firmaların korktuğu kurum Reklam Kurulu. Eğer tüketiciyi yanıltıcı reklam yapılmışsa ve reklam kuruluna şikayet olursa, bu kurulun vereceği cezaların alt sınırı 50-60 bin TL. Bu açıdan şikayetinizi yanıltıcı reklam üzerine kurup, Reklam kuruluna giderseniz veya firmaya ihtar çekip bu yola başvuracağınızı belirtirseniz, çok daha etkili olacağı kanaatindeyim.

No: Mesajlar içinde lütfen firma ismi vermeyelim.
Old 08-08-2009, 20:47   #7
av.heimatlos

Acil ......

öncelikle bütün cevap veren meslaktaşlarıma çok teşekkür ederim. <bu işin peşini bırakmayacam o yüzden sizden ricam bunların canını en fazla nasıl yakabilirim bu konuda yardımlarınızı bekliyorum tşk ederim....
Old 09-08-2009, 10:44   #8
suat500

Aynı durumla bende karşılaştım tamamiyle keyfi bir uyğulama yasal işlemlere bu hafta itibariyle başlatıyorum.
Old 27-08-2009, 11:35   #9
Derya DEMİR

Hepimiz Admin' in gösterdiği yolu izlemeliyiz. Hem tüketici hakem heyetine hem de Reklam Kuruluna başvurmalıyız da bir de tazminat hakkımız doğmuyor mu ki açıkça bir kandırma söz konusu çünkü.
Old 27-08-2009, 11:49   #10
Av.Levent

Sayın Ahmet Erkan;

Aynı mesajı bugün bende almış bulunmaktayım. Öncelikle aşağıdaki maddeler gereğince, sınırsız konuşma tarifesine geçerken imzalamış olduğumuz sözleşmenin "tarifenin operatör tarafından değiştirilebilme" hakkı tanıyan maddesinin geçersiz olduğu ve yapılan tarife değişikliğinin ayıplı hizmet olması nedeniyle ayıbın giderilmesi için 30 gün içerisinde xxx şirketine ayıp ihbarı yapılmalı şeklinde düşünmekteyim. Ben bu yola gideceğim. İhbar yapılmadan hakem heyeti tarafından yapılan başvuru değerlendirilmemektedir. (En azından Kayseri'de böyle)
Ayrıca "konuş doya doya" isimli reklamın ve özellikle sınırsız şekilde konuşma vaat edilmesine rağmen 10.000 dakika ile sınırlandırılmasının tüketiciyi yanıltıcı ve aldatıcı reklam niteliğinde bulunduğunu düşünmekteyim. Bu nedenle reklam kuruluna da bir şikayet dilekçesi yazacağım.

Madde 4/A - (Ek madde: 06/03/2003 - 4822 S.K./5. md.)

Sağlayıcı tarafından bildirilen reklam ve ilanlarında veya standardında veya teknik kuralında tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da yararlanma amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren hizmetler, ayıplı hizmet olarak kabul edilir.
Madde 6 - (Değişik madde: 06/03/2003 - 4822 S.K./7. md.)

Satıcı veya sağlayıcının tüketiciyle müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu, tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır.

Taraflardan birini tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir.

Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir.
Old 27-08-2009, 14:30   #11
av.heimatlos

sayın levent;
reklam kuruluna gitmeniz durumunda dilekçe örneğini alabilir miyim? tşk..
Old 27-08-2009, 16:15   #12
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Özgür KARABULUT
Merhabalar;

Bildiğim kadarıyla faturalı hat aldığınız sırada imzaladığınız sözleşme ile GSM Operatörü, tarifelerde/tarifenizde tek taraflı değişiklik yapma hakkını saklı tutuyor, siz de buna baştan onay veriyorsunuz.

Bence bu durumda, önce abonelik sözleşmesini bir daha okumakta ve eğer böyle bir kayıt yok ise yasal takip sürecine girmekte fayda var, aksi taktirde bir sonuç alınabileceğini düşünmüyorum.

Saygılarımla...

"KAMU vs... yaz, 22**'e gönder, şu tarifeye hemen geç, X liraya konuş" gibisinden mesajlar geliyor operatörlerden.

Saklı tutulan (ya da saklanmayıp açıklanan ) hiçbir şey olmayabiliyor da.
Old 28-08-2009, 14:24   #13
av.heimatlos

Varsayılan bu dilekçe örneğii herkese gönderelim lütfen

TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİ
ANKARA
Şahsımın şikayeti ....... iletişim kurumu, günlerce, haftalarca, aylarca ve halen de süregelen tv, radyo, gazete, internet ve tüm iletişim araçlarında reklamının yaptıkları aylık 10 bin dakika konuştukça konuşun, doya doya konuşun reklamıyla ve sloganlarıyla işin ehli ve bilgisi olmayan kişiler aracılığıyla, sokaklarda kurmuş oldukları standlarla gerekli açıklamalar yapılmadan ve sırf diğer GSM şirketleriyle rekabet ve kar marjı düşünerek insanları abonesi yaptıktan sonra da Hiçbir delil ve elinde yasal ve hukuksal dayanağı olmadan 07.08.2009 tarihi itibariyle “değerli abonemiz sözleşmemizdeki kullanım koşulları gereğince mevcut tarifeniz değiştirilecektir. Gün içinde her yöne 1000 dakika tarifesi kullanımınıza açılacaktır.” İbareli mesaj gönderdiler. Bu mesaj üzerine sözüm ona iletişim merkezi ve insanların sorunlarını gidermek adına kurulan “.....................” numaralı çağrı merkezlerine ulaşmanın imkanı olmadığı gibi beklemeye alıp artı en az 40 dakika sonra otomatik olarak kendiliğinden kapanıyor, sanki hizmet vermişler gibi bunun parasını da bizden mahsup ediyorlar. Hasbel kader düşürdüğünüzde de sebebini sorduğunuzda hatların çok yoğun olduğunu söylüyorlar. Bu mesaj üzerine abone merkez telefonlarına ulaşamadığımdan İstanbul genel müdürlük telefonu olan .................... numaralı telefondan kendilerine yoğun çabalarım neticesinde ulaşabildim. Şikayetimizi kayda alacaklarını söylemeleri üzerine şahsımın kanunsuz ve yasal olmayan hiçbir suretle ....... nolu telefonu yalnızca bana verilen tarife kapsamında kullandığımı, onun dışında şahsımın kanunsuzluk yaptığını ispat edilmesi ve tespit ettikleri belgelerle bana gönderilmesi durumunda bu mesajı kabul edeceğimi ve hakkımda yasal işlem başlatmalarını, başlatmamaları durumunda kendilerinden hem maddi ve manevi davacı olacağımı , ayrıca benim en fazla ayda 2000 ile 5000 dakika kullandığımı diğer geri kalan sürelerimi kötü niyetli olsam kullanırdım diyerek söyledim. Bunun üzerine çağrı merkezindeki görevli arkadaş bana ay içersinde çok yoğun olarak kullandığımı ( sanki yasal olmayan ve bana verilen hakkın dışında hareket etmişim gibi) aboneleri olduğum için beni bu tarifeye geçirdiklerini, başka bir sebebin olmadığını söyledi. Sebebinin bu olduğunu ve hemen akabinde yine 07.08.2009 saat 19:05 itibariyle şahsıma onayım ve rızam sorulmadan ve muhatap alınmadan gönderilen mesajda “tarifeniz her yöne 1000 dakika olarak değiştirilmiştir. Tarifemiz tüm vergiler dahil ayda 59TL ücret karşılığı kullanabilirsiniz.”
Derneğinizin, size verilen yetkiler çerçevesinde gerekli yasal işlemleri yaparak takipçisi olmanızı şahsım ve benim gibi bu şekilde mağdur insanlar olarak makamınızdan rica ediyor ve takipçisi olacağımızı belirterek saygılar sunuyorum.
Old 12-11-2009, 08:44   #14
Adli Tip

12 Kasım 2009 PERŞEMBE
Resmî Gazete
Sayı : 27404

YÖNETMELİK

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan:

TARİFE YÖNETMELİĞİ

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve İlkeler

Amaç

MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı; elektronik haberleşme sektöründe etkin rekabetin tesisi, ülke genelinde elektronik haberleşme hizmetlerinin yaygınlaştırılması, kaynakların etkin ve verimli kullanılması, elektronik haberleşme altyapı, şebeke ve hizmetleri alanlarında teknolojik gelişimin ve yeni yatırımların teşvik edilmesi ile tüketici haklarının korunması hedefleri doğrultusunda tarifelerin düzenlenmesi, incelenmesi ve izlenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemektir.

Kapsam

MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, işletmecilerin son kullanıcılara sunduğu elektronik haberleşme hizmetlerinde uygulanacak tarifelere yönelik usul ve esasları kapsar.

Dayanak

MADDE 3 – (1) Bu Yönetmelik, 5/11/2008 tarihli ve 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanununun 4 üncü, 6 ncı, 7 nci, 13 üncü, 14 üncü ve 60 ıncı maddelerine dayanılarak hazırlanmıştır.

Tanımlar

MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;

a) Etkin piyasa gücü: İşletmecinin, ilgili elektronik haberleşme pazarında, tek başına ya da diğer işletmecilerle birlikte, rakiplerinden, kullanıcılarından ve tüketicilerinden fark edilir bir şekilde bağımsız olarak hareket edebilmesine imkân sağlayan ekonomik gücünü,

b) Geçici tarife değişikliği: Kampanya, promosyon vb. farklı adlar altında belirli bir süre için yapılan her türlü tarife değişikliğini,

c) İşletmeci: Yetkilendirme çerçevesinde elektronik haberleşme hizmeti sunan ve/veya elektronik haberleşme şebekesi sağlayan ve/veya altyapısını işleten şirketi,

ç) Kullanıcı: Aboneliği olup olmamasına bakılmaksızın elektronik haberleşme hizmetlerinden yararlanan gerçek veya tüzel kişiyi,

d) Kurul: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulunu,

e) Kurum: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunu,

f) Son kullanıcı: Elektronik haberleşme hizmeti ve/veya elektronik haberleşme şebekesi sağlamayan gerçek veya tüzel kişileri,

g) Tarife: İşletmecilerin, elektronik haberleşme hizmetinin sunulması karşılığında kullanıcılardan, geçici tarife değişikliği kapsamındakiler de dahil olmak üzere farklı adlar altında alabilecekleri ücretleri içeren cetveli,

ğ) Tavan fiyat yöntemi: Belli bir dönemde bir hizmet sepetindeki tarife değişikliklerinin ortalamasına uygulanacak azami fiyat artışını belirlemeye yönelik yöntemi,

h) Tüketici: Elektronik haberleşme hizmetini ticari veya mesleki olmayan amaçlarla kullanan veya talep eden gerçek veya tüzel kişiyi,

ifade eder.

İlkeler

MADDE 5 – (1) Bu Yönetmeliğin uygulanmasında;

a) Son kullanıcıların makul bir ücret karşılığında elektronik haberleşme hizmetlerinden yararlanmasını sağlayacak uygulamaların teşvik edilmesi,

b) 16/6/2005 tarihli ve 5369 sayılı Evrensel Hizmet Kanununun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde belirtilen ihtiyaç sahiplerine mahsus, kapsamı açık ve sınırları belirlenmiş kolaylıklar sağlanması halleri saklı olmak üzere, benzer konumdaki son kullanıcılar arasında haklı olmayan nedenlerle ayrım gözetilmemesi, tarifelerin adil ve şeffaf olması,

c) Tarifelerin mümkün olduğunca ilgili elektronik haberleşme hizmetlerine ilişkin maliyetleri yansıtması,

ç) Bir hizmetin maliyetinin diğer bir hizmetin ücreti yoluyla desteklenmemesi veya karşılanmaması,

d) Tarifelerin; rekabetin engellenmesine, bozulmasına veya kısıtlanmasına neden olacak şekilde belirlenmemesi,

e) Uluslararası uygulamaların uygun olduğu ölçüde dikkate alınması,

f) Yeni teknolojilerin makul fiyatlarla kullanılmasına olanak veren yatırımların teşvik edilmesi,

g) Tüketici menfaatlerinin gözetilmesi,

ğ) Rakip işletmecilerin kendi kullanıcılarına sunacağı elektronik haberleşme hizmetleri için etkin piyasa gücüne sahip işletmeciden talep edeceği temel girdi niteliğindeki elektronik haberleşme hizmetlerinin fiyatlarının dikkate alınması,

h) Objektif nedenler aksini gerektirmedikçe, niteliksel ve niceliksel devamlılık ile kaynakların etkin ve verimli kullanımının gözetilmesi,

esastır.

İKİNCİ BÖLÜM

Etkin Piyasa Gücüne Sahip İşletmecilere Getirilecek Yükümlülükler

Tarife düzenlemeleri

MADDE 6 – (1) Kurum, ilgili pazarda etkin piyasa gücüne sahip işletmecilere tarife düzenlemelerine tabi olma yükümlülüğü getirmeye yetkilidir. Bu işletmecilerin tarifeleri; hizmetin sunulduğu pazarın yapısı, pazardaki rekabet koşulları ve tüketici menfaatleri dikkate alınarak aşağıdaki yöntemlerden biri veya birkaçı çerçevesinde düzenlenir.

a) Tarifelerin bildirim usulüne tabi olması,

b) Tarifelere Kurumca belirlenecek usul ve esaslar kapsamında alt ve/veya üst sınır getirilmesi,

c) Tarifelerin maliyet esaslı yönteme göre onaylanması,

ç) Tarifelerin tavan fiyat yöntemine göre onaylanması.

Tarifelerin düzenlenmesinde uygulanacak esaslar

MADDE 7 – (1) Kurum tarafından düzenlemeye tabi tutulan tarifelerin;

a) İşletmecinin etkin piyasa gücünün bir sonucu olarak ortaya çıkabilecek aşırı fiyatları içermemesi,

b) Rekabetin kısıtlanmasına neden olacak fiyat indirimlerini ihtiva etmemesi,

c) Aynı veya benzer elektronik haberleşme hizmetlerinin sunulmasında haklı olmayan nedenlerle son kullanıcılar arasında ayrım yapılmasına yol açmaması,

ç) Makul ve teknik açıdan mümkün olduğu ölçüde, son kullanıcıların hizmet bileşenleri arasında seçim yapabilmelerini sağlayacak kadar ayrıştırılmış olması

esastır.

(2) Bu maddenin birinci fıkrası, toplumdaki ihtiyaç sahibi kesimlere özel, kapsamı açık ve sınırları belirlenmiş kolaylıklar sağlanması amacıyla özel tarife seçeneklerinin geliştirilmesine engel teşkil etmez. Kurum, tarifeleri değerlendirirken özel tarife seçeneklerini göz önünde bulundurur.

(3) Kurum, aynı pazarda ve/veya farklı pazarlarda etkin piyasa gücüne sahip olan işletmecilere bu madde çerçevesinde getirilecek yükümlülükler açısından ilgili pazar veya pazarlarda rekabet düzeyini etkileyen unsurlar ile bu Yönetmeliğin 5 inci maddesinde yer alan ilkeleri dikkate alarak farklılaştırma yapmaya yetkilidir.

(4) Kurum geçici tarife değişikliklerine yönelik ayrıntılı düzenleme yapmaya yetkilidir.

(5) Kurum, tarifeleri değerlendirirken fiyat sıkıştırması ve yıkıcı fiyatlandırma analizleri kullanarak rekabet ihlallerini tespit etmeye yetkilidir.

(6) Kurum, bu Yönetmeliğin 6 ncı maddesi uyarınca getirilen düzenlemeler kapsamında yapacağı inceleme ve değerlendirmelerde ilgili işletmecilerden her türlü bilgi ve belge talep edebilir.

Bildirim usulü

MADDE 8 – (1) İlgili pazarda etkin piyasa gücüne sahip işletmeciler tarafından uygulanacak tarifeler ve uygulanan tarifelerde yapılacak her türlü değişiklik, bu Yönetmeliğin 6 ncı ve 7 nci maddesi çerçevesinde Kurum tarafından aksi belirtilmediği takdirde bildirim usulüne tabidir.

(2) Kurum tarafından aksi belirtilmediği takdirde; tarifeler yürürlüğe girmesinden en az on beş gün önce, geçici tarife değişiklikleri yürürlüğe girmesinden en az yedi gün önce Kuruma sunulur.

(3) İşletmeci, tarifelerin bu Yönetmeliğin 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi başta olmak üzere Kurum düzenlemelerine aykırı olmadığını gösteren, hizmete ilişkin genel hüküm ve şartları da içeren ayrıntılı bilgi ve belgeleri açık ve anlaşılır şekilde bildirim kapsamında sunmakla yükümlüdür.

(4) Yapılan bildirimde eksiklik ve/veya Kurum düzenlemelerine aykırılık olması veya başvuruya ilişkin ilave bilgi ve belge gerekmesi durumunda Kurum, bu maddenin üçüncü fıkrası çerçevesinde yapılan bildirimi geçersiz kabul etmeye ve/veya işletmeciden söz konusu aykırılığın, eksikliğin giderilmesini veya ilave bilgi ve belgenin sunulmasını talep etmeye yetkilidir.

(5) Yürürlüğe girdikten sonra ilgili tarife bildiriminde eksiklik tespit edilmesi durumunda Kurum, söz konusu tarifeyi derhal durdurmaya ve/veya belirleyeceği düzeltmelerin derhal yapılmasını işletmeciden talep etmeye yetkilidir.

Tarifelere alt ve/veya üst sınır getirilmesi

MADDE 9 – (1) Kurum, bu Yönetmeliğin 7 nci maddesini göz önünde bulundurarak belirleyeceği usul ve esaslar çerçevesinde tarifelere alt ve/veya üst sınır getirmeye yetkilidir.

Tarifelerin maliyet esasına göre onaylanması

MADDE 10 – (1) Kurum, aşağıdaki usul ve esaslar çerçevesinde tarifeleri maliyet esasına göre onaylamaya yetkilidir.

a) Kurum, onaya sunulan tarifeleri, sermayeden makul bir geri dönüşü de içerecek şekilde ilgili hizmetin maliyetine ne ölçüde dayandırıldığına bakmak suretiyle değerlendirir.

b) Kurum maliyetleri değerlendirirken işletmecinin etkinliğini göz önünde bulundurur. Bu doğrultuda, kaynakların etkin ve verimli kullanılmamasından doğan maliyet unsurlarının maliyetlerin değerlendirilmesinde kapsam dışında tutulması esastır.

c) Bu maddenin (a) bendine göre yapılan değerlendirmede, Kurum, karşılaştırılabilir piyasalarda birbirinin muadili hizmetleri sunan işletmecilerin imkân dâhilinde fiyatlarına ve maliyetlerine karşılaştırma amacıyla başvurabilir. Bu durumda referans alınan piyasaların kendilerine has özellikleri dikkate alınır.

ç) Kurum, tarifelerin maliyete dayalı yönteme göre onaylanması kapsamında gerekli gördüğü hallerde uluslararası karşılaştırmalara başvurabilir.

(2) Onaya sunulan tarife; Kurum tarafından istenen ilave bilgi ve belgeler de dâhil olmak üzere gerekli bütün bilgi ve belgelerin işletmeci tarafından tam ve doğru bir şekilde Kuruma gönderilmesinin ardından değerlendirmeye alınır. Kurum, onaya sunulan tarife teklifini, değerlendirmeye alınmasını müteakip dört hafta içerisinde karara bağlar. Kurum bu süreyi iki hafta daha uzatabilir.

Maliyete ilişkin bilgi ve belgeler

MADDE 11 – (1) Tarifelerin maliyet esaslı yönteme göre değerlendirilmesi durumunda, işletmeci verilen hizmete ilişkin aşağıdaki bilgi ve belgeleri ibraz eder:

a) Hizmete ilişkin genel hüküm ve şartları da içeren ayrıntılı bilgi ve belgeler,

b) Geçmiş bir yıl içinde hizmete ilişkin olarak gerçekleşen gelir miktarı ile hizmetin toplam gelir içerisindeki payı,

c) Geçmiş bir yıl içinde gerçekleşen satış miktarı,

ç) Geçmiş bir yıl için hizmete ilişkin ayrıntılı maliyet kalemleri,

d) Tarifelerin talep yapısına göre farklı kullanıcı grupları üzerindeki muhtemel etkisini gösteren analiz.

(2) Maliyet beyanları, doğrudan maliyetler ile verilen hizmete doğrudan paylaştırılamayan ortak maliyetlerden oluşur. Ortak maliyetlere ilişkin beyanların bu maliyetlerin verilen hizmete nasıl paylaştırıldığını göstermesi zorunludur. Maliyet beyanlarında, asgari aşağıdaki bilgiler yer alır:

a) Maliyetlerin belirlenmesinde kullanılan maliyet muhasebesi yöntemi,

b) Malzeme maliyetleri, satış ve pazarlama giderleri, genel yönetim giderleri, maaş ve ücretler, amortisman, faiz ve diğer finansman giderleri,

c) Her bir hizmet için özellikle hizmeti vermek için kullanılan elektronik haberleşme şebekesi unsurlarının maliyetini de içerecek şekilde hizmeti sağlamanın birim maliyeti ve bu maliyetin maliyet kalemlerine göre dağılımı.

Tarifelerin tavan fiyat esasına göre onaylanması

MADDE 12 – (1) Kurum, aşağıdaki usul ve esaslar çerçevesinde tarifeleri tavan fiyat esasına göre onaylamaya yetkilidir.

a) Kurum, tavan fiyat esasına göre onaylanmasına karar verdiği hizmetlere ilişkin ilgili piyasalardaki rekabet ortamı ve tarifelerin yeniden dengelenmesi gibi hususlar çerçevesinde belirleyeceği esaslara göre hizmet sepetleri oluşturabilir.

b) Kurum, sepetlerde yer alacak hizmetler ile bunların içeriklerini ve aynı sepet içerisinde gruplandırılan hizmetler için başlangıç tarife düzeyini belirler. Bu amaçla Kurum, bu Yönetmeliğin 10 uncu maddesinde belirtilen esaslara göre işlem yapmaya karar verebilir.

c) İlgili sektördeki ya da ekonominin genelindeki fiyat artış oranları ile genel ekonominin, ilgili sektörün ve/veya işletmecinin verimliliğinde beklenen değişim oranı gibi ölçütler dikkate alınır.

ç) Ölçütlerin ve verimlilik faktörünün belirlenmesinde başlangıç tarife düzeyi ile hizmetin maliyeti arasındaki ilişki göz önünde bulundurulur.

d) Ölçütlerin belirlenmesinde, karşılaştırılabilir piyasalarda birbirinin muadili hizmetleri sunan işletmecilerin verimlilikleri ve verimliliklerindeki değişim oranları göz önünde bulundurulur.

e) Kurum, hizmet sepetlerinin içeriğine ilave olarak, ölçütlerin değişmeden uygulanacağı dönemi, ölçütlere uygunlukta esas alınacak geçmiş periyotları ve yeni hizmetlerin mevcut bir sepete eklenebileceği, hizmetlerin sepetten çıkarılabileceği ya da sepete önceden dahil edilmiş hizmetler arasında fiyat farklılaştırmasının yapılabileceği koşulları belirler.

f) İşletmeciler Kurum tarafından ölçütlerin belirlenmesi amacıyla talep edilen her türlü bilgi ve belgeyi sağlamakla yükümlüdür.

(2) Onaya sunulan tarife; Kurum tarafından istenen ilave bilgi ve belgeler de dahil olmak üzere gerekli bütün bilgi ve belgelerin işletmeci tarafından tam ve doğru bir şekilde Kuruma gönderilmesinin ardından değerlendirmeye alınır. Kurum, onaya sunulan tarife teklifini, değerlendirmeye alınmasını müteakip dört hafta içerisinde karara bağlar.

Tavan fiyat yöntemine ilişkin bilgi ve belgeler

MADDE 13 – (1) Tarifelerin tavan fiyat yöntemine göre değerlendirilmesi durumunda, işletmeci verilen hizmete ilişkin aşağıdaki bilgi ve belgeleri ibraz eder:

a) Hizmete ilişkin genel hüküm ve şartları da içeren ayrıntılı bilgi ve belgeler,

b) Kurum tarafından belirlenecek hizmet sepetlerinde yer alacak hizmetlerin son altı aylık satışları ve bu satışların sepetteki toplam satışlar içindeki payı,

c) Hizmet sepetlerindeki hizmetlerin bir yıldaki fiyatları, fiyat değişim oranları ile fiyatların değişim tarihleri,

ç) Hizmet sepetlerinde yer alan hizmetlerin içeriğine ilişkin açıklayıcı bilgiler,

d) Hizmet sepetlerinde yer alan hizmetlerin tarifelerinde uygulanan indirim, istisna ve/veya yasal yükümlülükler gibi hususlara ilişkin bilgiler.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Tarifelere İlişkin Diğer Hususlar ve Müeyyideler

Tarifelerin kamuoyuna duyurulması

MADDE 14 – (1) Tarifeler, işletmeciler tarafından kamuoyuna duyurulduktan sonra yürürlüğe girer. Kurum gerektiğinde tarife yürürlüğe girmeden önce söz konusu tarifenin kamuoyuna duyurulmasına ilişkin süreyi belirleyebilir.

(2) İşletmeciler, bu Yönetmeliğin 6 ncı maddesi kapsamında düzenlemeye tabi tutulan tarifelerinin kamuoyuna duyurulması veya uygulanması aşamasında Kurumu önceden bilgilendirmek şartıyla tarifenin adında değişiklik yapabilir.

(3) Tarifeler, ilgili hizmetin özellikleri ve tarifelere ilişkin hükümler ile birlikte son kullanıcıların ve tüketicilerin kolay anlayabileceği şekilde ilan edilir. Kurum, bu Yönetmelik kapsamında değerlendirmeye tabi tutulan tarifelerin ilan edilme şeklini belirleyebilir.

(4) İşletmeciler, yapacakları kamuoyu duyurularında tarifeleriyle ilgili bilgileri açık ve anlaşılabilir bir şekilde sunmakla yükümlüdür. Son kullanıcıları ve tüketicileri aldatıcı, yanıltıcı veya tecrübe ve bilgi noksanlıklarını istismar edici kamuoyu duyurusu yapılamaz.

Tarifelerin izlenmesi ve incelenmesi

MADDE 15 – (1) Kurum, her türlü tarifeyi ve bu tarifelerin kapsam, süre ve koşullarını tüketici hakları ve rekabetin korunması açısından izlemeye ve re’sen veya şikâyet üzerine incelemeye yetkilidir. Bu kapsamda işletmeciler, Kurum tarafından istenilen tüm bilgi ve belgeleri sağlamakla yükümlüdürler.

(2) Kurum, izleme ve inceleme sürecinde ve/veya sonucunda aşağıdaki tedbirleri almaya yetkilidir:

a) Tarifenin veya tarifeye ilişkin genel hükümlerin düzeltilmesinin sağlanması,

b) Tarifenin uygulanmasının geçici olarak durdurulması,

c) Tarifenin yürürlükten kaldırılması.

(3) Kurum, inceleme sonucunda tespit ettiği ihlalin niteliğine göre bu Yönetmeliğin 16 ncı maddesi çerçevesinde gerekli idari para cezası ve/veya inceleme konusu tarifelerin durdurulması da dâhil olmak üzere sair müeyyideleri uygulamaya yetkilidir.

Müeyyideler

MADDE 16 – (1) Bu Yönetmelik uyarınca;

a) Bu Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında işletmecinin tarifeleri bildirim usulüne tabi olan herhangi bir elektronik haberleşme hizmetini bildirim yapmadan sunduğunun veya uygulanan tarifede Kuruma bildirimde bulunmaksızın değişiklik yaptığının tespit edilmesi ve/veya işletmeci tarafından bildirim esnasında Kuruma yanıltıcı bilgi ve belge sunulması durumunda, işletmeciye bir önceki takvim yılındaki net satışlarının yüzde ikisine kadar,

b) Bu Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında tarifelerine alt ve/veya üst sınır getirilen işletmecinin Kurum tarafından belirlenen alt ve/veya üst sınıra uymadığının tespiti durumunda, işletmeciye bir önceki takvim yılındaki net satışlarının yüzde ikisine kadar,

c) Bu Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (c) ve (d) bentleri kapsamında işletmecinin tarifeleri onaya tabi olan herhangi bir elektronik haberleşme hizmetini, onaylanmamış tarife ile sunduğunun ve/veya onaylanmış tarifede Kurum onayını almaksızın değişiklik yaptığının tespiti durumunda, işletmeciye bir önceki takvim yılındaki net satışlarının yüzde ikisine kadar,

ç) Bu Yönetmeliğin 14 üncü maddesinin birinci fıkrası kapsamında kamuoyuna duyurulmayan tarifelerin uygulanması ve/veya Kurum tarafından belirlenen süreye riayet edilmediğinin tespiti durumunda, işletmeciye bir önceki takvim yılındaki net satışlarının yüzde birine kadar,

d) Bu Yönetmeliğin 14 üncü maddesinin ikinci fıkrası kapsamında öngörülen bilgilendirmenin yapılmadığının tespiti durumunda, işletmeciye bir önceki takvim yılındaki net satışlarının binde beşine kadar,

e) Bu Yönetmeliğin 15 inci maddesinin ikinci fıkrası kapsamında Kurum tarafından öngörülen tedbirlerin işletmeci tarafından uygulanmadığının tespiti durumunda, işletmeciye bir önceki takvim yılındaki net satışlarının yüzde üçüne kadar,

f) Bu Yönetmeliğin 15 inci maddesi kapsamında yapılan inceleme neticesinde tarifelerin aşırı fiyatları içerecek şekilde uygulanması, rekabetin kısıtlanmasını hedefleyen fiyat indirimlerini ihtiva etmesi, haklı olmayan nedenlerle son kullanıcılar arasında ayrım yapılmasına yol açması ve bir hizmetin maliyetinin diğer bir hizmetin ücretiyle desteklenmesi suretiyle çapraz sübvansiyona neden olması gibi ihlallerin tespiti durumunda, işletmeciye bir önceki takvim yılındaki net satışlarının yüzde üçüne kadar,

g) Mevzuatta ve Kurum düzenlemelerinde öngörülen zorunlu tarife teklifinin Kuruma onay için sunulmaması veya onaylandıktan sonra gerekçesiz bir şekilde yürürlüğe sokulmaması ve Kurumun ihtarına rağmen bu durumun devam etmesi halinde işletmecinin bir önceki takvim yılındaki net satışlarının yüzde birine kadar,

ğ) İşletmecinin, yetkilendirmesinde yer alan tarifelere ilişkin hükümlere uymaması durumunda, bir önceki takvim yılındaki net satışlarının yüzde ikisine kadar,

ihlalin niteliğine göre Kurumca belirlenecek oranlarda idarî para cezası uygulanır.

(2) Kurum, ihlalin niteliği, tekrarlanan veya devam eden bir ihlalin mevcut olup olmadığı gibi hususları dikkate alarak, bu Yönetmelikte öngörülen idarî para cezalarının uygulanmasından önce ilgili işletmeciye Kurul kararıyla belirlenecek süre içinde yükümlülüğünü yerine getirmesini ihtar etmeye yetkilidir.

(3) Bu madde uyarınca idarî para cezalarının uygulanması bu Yönetmelikle getirilen yükümlülükleri ortadan kaldırmaz. İhlal konusu fiilin tekrarı veya devamı hâlinde işletmecinin bir önceki takvim yılındaki net satışlarının yüzde üçünü aşmamak kaydıyla idarî para cezası uygulanır.

(4) 5/9/2004 tarihli ve 25574 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Telekomünikasyon Kurumu Tarafından İşletmecilere Uygulanacak İdari Para Cezaları ile Diğer Müeyyide ve Tedbirler Hakkında Yönetmelik hükümleri saklıdır.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Çeşitli ve Son Hükümler

Düzenleme yetkisi

MADDE 17 – (1) Kurum, bu Yönetmeliğin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye ve gerekli düzenlemeleri yapmaya yetkilidir.

Atıflar

MADDE 18 – (1) Diğer mevzuatta 28/8/2001 tarihli ve 24507 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Tarife Yönetmeliğine yapılan atıflar bu Yönetmeliğe yapılmış sayılır.

Yürürlükten kaldırılan yönetmelik

MADDE 19 – (1) 28/8/2001 tarihli ve 24507 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Tarife Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır.

Mevcut idari işlemler

GEÇİCİ MADDE 1 – (1) 28/8/2001 tarihli ve 24507 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Tarife Yönetmeliğine dayanılarak yayımlanan tebliğler ve alınan Kurul kararları ile yapılan diğer idarî işlemler konuya ilişkin yeni bir işlem yapılıncaya kadar geçerliliğini korur.

Uygulama

GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Bu Yönetmeliğin 8 inci ve 9 uncu maddelerinde düzenlenen bildirim usulü ve tarifelere alt/üst sınır getirilmesi yöntemi, 1/1/2010 tarihine kadarki dönemde, münhasıran daha önce düzenlenmemiş olan yeni hizmetler için uygulanır.

Yürürlük

MADDE 20 – (1) Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 21 – (1) Bu Yönetmelik hükümlerini Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Başkanı yürütür.
Old 12-04-2010, 08:42   #15
wastelander67

İyi günler sayın meslektaşlarım,
Konu tartışmaya açılalı epey zaman geçmiş. Aynı problem benim de başıma geldi. Ben Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurdum ve sözleşmede tüketici aleyhine tek taraflı ağır değişiklik, Telekomünikasyon Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği 18/5 maddesinde "sözleşmede yer alan şartların dürüstlük kuralının gereklerine aykırı olarak abone aleyhine ölçüsüz bir mağduriyete neden olup olmadığı hususunda tereddüde düşülmesi durumunda abone lehine anlam dikkate alınır" maddesi, aynı yönetmelik ekindeki haksız şartlar listesinin (h) bendi "Sözleşmede belirlenmiş sebeplerden biri olmaksızın sözleşme şartlarında işletmeci tarafından tek taraflı olarak, tüketici aleyhine olmak üzere hizmetin niteliğinde ve sunumunda yapılacak değişikliklere ilişkin kayıtlar" ve 4077 sayılı kanunun 6. maddesi ve sözü geçen yönetmeliğin 16 maddesine göre sözleşmenin 12 punto olarak hazırlanmadığı gerekçesiyle hakem heyeti beni haklı buldu. Tarifede yapılan değişikliğin iptali ile tarifenin eski hali ile konuşmaya açılmasına karar verdi.

Yani Sn.Av.Özgür Karabulut'un söylediğinin aksine, GSM şirketinin yapacağı değişikliklere önceden izin vermiş olsak bile, yapılan değişikliği iptal ettirmek mümkün.

Benim sayın meslektaşlarımdan bir ricam olacak. Aynı tarife ile konuşan bir müvekkilimden, GSM şirketi, makul konuşma sınırını aştığı gerekçesiyle SMS vasıtasıyla 150 TL ara ödeme talep ediyor. Bu miktarı 2 gün içinde ödemediği taktirde hattın görüşmeye kapanacağını bildiriyor. Müvekkilim 2 gün içinde ödemeyi yapmıyor ve hattı kapanıyor. Takip eden günde ödeme yapılmasına rağmen hattı uzunca bir müddet aramaya açılmıyor. Bunun üzerine müvekkilim hakem heyetine başvurmuş. Hakem heyeti yaptığı inceleme sonucunda, müvekkilimin haklılığına, kullanmadığı sürelere ilişkin borcun iptali ile telefon hattının sözleşmede belirtilen tarifeden konuşmaya açılmasına karar veriyor. GSM şirketi bu karara Tüketici Mahkemesi'nde itiraz ediyor. Sayın meslektaşlarımdan ricam, eğer ellerinde Tüketici Mahkemesi'ne açılan benzer bir itiraz davasının reddine ilişkin bir karar var ise paylaşmalarıdır. Şimdiden teşekkür ediyor, iyi bir hafta diliyorum.
Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi