Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

binadan daire alan insanlar gayrimenkulün aynına yönelik olarak bir dava açabilirler mi ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-04-2014, 17:21   #1
AVUKAT43

Varsayılan binadan daire alan insanlar gayrimenkulün aynına yönelik olarak bir dava açabilirler mi ?

Bir akla ziyan konu ile daha karşınızdayım sayın meslektaşlarım İnanın bu derece sorunlu işler neden hep beni buluyor ben de bilmiyorum ama birazdan anlatacağım şeyler bir hukuk masalı değil.Mesele şu;

A isimli kişi, üzerine kayıtlı gayrimenkule bir inşaat yapılması konusunda B isimli bir müteaahhitle anlaşıyor.Müteahhit B aralarındaki sözleşme gereğince toplam 8 daire yapıp bunların dördünü kendine alacakken 10 daire yapıyor bu 10 dairenin 5 ini kendine alıyor 5 daireyi ise arsa sahibine bırakıyor.Çatı katındaki 2 daire kaçak olduğu için binaya ruhsat alınamıyor ve bina halen arsa olarak A isimli kişi üzerinde kayıtlı olarak duruyor.Binanın imal tarihi 1995 yılları ve bina yapılıp bitirdikten sonra müteahhit B kendisine düşen beş daireyi beş farklı kişiye haricen satıyor.Bu beş kişi 20 yıldan fazla zamandır dairelerinde oturuyorlar,elektrik ve su abonelikleri kendi adlarına ,doğalgaz aboneliğini ise A üzerinden alıyorlar.Bu arada binada kendi aralarında yönetim oluşturuyorlar ,toplantılar yapıyorlar ve A bu toplantılara kendi 5 dairesi adına katılıyor .
B isimli müteahhitten daire alan 5 kişi ise ya A ölür de çocukları tüm bu olup bitenleri inkar ederse diye en azından arsa üzerinde resmiyette bir hakkımız olsun mantığıyla arayış içerisine giriyorlar.Bu durumda tapuya kaydı yapılamayacak,son katı kaçak olduğu için iskan izni verilemeyecek bu binadan daire alan insanlar gayrimenkulün aynına yönelik olarak bir dava açabilirler mi ??? Ya da burada hangi davalar açılabilir,yardımcı olacak meslektaşlara şimdiden teşekkürler...
Old 10-04-2014, 21:01   #2
detay82

Alıntı:
Yazan AVUKAT43
Bir akla ziyan konu ile daha karşınızdayım sayın meslektaşlarım İnanın bu derece sorunlu işler neden hep beni buluyor ben de bilmiyorum ama birazdan anlatacağım şeyler bir hukuk masalı değil.Mesele şu;

A isimli kişi, üzerine kayıtlı gayrimenkule bir inşaat yapılması konusunda B isimli bir müteaahhitle anlaşıyor.Müteahhit B aralarındaki sözleşme gereğince toplam 8 daire yapıp bunların dördünü kendine alacakken 10 daire yapıyor bu 10 dairenin 5 ini kendine alıyor 5 daireyi ise arsa sahibine bırakıyor.Çatı katındaki 2 daire kaçak olduğu için binaya ruhsat alınamıyor ve bina halen arsa olarak A isimli kişi üzerinde kayıtlı olarak duruyor.Binanın imal tarihi 1995 yılları ve bina yapılıp bitirdikten sonra müteahhit B kendisine düşen beş daireyi beş farklı kişiye haricen satıyor.Bu beş kişi 20 yıldan fazla zamandır dairelerinde oturuyorlar,elektrik ve su abonelikleri kendi adlarına ,doğalgaz aboneliğini ise A üzerinden alıyorlar.Bu arada binada kendi aralarında yönetim oluşturuyorlar ,toplantılar yapıyorlar ve A bu toplantılara kendi 5 dairesi adına katılıyor .
B isimli müteahhitten daire alan 5 kişi ise ya A ölür de çocukları tüm bu olup bitenleri inkar ederse diye en azından arsa üzerinde resmiyette bir hakkımız olsun mantığıyla arayış içerisine giriyorlar.Bu durumda tapuya kaydı yapılamayacak,son katı kaçak olduğu için iskan izni verilemeyecek bu binadan daire alan insanlar gayrimenkulün aynına yönelik olarak bir dava açabilirler mi ??? Ya da burada hangi davalar açılabilir,yardımcı olacak meslektaşlara şimdiden teşekkürler...

Bence o bes kisinin korkmasi gereken, A'nin mirascilari yerine belediye olmali.

Zaten A bunca yil itiraz etmeyerek mevcut imalati ve tasarruflari kabul etmis durumda. Bu tutumu mirascilarini da baglar. Ancak yine de A dan ibraname tarzinda bir yazi alabilirler. Bu arada olay gayet olagan
Old 10-04-2014, 23:28   #3
AVUKAT43

Alıntı:
Yazan detay82
Bence o bes kisinin korkmasi gereken, A'nin mirascilari yerine belediye olmali.

Zaten A bunca yil itiraz etmeyerek mevcut imalati ve tasarruflari kabul etmis durumda. Bu tutumu mirascilarini da baglar. Ancak yine de A dan ibraname tarzinda bir yazi alabilirler. Bu arada olay gayet olagan

Sayın detay82,

Olayı sıra dışı hale getiren 5 kişinin kaçak bir binada tüm aboneliklere sahip olması,kimsenin yapıyı belediyeye ihbar etmemesi,hatta ve hatta bu insanların belediyeye emlak vergisi yatırıyor olması.
Şimdi A şahsı bu gayrimenkulü - tapuda arsa vasıflı- bir müteahhide devredebilir,kendisi satabilir veya birine borçlanarak icra yoluyla sattırabilir.Soru şu diğer 5 kişinin hakkını korumaya yönelik açılacak davanın türü ne ?
Old 11-04-2014, 10:07   #4
detay82

Ben haricen satisi atlamisim
Anlatiminiza gore sorunun tek çozum mercii A isimli sahis,
onun muvekkillerinize arsadan hisse tapusu vermesi gerek, hisse tapusu verdikten sonra da tasinmaz hakkinda suresiz ortakligin giderilmesi davasi acilamayacagi konusunda sozlesme yapin ve tapuya da bu konuy isletin ayrica dairelerin muvekkillerinize ait oldugunu da sozlesmeye baglayin, onun disinda acacaginiz bir dava oldugunu sanmiyorum.

İnsanlar hatalarinin ve aldiklari risklerin sonucuna katlanmali. Ancak biz avukatlar icin boyle durumlar gercekten yipratici, yorucu ve stresli oluyor. Benim bir kac aydir elimde olan bir is var mesela; hala dava acamadim, is karman corman, insaat, taseron,tuketici,adi ortaklik,satis,temlik.... her sey bir arada. Artik bu tarz stresli isleri almamak konusunda karar aldim.

Kola gelsin.
Old 11-04-2014, 12:02   #5
av.murat kılıç

Apartman da oturan 5 kişi arsa sahibine karşı arsa payları kadar olan hissenin kendi üzerlerine cebren tescili için cebri tescil davası açsa ne olur acaba?

doneler;
1-) 15 yıldır malikmiş gibi oturuyoruz.
2-) arsa sahibine veya hiç kimseye kira ödemiyoruz
3-) bu evlerin bizim olduğuna herkes şahit

Bu dava kazanılır mı?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi