Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

askerliğe elverişsizlık..

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 4,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-07-2006, 14:13   #1
seyitsonmez

Varsayılan askerliğe elverişsizlık..

sevgili meslektaşlarım..... teşhis aynı teşhıis ama askere gitmeden alınan raporda askerliğe elverişlidir komando olamaz ve gıda ile ilişkili yerlerde çalışması uygun değil ama askerliğe elverişlidir raporu verilmişken askeliğin bitmesine 10 gün kala aynı teşhis ve askerliğe elverişli değildir raporu veriliyor.
bu durumda halk arasında çuruk raporu alınmış oluyor... yani 14 ay boşyere askerlik yapılmış oluyor....şahıs maddı manevi yıkıma uğruyor...tazminat davası açmayı düşünüyoruz ama miktar yönünden teredüüdlerimiz var.. örneğin askere gitmeden önce aylık 5 milyar maaş almaktadır ve aynı işyerind çalışamamaktadır. Ayrıca çuruk raporu sonucunda nısanlısı onu terkediyor....buna benzer durumda davası yada yorumu olan meslektaşlardan ilgi bekleriz.
Old 25-07-2006, 23:22   #2
Av. Can DOĞANEL

Burada tazminat koşulları yok bana göre. Pek çok kimse güzel maaşlı işlerini bırakıp askere gidiyor. Böyle bir talep kabul görmez. Raporla ilgili olarak ise raporun hakikate aykırı olduğu iddiası yoksa yine yapılacak bir şey yok.
Old 26-07-2006, 23:48   #3
Av. Can DOĞANEL

Silinen mesajınızı mailimden okudum. Alınganlığınızda haklısınız. Bu konudaki görüşüm bir yana. Bence mesele şu Askerik Anayasadan kaynaklanan bir hak ve ödev. Yani kamusal bir zorunluluk. Bu kamusal zorunluluğun ifası nedeniyle uğranılan maddi zararın tazmini kabul görmez. Çünkü bu yol açılırsa KAOS olur. Ayrıca aynı durumdaki her erkek Türk Vatandaşı hayatını askerliğe göre planlar. Bu şahıs hakkında önceden verilmiş bir askerliğe elverişsizdir. Raporu var mı? Bu rapor değiştirilerek mi askere alınmış? Hakikaten ayan beyan rahatsız olan biri bir takım görevlilerin (DR.) işgüzarlığı ile askere alınmış ise ve durumu gerçekten vahim olduğu halde siyasi veya sair sebeplerle burnunu sürtelim mantığı ile askere alınmış ise belki uzun ve dikenli yollardan geçilerek tazminat elde etme şansı olabilir. Ancak bir de nişanlısından ayrılmasının sebebi de çürük raporu imiş. Bu iki durum çelişkili değil mi? Askerlik bitse idi ve bu rapor verilmese idi. Nişanlısından ayrılmayacaktı. Çürük olduğu baştan kabul edilseydi askerlik yapmayacaktı. Bu iki talep zaten çelişkili. Ayrıca benim bildiğim. Çürüğe ayırma sebebi olan hastalıkların bir listesi var ve konulan teşhise göre hastalığın bu kapsamda olup olmadığı bir kurul tarafından değerlendiriliyor. Ancak askerliğini yapmış biri olarak herkesin her istediği anda sevk alarak doktora gidebildiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Kişinin askerliği süresince bu durumu gizlemek adına hiç sevk almadığı savunması da (eğer böyle ise) idarece savunma olarak karşınıza getirilebilir. Olayın boş kalan kısımlarını hayalgücümle doldurdum. Çünkü sorunuzda yeterli açıklık yok. Ne kadarını tutturdum. Ne kadarını tutturamadım artık onu siz söyleyin.
Old 27-07-2006, 11:08   #4
seyitsonmez

sayın meslektaşım yazdıgınız cevabın alçakgönüllülüğüyle alınganlığım geçtı teşekkür ederim öncelikle....haklısınız sorum tam açık olmamıştı ama cevabını buldum zaten....aynı hastalık onceden askere elverişsizlik sebebi değilken 2005 şubat ayından itibaren Askeriye Sağlık Yönergesinin değişmesiyle artık askereliğe elverişsizlik sebebi sayılıyor..hastalık da hepatit B... öğrenmiş olduk....saygılar..
Old 26-01-2009, 16:54   #5
avukat67

sevgili arkadaşlar. ben henüz avukat olamadım o yüzden meslektaşlarım sözünün kullandığımda haddimi aşacağımı düşündüm stajer avukatım. sayın seyit sönmez'in sorduğuna benzer bir olayda bana yöneltildi yanıt veremedim. arkadaş askere alınmış 5 ay sonra elverişsizdir raporu verilerek gönderilmiş. acaba bu ay aylık zarf için hiç bir şekilde tazminat talep edemez mi? çünkü elverişsizlik durumu sonradan meydana gelmemiş öncesinde de mevcutmuş. yapılabilecek bir şey olup olmadığını merak ettim. şimdiden teşekkürler
Old 22-06-2010, 20:44   #6
düzzgün

evet arkadaşlar bu konuda herhangi bir yargı kararı var mıdır acaba?
birde bu tür bir dava açmak mümkün ise zaman aşımı dava açma süreleri bakımından süreler nedir? bilgisi olan meslektaşlar paylaşırsa çok sevinirim.
Old 22-06-2010, 21:03   #7
Av.Dursun KARACA

Konuyla ilgili olarak AYİM.internet sitesindeki kararların incelenemesini tavsiye ederim.
Old 22-06-2010, 22:29   #8
üye14072

ne maddi ne de manevi tazminat çıkmayacağı kanısındayım
Old 22-06-2010, 22:32   #9
üye14072

bu foruma neden yüksek hakimler yazmaz ki

ya da başka foruma

bir iki askeri hakim farklı isimler kullanıp yazıyor farkındayım
ama
artık

yüksek hakimlerinde halka inmesi gerekir
kanatindeyim sanırım

özgür bey bu hususta ne düşünür
(izmirli özgür bey)

sevgiler emin öztürk
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04864907 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.