Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Darp / Boşanma davasında haklarım nelerdir?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-10-2009, 10:26   #1
gül kaya

Acil Darp / Boşanma davasında haklarım nelerdir?

merhaba.ben yaklaşık 11 ay önce evlendim ve evliliğim süresince eşim benim evden çkmamı yasakladı en mahrem ihtiyacıma kadar kayınvalidem karşılardı ben ev hanımı olduğum için o evde hiç bir söz hakkım yok tu birşey söylediğim zaman eşim ve ailesi beni hep aşağlardı sen cahilsin sen kimsinki konuşma hakkın olsun derlerdi eşimin ailesi sürekli eşimi bana karşı kışkırtıyorlardı eşim bunlara inanıp ne ailemi nede onlardan gelen hiç birşeyi kabul etmiyordu taki en son olarak sim kartımı kırıp ailem le telefonda dahi konuşmayı yasakladı neden bunu yapıyorsun dediğim zaman üstüne birde beni bayıltana kadar dövdü zaten bu olaydan öncede çok sık sinir krizi geçirerek bayılmalarım oldu.eşim benisürekli ya benim ve ailemin istediğigibi biri olursun yada seni babanın evine atarım diye tehtid edip tartaklıyordu ailemi redetmemi dahi söyledi.evlendiğim zaman ailemin bana taktığı bütün zinet eşyalarımı zorla aldılar benden şu anda çok madurum dayak olayından sonra ailemin yanına geldim ve eşime darp davası açtım hala davadan bi ses çıkmadı şimdi boşanma davasıda açıcam ama hukuki olarak haklarım nedir bununla ilgili hiç bi bilgim yok bu insanlardan maddi ve manevi haklarımı nasıl alabilirim ne yapmam gerekiyo yardımcı olursanıc çok sevinirim cevabınz için şimdiden teşekkürler.
Old 06-10-2009, 12:33   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Haklı sebeplerle evi terk etmek zorunda kaldığınız anlatımlarınızdan anlaşılmaktadır.

Eşinize karşı, şiddetli geçimsizlik nedeni ile boşanma davası açabilirsiniz. Davanın içinde, boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu ve evlilik birilğinin bir daha onarılamaz şekilde sarsıldığını ispatlamanız gerekecektir.

Savcılığa yaptığınız suç duyurusundan, darp raporunuzdan ve yine en yakın akrabalarınızın da tanıklığından yararlanarak, haklılığınızı ispatlayabilirsiniz.

Savcılık gerekli soruşturmayı tamamladıktan sonra davayı açabilecektir. Takipsizlik kararı verilir ise itiraz etme hakkınız da bulunmaktadır.

Açacağınız boşanma davası içinde kendiniz için nafaka ve maddi ve manevi tazminat taleplerinde bulunabilirsiniz. Dava esnasında hükmedilebilecek tedbir nafakasının, boşanmaya karar verilmesi ve kesinleşmesinden sonra yoksululuk nafakası olarak devamını isteyebilirsiniz.

Ziynet eşyalarınızla ilgili olarak ayrı bir dava açabilirsiniz. Davanızın kabulü yine, ziynet eşyalarının tarafınızda bulunmadığını somut delilerle ispatlamanız halinde mümkün olacaktır. Çünkü, ziynet eşyalarının kadının üzerinde olduğu ve ancak kadınca saklanabileceği genel kabulü vardır. Detaylar için bir avukat ile yüzyüze değerlendirme yapmakta yarar vardır.

Sayın Katılımcı;

Boşanma davanız ve özelilkle ziynet eşyalarınız için açılacak davanızda MUTLAKA doğrudan avukat desteği alınız.

Aksi halde, hak ve zaman kaybına uğramanız mümkündür.

Eğer maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değil ise, bunu kanıtlayarak bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza ücretsiz olarak avukat tayin edilmesini isteme hakkınız da vardır.

Saygı ile.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi