Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Mahkumlara senarist olma imkanı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-01-2007, 18:19   #1
Y£LİZ

Varsayılan Mahkumlara senarist olma imkanı

Senaryo Yazarları Derneği ve Adalet Bakanlığı’ncaBayrampaşa ve Paşakapısı Cezaevleri’nde kalan mahkumlara yönelik olarak başlatılan ’Hayal Kurmak Serbest’Projesi son hızıyla devam ediyor

01.01.2007

Proje kapsamında Safa Önal, Haluk Ünal, Birol Güven, Neşe Şen, Gaye Boralıoğlu, Ömer Lütfi Mete, Hüseyin Kuzu ve Levent Sazak gibi ünlü senaristler mahkumlara dersler veriyor. Dersleri büyük bir ciddiyetle takip eden mahkumlar bir sonraki dersi iple çektiklerini anlatırken, senaristler ise bu kadar istekli olacaklarını tahmin etmediklerini kaydetti.

Başrol için Halit Ergenç’i düşünüyorum
Sevgilisiyle birlikte annesini öldürdüğü iddiasıyla yargılanan 25 yaşındaki Gül Palabıyık da bu çalışmanın müdavimlerinden. Kendi hikayesinden yola çıkarak bir senaryo yazmaya başladığını anlatan Palabıyık, “Temelde benim hikayem var ama buna cezaevinde duyduğum hikayeleri de ekledim” diye konuştu. TV’de dizi ya da film izlerken farklı baktığını söyleyen Palabıyık, “Yapılan hataları görüyoruz, üzerinde tartışıyoruz” diyor.

Özlem iki senaryo birden yazıyor
36 yaşındaki Özlem Bulut ” Burada insanın düşünecek çok vakti oluyor ve onları kağıda dökmek benim için yeni bir şey. Senaryolarımdan biri bir kadın üzerine. Acılar içinde geçen bir kadının hayatı. Diğeri ise psikolojik korku. Cani bir katilin yapmak istediklerini anlatan bir senaryo “ diyor. Bulut, iki yıldır cezaevinde olduğunu ve bu zaman içerisinde dinlediği öyküleri de kendi öyküsüne kattığını anlatıyor.

Senaryomda İran’ı anlatacağım
27 yaşındaki Deniz Aydın ise belki de en istekli katılımcı. Yazdığı senaryonun konusunun çok farklı olduğunu dile getiren Aydın, “İran ve hükümetiyle ilgili bir proje. İran yönetimi, orda baskı altındaki gençler, orada kadın erkek ilişkileri, çok masum bir aşkın nasıl felakete dönüştüğünü gösteren bir senaryo yazıyorum. Başrol oyuncusu olarak Binbirgece dizisinde Şehrazat’ı (Bergüzar Korel) düşünüyorum” diye konuşuyor.

http://www.vatanim.com.tr/root.vatan?exec=haberdetay&tarih=01.01.2007&Newsid =101065&Categoryid=7
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi