Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

89/1 haciz ihbarnamesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-05-2008, 13:14   #1
Av.Ufuk

Varsayılan 89/1 haciz ihbarnamesi

Borölunun ilçe tarım kredi kooperatifinden olan alacağı için o ilçedeki kooperatife değilde kooperatifin bağlı olduğu birlik genel müdürlüğüne haciz ihbarnamesi gönderik.Borç yoktur diye itiraz cevabı geldi.Borçlunun ilçedeki kooperatiften alacağı olduğunu biliyoruz.Bağlı olduğu birlik genel müdürlüğü bu borçtan sorumlu değilmidir.Haciz ihbarnamesi gönderilemez mi.
Old 17-05-2008, 14:02   #2
Gamze Dülger

KANUN NO: 1581

TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ VE BİRLİKLERİ KANUNU

Madde 3 - Kooperatiflerin, bölge ve merkez birliklerinin çalışma konuları şunlardır:
I - Kooperatifler
A) Ortaklarının;
a) Kısa ve orta vadeli kredi ihtiyaçlarını karşılamak,
b) Ürünlerini değerlendirmek,
c) Müştereken yararlanabilecekleri her çeşit makina, ekipman ve tesisleri edinmek,
B) Ortak ve gerektiğinde diğer üreticilerin;
a) Üretim ve zaruri tüketim maddeleri ile üretim araçlarını toptan sağlamak,
b) El sanatlarını geliştirmek ve mamullerini değerlendirmek,
c) Mesleki ve teknik yönden bilgilerini artırmak, sosyal ve kültürel konulariyle ilgili faaliyetlerde bulunmak, kurslar açmak ve seminerler tertip etmek,
C) Mevduat toplamak, bankacılık hizmetleri ve sigorta acenteliği yapmak.
II - Bölge Birlikleri
a) kooperatiflerin finansman işlerini düzenlemek,
b) Ortak ürünlerinin değerlendirilmesiyle ilgili işleri yürütmek,
c) Gerektiğinde kooperatiflerin ihtiyaç duydukları üretim ve zaruri tüketim maddeleri ile üretim araçlarını toptan sağlamak veya imal etmek,
ç) Kooperatiflerin işlerinin kooperatifçilik ilkelerine ve mevzuat hükümlerine uygun olarak yürütülmesini sağlamak üzere gerekli tedbirleri almak, teknik ve idari yardımlarda bulunmak ve ortakların genel ve mesleki eğitim faaliyetlerini düzenlemek,
d) Kooperatifleri denetlemek,
e) Mevduat toplamak, bankacılık hizmetleri ve sigorta acenteliği yapmak. Bölge birlikleri görevlerini merkez birliğinin tasvibi ile il veya ilçe merkezlerinde kuracakları şubeleri veya görevlendirecekleri kooperatifler aracılığı ile de yürütebilirler.

Talimatlara Uyma Mecburiyeti
Madde 10 - (Değişik: 3223 - 7.6.1985 / m.5) Koopetarifler, bölge birlikleri ve merkez birliği bağlı bulundukları üst kuruluşların vereceği talimatlara uygun hareket etmeye mecburdur, aksine davranışlar sorumluluğu gerektirir. Sorumluluk derecesi anasözleşmelerde belli edilir.

Mutlak Rehin Hakkı
Madde 13 - Ortakların kredilerine mesnet olarak gösterdikleri ürünleri, hayvanları ve üretimleri ile ilgili her türlü makina ve araçları üzerinde ortağı bulundukları kooperatiflerin mutlak rehin hakları vardır.
Bunlar, borçlu ortaklara yediemin sıfatiyle teslim edilmiş sayılırlar ve üçüncü şahıslar tarafından hiçbir suretle haciz olunamazlar.

Mevduat Kabulü
Madde 16 - Kooperatifler ve Bölge Birlikleri her türlü mevduat kabul edebilir ve Bankacılık hizmetleri yapabilir. Kooperatif ve bölge birliklerinin toplayacakları mevduat, üst kuruluşların ve 7129 sayılı Bankalar Kanunu ile bu Kanuna ek 153 sayılı Kanun'un teminatı altındadır. Mevduat kabulüne yetkili kılınacak birlikler ve kooperatifler için Merkez Birliğince Maliye Bakanlığından önceden müsaade alınır. Toplanan mevduatın kullanma yetkisi Merkez Birliğine aittir.
Maliye Bakanlığınca yapılacak tetkikler sonunda mevduat kabul etmelerinde bilâhare mahzur görülen kooperatif ve birliklerin mevduatı kabul yetkileri Bankalar Kanunu'nun 13 üncü maddesine göre kaldırılır.
Kişilerin bu kuruluşlardaki tasarruf mevduatından 3.000 liraya kadar olan kısmı, faizleri hariç haczolunamaz.

Sayın meslektaşım,
Öncelikle,borçlunun bu kooperatifteki hangi alacağını haczetmeye çalışıyor sunuz?
Bu husus önemli..
Tüm bunlar bir yana kooperatif ile birlik ayrı tüzel kişiliklere sahiptirler.Birlik kooperatifin denetim ve vesayet makamıdır..Yukarıdaki maddeler haricinde bir ortaklık alacağı var ise bu takdirde 83/1 müzekkereyi bizzat kooperatife göndermeniz gerektiğini düşünüyorum.
Bu kanunu incelemenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla
Old 17-05-2008, 14:25   #3
Av.Ufuk

Özür dilerim soruyu yanlış sormuşum.Tarım Kredi Koopertifi değil Tarım satış Kooperatifine teslim ettiği ürünün bedeli için Birlik Genel Müdürlüğü'ne haciz müzekkeresi yazıldı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi