Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

TK.35'e göre yapılan tebliğ mazbatasına adres yazılmaması durumu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-09-2010, 17:08   #1
hukukav

Önemli TK.35'e göre yapılan tebliğ mazbatasına adres yazılmaması durumu

Sayın Meslektaşlarım,
İcra dosyasından 35'e göre yapılan tebligat mazbatasına (icra dosyasına geri dönen parçaya) borçlu şirketin ünvanı yazılmış ancak adresi yazılmamıştır.Bu husus önceleri farkedilmediğinden takibin kesinleştiği zannıyla dosyaya para gelmiş,para çekme aşamasında icra müdürünün durumu farketmesiyle paranın ödenemeyeceğine ilişkin karar verilmiştir.İcra müdürünün ilamsız yapılan işbu takipte mahkeme yerine geçerek böyle bir karar veremeyeceği iddiasıyla şikayet yoluna gittim.Diğer yandan PTT'den, tebliğ edilen adres bilgisini sordurdum ancak adresi kayıtlarına geçirilmediklerinden olumsuz cevap aldım.
Tebligatın usulsüz olmadığını,ticaret sicilden gelen adrese 35'e göre yapılması talebime istinaden anılan adrese çıkarıldığını başka nasıl ispat edebilirim?Postacının adresi eksik bırakması veya adresi kayıtlarında tutmadıkları gerekçesiyle sorumlu tutabilir miyim?Zira borçlu bu durumu fırsat bilerek takibin uzulsüz olduğuna dair İTM'de dava açmıştır.
Saygılarımla.
Old 17-09-2010, 21:38   #2
avbilgen

Sayın Hukukav
Yapılan tebligatta adresin yazmaması nedeniyle bana göre tebligat geçersiz. Siz talebinizde adres belirtmiş olsanız dahi bu memur hatasından kaynaklansa da tebligatı geçerli hale getirmez diye düşünüyorum. Sonuçta memurun yaptığı hata nedeniyle de olsa usulüne uygun tebligat olmadığından takip kesinleşmiş sayılamayacaktır.Posta memurları için yapacağınız şikayetleri sonucunda bilgim yok.
Aşağıdaki soruları yanıtlarsanız konuya başka açıdan bir yorum getirmeye çalışacağım.
a) İcra takibinizdeki icra takip yolu hangisi?
b) Borçlu icra mahkemesine (tebligatın mı yoksa takibin mi usulsüz olduğuna dair anlayamadım ) ne davası açtı?
c)İlamsız takip ise borçlu dava açtığı günden sonra başlamak üzere icra müdürlüğüne 7 gün içinde itiraz da bulundu mu?
Old 17-09-2010, 22:14   #3
enderkc

Sayın meslektaşım, Postacının adresi eksik bırakması veya adresi kayıtlarında tutmadıkları gerekçesiyle sorumlu tutabileceğinizi düşünmüyorum,durumunuzda takip değil ama tebligat usulsüzdür, ancak tebligat usulsüz olsa da tebliğ tarihi olarak borçlunun itm ye dava açtığı gün sayılır, düşüncesindeyim.
Old 22-09-2010, 11:32   #4
hukukav

Alıntı:
Yazan avbilgen
Sayın Hukukav
Yapılan tebligatta adresin yazmaması nedeniyle bana göre tebligat geçersiz. Siz talebinizde adres belirtmiş olsanız dahi bu memur hatasından kaynaklansa da tebligatı geçerli hale getirmez diye düşünüyorum. Sonuçta memurun yaptığı hata nedeniyle de olsa usulüne uygun tebligat olmadığından takip kesinleşmiş sayılamayacaktır.Posta memurları için yapacağınız şikayetleri sonucunda bilgim yok.
Aşağıdaki soruları yanıtlarsanız konuya başka açıdan bir yorum getirmeye çalışacağım.
a) İcra takibinizdeki icra takip yolu hangisi?
b) Borçlu icra mahkemesine (tebligatın mı yoksa takibin mi usulsüz olduğuna dair anlayamadım ) ne davası açtı?
c)İlamsız takip ise borçlu dava açtığı günden sonra başlamak üzere icra müdürlüğüne 7 gün içinde itiraz da bulundu mu?
Sayın Meslektaşım,
Takip ilamsızdı, borçlu icra mahkemesine usulsüz tebligatın iptali istemiyle başvurmuş,dava ikamesinden önce icra takibine itiraz etmiştir.
Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi