Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Hakimlik sınavı ve avukatlık stajı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-08-2014, 13:02   #1
üye45998

Varsayılan Hakimlik sınavı ve avukatlık stajı

İyi günler değerli meslektaşlarım, ben ankara barosunda staj yapıyorum.avukatlık stajım bittiğinde ve ruhsatımı aldığımda hakimlik sınavına girebilmek için 5 yıl beklemek mi zorundayım? çünkü avukattan adli yargı sınavının koşullarında 5 yıl fiilen avukatlık yapmak da var.yoksa normal adli yargı hakimlik sınavına stajımı bitirsem dahi girebiliyor muyum? bilgilendirirseniz sevinirim
Old 21-08-2014, 13:39   #2
neziha

Mutlu Mühim olan hukuk fakültesinden mezun olmak

Alıntı:
Yazan Yiğit Tümer
İyi günler değerli meslektaşlarım, ben ankara barosunda staj yapıyorum.avukatlık stajım bittiğinde ve ruhsatımı aldığımda hakimlik sınavına girebilmek için 5 yıl beklemek mi zorundayım? çünkü avukattan adli yargı sınavının koşullarında 5 yıl fiilen avukatlık yapmak da var.yoksa normal adli yargı hakimlik sınavına stajımı bitirsem dahi girebiliyor muyum? bilgilendirirseniz sevinirim
Sayın Meslektaşım ,
Eğer ki avukatlık mesleğinde 5 yıl fiilen çalışmanız varsa avukatlıktan hakimliğe geçiş sınavına girmeye hak kazanıyorsunuz ancak normal adli hakimlik sınavına girmek istiyorsanız hukuk fakültesinden mezun olmanız yeterlidir geçici mezuniyet belgesi bile yeterli sınava girebilmeniz için, stajı bitirme gibi bir koşul söz konusu değildir. Umarım yardımcı olmuşumdur. Başarılar.
Old 22-08-2014, 22:14   #3
üye45998

Anladım,sağolun yardımınız için avukatlık stajı evresinde uygulamayı görüp ona göre seneye hakimlik sınavına hazırlanmak en makulu sanırım..
Old 25-08-2014, 10:42   #4
neziha

Alıntı:
Yazan Yiğit Tümer
Anladım,sağolun yardımınız için avukatlık stajı evresinde uygulamayı görüp ona göre seneye hakimlik sınavına hazırlanmak en makulu sanırım..
Rica ederim. İnşallah yardımcı olmuşumdur lakin aklınızda avukatlık mesleğini icra etmek yok ise direk oturup hakimlik sınavına çalışmaya başlamanızı öneririm
Old 25-08-2014, 15:46   #5
üye45998

aslında itiraf etmem gerekirse 4 yıl boyunca aklımda hakimlik savcılık vardı ama mezun olunca fikrim değişti diyebilirim. en azından avukatlığı bir deneyeyim diyorum çünkü hakimlikte 2 yılda bir tayin meselesi ve siyasi baskılar v.s. kafamı baya kurcalıyor. ayrıca mülakat hususunda da pek adaletli seçim yapılmadığı da ortada. yanında çalışacağım avukatımı da buldum. o yüzden 1 sene stajımı yapıp ona göre karar vermek istiyorum. Açıkcası sınava girsem kazanacağıma da eminim zaten dereceyle mezun oldum ama hakimliği kazanırsam geri dönüşü yok
Old 27-08-2014, 10:31   #6
neziha

Çok doğru söylüyorsunuz, hakimlik mesleğinde yerleşik bir hayatınızın olmaması ve düzeninizi sürekli alt üst etmesi oldukça sıkıntılı bir dönem geçirmenize neden oluyor. Bende sizin gibi okul dönemi boyunca hakimlik yaparım diye düşünmüştüm denedim ben kazanamadım stajımı da bir yandan götürdüm ve şimdi avukatlık mesleğini icra ediyorum ve bu mesleği icra ederken çok ama çok zorlanacağımı hatta sevmeyeceğimi düşünüyordum lakin şuan hayatımdan memnunum ve bir taraftan bilirkişiliği öğrenmeye çalışıyorum ve iyi ki sadece kendimi hakimliğe odaklamamışım diyorum. Size de meslek hayatınızda başarılar dilerim, umarım istediğiniz şekilde yolunuzu çizersiniz.
Old 03-09-2014, 15:05   #7
üye45998

Çok sağolun değerli düşüncelerinizle aydınlattığınız için.Ben de size meslek hayatınızda başarılar diliyorum.Umarım herşey dilediğiniz gibi olur
Old 09-10-2014, 14:20   #8
Stj.av.Tuğçe

Stajyerken hakimlik sınavına hazırlanmayı ben şahsen doğru bulmuyorum. Stajdan yeterli verim alınamaz diye düşünüyorum.Üstelik iyi bir yerde staj yapılıyorsa iyi değerlendirilmesi gerekir diye düşünüyorum.Hata mı yapıyorum bilmiyorum ama her ikisi de yetersiz olur gibi endişem var.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi