Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Stajda sakal bırakmak serbest mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-06-2014, 02:27   #1
üye45280

Varsayılan Stajda sakal bırakmak serbest mi?

Bilhassa adliye stajı için soruyorum herhangi bir engel var mı?
Old 18-06-2014, 08:46   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Bilhassa adliye stajı için soruyorum herhangi bir engel var mı?
Sayın Ayhan1;

Stajyer avukatlık döneminde, avukatlıkta olduğu gibi sakalın yasak olduğuna dair yasal bir düzenleme bulunmamaktadır.

TBB Meslek Kuralları'nın 20. maddesi şu şekildedir: "Avukatlar ve avukat stajyerleri, mesleğe yaraşır bir kılık ve kıyafetle, başları açık olarak mahkemelerde görev yaparlar. Duruşmalara, Türkiye Barolar Birliği’nce şekli saptanmış cübbe ile ve temiz bir kıyafetle çıkarlar. Erkek avukatlar, iklim ve mevsim koşullarının elverdiği ölçüde kravat takarlar."

Düzenlemede "başı açık" olma kriteri bulunsa da malumunuz halihazırda bu uygulama, Danıştay 8. Dairesi'nin kararıyla kaldırılmış ve zorunluluk olmaktan çıkarılmıştır.

Saygılarımla..
Old 18-06-2014, 11:17   #3
üye45280

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın Ayhan1;

Stajyer avukatlık döneminde, avukatlıkta olduğu gibi sakalın yasak olduğuna dair yasal bir düzenleme bulunmamaktadır.

TBB Meslek Kuralları'nın 20. maddesi şu şekildedir: "Avukatlar ve avukat stajyerleri, mesleğe yaraşır bir kılık ve kıyafetle, başları açık olarak mahkemelerde görev yaparlar. Duruşmalara, Türkiye Barolar Birliği’nce şekli saptanmış cübbe ile ve temiz bir kıyafetle çıkarlar. Erkek avukatlar, iklim ve mevsim koşullarının elverdiği ölçüde kravat takarlar."

Düzenlemede "başı açık" olma kriteri bulunsa da malumunuz halihazırda bu uygulama, Danıştay 8. Dairesi'nin kararıyla kaldırılmış ve zorunluluk olmaktan çıkarılmıştır.

Saygılarımla..
Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim yalnız benimki Marx'ın sakalı gibi umarım izin verirler
Old 18-06-2014, 11:35   #4
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Ayhan1
Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim yalnız benimki Marx'ın sakalı gibi umarım izin verirler
Marx, dünya düşünce ve siyasi tarihine önemli teorileriyle zenginlik katmış bir filozof olduğundan bence sakıncası yok.
Old 18-06-2014, 15:01   #5
Av. Ali YILMAZKARA

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın Ayhan1;

Buradaki "başı açık" kavramı sadece "Baş örtüsü" olarak nitelendirilemez, örneğin genç delikanlı asi meslektaşımızın gölgeliği arkada olacak şekilde takmış olduğu şapkayı da kapsar diye düşünüyorum Ve hatta üstatlarımızın kasketlerini (dahi ?)

*Bana kalırsa kişinin alnının açık olması yeterlidir.
Old 18-06-2014, 15:23   #6
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av. Ali YILMAZKARA
Buradaki "başı açık" kavramı sadece "Baş örtüsü" olarak nitelendirilemez, örneğin genç delikanlı asi meslektaşımızın gölgeliği arkada olacak şekilde takmış olduğu şapkayı da kapsar diye düşünüyorum Ve hatta üstatlarımızın kasketlerini (dahi ?)

*Bana kalırsa kişinin alnının açık olması yeterlidir.

Evet, size göre "öyle"dir, bana göre "böyle"dir, bir diğeri ise "şöyle" düşünür, ancak Danıştay'ın kararı açıktır.

Ancak bu konuyla ilgili yasal düzenleme gerektiği düşüncesindeyim.

İsterseniz gölgeliği arkada olacak şekilde bir şapkayla duruşmaya girerek fiili durum oluşmasına önayak olabilirsiniz.
Old 18-06-2014, 16:49   #7
Av.Deniz Dilek

'' alnı açık '' ironi gibi geldi bir an ... gerçekten alnı açık kasttetiğinize karar verdim
Old 15-07-2014, 08:14   #8
recotto

sakalla ilgili ben de herhangi bir problem yaşamamıştım.
tabi adliyeye de staja ne kadar gittik orası da ayrı hikaye
Old 17-07-2014, 22:27   #9
Efe K.

Selamlar,

Engin Bey durumu hukuki dayanaklarıyla açıklamış, ben de şahsi deneyimimle katkıda bulunayım.

Stajıma uzun saçlı ve sakallı biçimde başladım ve aynı şekilde tamamladım. Kimse de tek kelime etmedi. Nitekim avukatlar için de herhangi bir sakal-bıyık sınırlaması yok.
Old 18-07-2014, 15:37   #10
Cumhur Okyay

Kimseyi itham etmiyorum da
Bence, saç sakala takılmadan çoğunluğa göre davranıp, stajı da yararlanarak bitirip, bir an önce ruhsatnameyi almak.....
Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi