Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Teori ve Pratik Farkı.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-09-2013, 23:49   #1
Konkoradato

Varsayılan Teori ve Pratik Farkı.

Sayın THS üyeleri,

Henüz stajına yeni başlamış genç bir avukat adayı olarak gördüm ki yıllardır söylenen "Teori ile pratik arasında çok fark var" cümlesi mevcut durumu karşılamak için yetersiz bile kalmaktadır.

Bir müvekkil adayının problemini dinlediğimde aldığım hukuk eğitimiyle doktrinsel olarak her şeyi yerli yerine oturtabilmekle birlikte özellikle kırtasiye işlerinde kendimi kaybolmuş hissediyorum.

Kalemlerin yazmaları gereken müzekkereleri, onların yerine ve onların ismiyle avukatların yazmaları mı dersiniz, en basit bir işlem için kırk ayrı yere kırk ayrı şekle tabi yazışmada bulunmak mı dersiniz. En kötüsü ise bu kırtasiye işleri için Adalet M.Y.O'ları için verilen derslerin Hukuk Fakültesi öğrencileri için verilmemiş olması.

Bu kırtasiyecilik sürecinde henüz stajımın başında olmama rağmen ciddi panik yapmış durumdayım. Bu aşamayı atlatabilmem için bana neler önerebilirsiniz? Bu kadar geniş bir alanda bana yardımcı olabilecek bir kaynak var mıdır? Kendimi başka nasıl geliştirebilirim?
Old 26-09-2013, 06:42   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konkoradato
Sayın THS üyeleri,

Henüz stajına yeni başlamış genç bir avukat adayı olarak gördüm ki yıllardır söylenen "Teori ile pratik arasında çok fark var" cümlesi mevcut durumu karşılamak için yetersiz bile kalmaktadır.

Bir müvekkil adayının problemini dinlediğimde aldığım hukuk eğitimiyle doktrinsel olarak her şeyi yerli yerine oturtabilmekle birlikte özellikle kırtasiye işlerinde kendimi kaybolmuş hissediyorum.

Kalemlerin yazmaları gereken müzekkereleri, onların yerine ve onların ismiyle avukatların yazmaları mı dersiniz, en basit bir işlem için kırk ayrı yere kırk ayrı şekle tabi yazışmada bulunmak mı dersiniz. En kötüsü ise bu kırtasiye işleri için Adalet M.Y.O'ları için verilen derslerin Hukuk Fakültesi öğrencileri için verilmemiş olması.

Bu kırtasiyecilik sürecinde henüz stajımın başında olmama rağmen ciddi panik yapmış durumdayım. Bu aşamayı atlatabilmem için bana neler önerebilirsiniz? Bu kadar geniş bir alanda bana yardımcı olabilecek bir kaynak var mıdır? Kendimi başka nasıl geliştirebilirim?

Adliye stajı sizin için bir daha bulamayacağınız bir kaynaktır. Her dosyayı inceleyebilir, kendiniz için bir "yazışma örnekleri" dosyası (klasörü ) oluşturabilirsiniz. Yazışma örnekleri için kitap da vardır, ancak pratikle farklı olacağından ve yaşayarak öğrenmek daha kalıcı olduğundan önermiyorum. Paniğe kapılmayınız; zaman, merak ve dikkat ile herşey öğrenilebilir. Stajınızın verimli geçmesini dilerim.
Old 26-09-2013, 16:43   #3
Konkoradato

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Adliye stajı sizin için bir daha bulamayacağınız bir kaynaktır. Her dosyayı inceleyebilir, kendiniz için bir "yazışma örnekleri" dosyası (klasörü ) oluşturabilirsiniz. Yazışma örnekleri için kitap da vardır, ancak pratikle farklı olacağından ve yaşayarak öğrenmek daha kalıcı olduğundan önermiyorum. Paniğe kapılmayınız; zaman, merak ve dikkat ile herşey öğrenilebilir. Stajınızın verimli geçmesini dilerim.

İlginize çok teşekkürler sayın Cengiz Bey.

Yalnız stajyerin derdi sadece yazışma örnekleriyle bitmiyor ki. Şahsen yanında staj yaptığım avukatımdan çok memnunum, kendisi henüz genç olmasına rağmen son derece dişli bir avukat. Ancak her sabah benim not defterime daha önce hiç yapmadığım ve nasıl yapılacağım hakkında en ufak fikrim dahi olmayan bir yığın işi yığdığında (inanın sorsam da yaptığı açıklamalar o kadar da açıklayıcı olmuyor, tek zayıf yanı bu sanırım) ajandama bakıp şimdi ben ne yapacağım acaba diyorum... Tabii ki sonrası deneme yanılma, yanıldığında özgüven kaybı, beceriksizlik hissi vesaire.
Old 01-10-2013, 06:56   #4
Semender33

Alıntı:
Yazan Konkoradato
Ancak her sabah benim not defterime daha önce hiç yapmadığım ve nasıl yapılacağım hakkında en ufak fikrim dahi olmayan bir yığın işi yığdığında (inanın sorsam da yaptığı açıklamalar o kadar da açıklayıcı olmuyor, tek zayıf yanı bu sanırım) ajandama bakıp şimdi ben ne yapacağım acaba diyorum... Tabii ki sonrası deneme yanılma, yanıldığında özgüven kaybı, beceriksizlik hissi vesaire.

Stajın en güzel yanıda bence bu çünkü derslerde görmüş olduğunuz ancak pratikte ne olduğu hakkında en ufak bir fikrimizin dahi olmadığı bir çok şeyi bu şekilde öğreniyoruz.

İlk çalıştığım Avukat bankalara 89-1 göndermemi ve müzekkereleri yazmamı isteyince ne istediğini anlamam baya bi uzun sürmüştü. İlk önce 89'a 1'in ne olduğunu sordum. Aldığım cevap İİK 89 maddenin 1. bendi oldu. Gerisini soramadım açtım kanunumu bir baktım ki ne göreyim İİK m.89 bi güzel fosforlu kalemle baştan sona boyamışım, sağına soluna yıldız atmışım ancak iş uygulamaya gelince ne fosforlu kalemler nede yıldızlar bi işe yarıyor. İnternette araştırınca öğrendim.

Pratik çok farlı olmakta derslerde gördüğümüz İİK. m. 89-1 'in banka hesaplarını haczedebileceği hiç aklıma bile gelmezdi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi