Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Daha Iyi Bir Kariyer Için Ikinci Diploma?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-09-2013, 21:09   #1
hsynnlaw

Varsayılan Daha Iyi Bir Kariyer Için Ikinci Diploma?

Öncelikle zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Benim sorum hukuk kariyerimizi nasıl daha iyi bir hale getirebileceğimize yönelik olacak. Şu günlerde sadece ikinci bir dil bile, sağlayacağı olanaklar bakımından herkesin olumlu düşüncelerine şayan oluyor. Peki ya ikinci bir diploma?
Danıştığım çoğu kimse hukuk diploması, alabileceğim diğer tüm diplomalardan bir adım önde. Dolayısıyla onlara göre hukuk eğitimi almış bir kişinin, ikinci bir diplomaya ihtiyacı yok. Ancak ben öyle düşünmüyorum. Öğrencisi olduğum üniversite, bugünlerde öğrencilerine güzel bir olanak sunuyor. Sınavsız, uzaktan eğitim vasıtasıyla aynı anda ikinci bir diploma kazanma fırsatını öğrencilerine tanıyor. Bu uygulama dahilinde iktisat, işletme, tarih, coğrafya, felsefe bölümleri mevcut. Soru kısmına gelecek olursam, 4 yıllık bir iktisat diploması, hukuk diploması olan bir kişinin önünde hangi kapıları açabilir? Hukuk çok geniş bir alana yayılmış durumda malumunuz, sizce bu alanda iki diploma avantaj sağlar mı? İlginize tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.
Old 28-10-2013, 15:59   #2
Fiona

Merhaba hsynnlaw,

Ben fakülte yıllarımda meslek seçme açısından bir daldan bir dala atlıyor, bir sabah gümrük avukatı olarak uyanıyor akşam hakimlik savcılık hayali ile uyuyordum. Bunları size neden anlattığıma gelince, bu diploma ya da dil tercihinizi düşündüğünüz mesleğe göre şekillendirmeniz gerektiğini düşünüyorum.

Ben de 2. sınıf öğrencisi iken açıköğretimin ikinci üniversite uygulaması ile sınavsız olarak yerleştim, ve bu sene bir aksilik olmazsa mezun olup bu sene diplomamı alacağım. Dil konusuna gelince, başlangıç seviyesinde Fransızca biliyorum. Gel gelelim avukatlığı seçtim fakat bulunduğum ortamda ne açıköğretim diplomam ne de ikinci dilim bir işe yaramıyor. İstanbul gibi büyük bir ilde çalışsaydım, iyi hukuk bürolarının (açıköğretim konusunda bir bilgim yok ama) dil konusunu önemseyeceğini düşünüyorum. Sonuç olarak hangi alanı ve mesleği seçeceğinize karar verip ondan sonra kendinizi geliştirme yoluna girmenizi tavsiye ediyorum.

Başarılar dilerim.
Old 03-11-2013, 03:37   #3
hsynnlaw

Verdiğiniz yanıt için çok teşekkür ediyorum. Tamamıyle size katılıyorum, her gün farklı bir gelecek hayaliyle uyuyup farklı bir kariyerle uyanıyorum. Bir gün hocamız vergi avukatlığında şöyle avantajlar var deyiveriyor ve o oluyorum, ertesi gün başka bir hocamız tahkim alanında böyle avantajlar var deyiveriyor o oluyorum. Çoğu öğrenci gibi bende de yarını düşlerken, planlamayı erteliyorum. Aslında bu eksikliğimi gidermek maksadıyle böyle bir konu açmıştım.
Bir cesaretle, bu konu altında bahsettiğim İktisat bölümüne kaydımı yaptırmış bulunmaktayım. Dersleri almaya ve çalışmaya başladım. Hukukta üçüncü senemde olduğum için Vergi Hukuku, Kamu Maliyesi, Ticaret Hukuk gibi derslerin, İktisatla olan yakın bağını gördükçe de her iki bölümüme olan sevgim, ilgim artıyor. Dil meselesinde de İngilizce'de kendi devrimimi yaptım ve çok önemli bir ilerleme kaydettim diye düşünüyorum. Bu yıl benim için gayet ağır ama bir o kadar da tatlı bir yorgunlukla geçecek gibi görünüyor
Netice itibarıyla, hedef tahtamı henüz göremiyorum ama elime sağlam bir yay ve doğru bir ok aldığımı düşünüyorum, hissediyorum. Umarım istikametim belli olduğunda 'iyi ki' diye başlayan cümleler kurabilirim. An itibarıyla mutluyum.
Old 03-11-2013, 18:51   #4
Fiona

İktisat, güzel bir alan. Şayet hayatımda bu muhsaebe, iktisat gibi bilgilerin eksikliğini çok hissediyorum.
Yolunuzun açık olmasını temenni eder, başarılar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi