Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nikahsız birliktelik / Çocuk / Nafaka

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-10-2009, 16:35   #1
mislina

Varsayılan Nikahsız birliktelik / Çocuk / Nafaka

merhaba benim nikahsız olan bi ilişkiden 3 buçuk yaşında bi çocuğum var, çocuğum baabası evli ve şu an cezaevinde, bende bu yıl üniversiteye başladım ve artık çalışamıyorum bu yüzden geçinmekte çok zorlanıyorum, yeni kanunlar hakkında da pek bilgim yok, çocuğumun babası şu an cezaevinde olduğu için sadece kendi üzerine olan mülklerinden kira gelirleri var buda yaklaşık bi 10.000 tl civarında anlayacağınız baya gayrimenkülü var çocuğum babasının kütüğünde anne ve baba tanımlı acaba ben dava açsam çocuğum ve kendim için nafaka alabilirmiyim yada sadece çocuğum için, bi mahkeme olursa eşimin nafakaya hayır diyip itiraz edeceğini sanmıyorum, onun kabul etmesi davayı kolaylaştırabilir mi? sadece şu anda bütün geliri nikahlı evliliğinden olan çocukları alıyor ve kendisi ceza evinde olduğu için pek sözü geçmediğinden bana yardımcı olamıyor, yani mahkemede nafakaya kendisi itiraz etmez ne yapmalıyım hiç bilmiyorum lütfen bana yarddımcı olun!
Old 05-10-2009, 19:11   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Çocuğunuzun babası 1 yıl ve daha uzun süreli özgürlüğü bağlayıcı cezaya mahkum olmuş ise yasa gereği kendisine bir vasi atanmış olmaldır.

Çocuğunuz için talep edeceğiniz iştirak nafakası davası da vasiye yöneltilmelidir.

Yasal olarak evli bulunmadığınız için kendiniz için nafaka talep etme hakkınız bulunmamaktadır.

Daha geniş bilgi ve hukuki destek için bir avukat ile doğrudan görüşmenizi,mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurarak bir avukat atanmasını talep etmenizi ısrarla öneriyoruz.
Old 06-10-2009, 09:46   #3
Av. Yavuz Şahin

Çocuğunuzun babası çocuğunuzu kendi nüfusuna geçirdi mi yoksa sadece siz mi baba adı olarak yazdırdınız. Eğer tanımamışsa babalık davası da açılmalı diye düşünüyorum.
Old 07-10-2009, 18:06   #4
mislina

anlıyorum ama kendisiyle daha dün görüştüm, dosyası gelmemiş ve henüz vasi tayin etmemiş, ve evet çocuğumun babası tanımlı ve babasının kütüğünde yani ben kafama göre kimlik çıkartmadım gidip karşılıklı imzalarla beraber çıkarttık kimliğini, bu durumda bi vasi olmadığı için davada eşimle muhattap olucam sanırım, inşallahda öyledir, kendisi istenilen nafakayı kkabul edecektir çünkü
Old 07-10-2009, 21:41   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Eşinize vasi tayin edilmemiş olması,nafaka davanıza devam edebileceğiniz anlamına gelmez.

Yasa gereği önce vasi tayin edilecek sonra davanız sonuçlanacaktır.Siz vasi tayin edilmeden davanızı açsanız bile davanın sonuçlanması için yine vasi tayini beklenecektir.

Yasal unsurun tamamlanması zorunluluktur ve davacının/davalının eksiklik giderilmeden karar verilmesi talebi dinlenmez.

Bir avukattan hukuki destek almanız süreci hizlandıracaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi