Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Böyle olacağını bilmiyordum. Yanıldım. Evlilik iptali olabilir mi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-01-2024, 00:54   #1
Konuk

İnceleme Böyle olacağını bilmiyordum. Yanıldım. Evlilik iptali olabilir mi?

Merhabalar, eşim, evlenmeden önce çocuk istediğini söylemişti. Her ikimizinde ikinci evlilikleri. Onun önceki evliliğinden bir çocuğu var, benim çocuğum yok. Eşim, evlilik hayatımız boyunca sadece evin faturalarını ödemek, market alışverişi, ayda bir bazen iki defa dışarda gezmek ve yemek yeme dışında yaptığı birşey yok.Bana evliliğimizde sadece bir pantolon ve mont almıştır. Bekarken giydiğim elbise, ayakkabı, çanta vesaire kullanmaktayım. Eşim, sudan sebeplerle bana kendimi hatalı hissettirmeye çalışarak, beni manipüle etmeye çalışıyor. Yani, her sabah ondan önce uyanır kahvaltısını hazırlayıp işe uğurlarim. Erken olduğu için biraz uyurum. Sonra uyanıp evi toparlarım. Hergün yemek yapar ve elbiseleriyle ilgilenirim. Yani sonuç olarak eve geldiğinde yemeği hazır. Ev temiz toparlanmış elbiseleri temiz ve hazır olur fakat eşim sabah 06.30 dan sonra uyumami istemez. Olsun kalk hergün saatlerce temizlik yap. Pirinçleri dök önüne onları say boş durma ve uyuma der. Bana eziyet olsun diye sürekli bahane bulur. Yaptıklarımı görmezden gelir. Faturalar, yeme içme dışında bir harcamam yoktur. Benden 3 adet bilezikte aldı borçlarını ödemek için. Benden ayrı uyur. Ben 30 lu yaşlarımdayim,kendisi 40 lı yaşlarda. Anne olmak istediğimi defalarca söyledim. Buna rağmen benden uzak duruyor. Sadece ye iç ve görevlerini yap diyor o kadar. Ben böyle olduğunu ve böyle olacağını bilmiyordum. Benden ayrı odada uyuyacağını , çocuk için çabalamayacağını bilmiyordum, bana ayrılmaktan Başka yol , çare bırakmıyor. Evliliğin iptali davası açabilir miyim?
Old 17-01-2024, 13:06   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Eşinizin evlilikten sonraki davranışları boşanma sebebi yapılabilir. Evliliğin iptal koşullarının oluşmadığını düşünüyorum.

Evliliğin iptaline ilişkin yasal düzenleme aşağıdadır.

Alıntı:
B. Nisbi butlan

I. Eşlerin dava hakkı

1. Ayırt etme gücünden geçici yoksunluk

TMK MADDE 148.- Evlenme sırasında geçici bir sebeple ayırt etme gücünden yoksun olan eş, evlenmenin iptalini dava edebilir.

2. Yanılma

MADDE 149.- Aşağıdaki durumlarda eşlerden biri evlenmenin iptalini dava edebilir:

1. Evlenmeyi hiç istemediği veya evlendiği kişiyle evlenmeyi düşünmediği halde yanılarak bu evlenmeye razı olmuşsa,

2. Eşinde bulunmaması onunla birlikte yaşamayı kendisi için çekilmez bir duruma sokacak derecede önemli bir nitelikte yanılarak evlenmişse.

3. Aldatma

MADDE 150.- Aşağıdaki durumlarda eşlerden biri evlenmenin iptalini dava edebilir:

1. Eşinin namus ve onuru hakkında doğrudan doğruya onun tarafından veya onun bilgisi altında bir başkası tarafından aldatılarak evlenmeye razı olmuşsa,

2. Davacının veya altsoyunun sağlığı için ağır tehlike oluşturan bir hastalık kendisinden gizlenmişse.

4. Korkutma

MADDE 151.- Kendisinin veya yakınlarından birinin hayatı, sağlığı veya namus ve onuruna yönelik pek yakın ve ağır bir tehlike ile korkutularak evlenmeye razı edilmiş eş, evlenmenin iptalini dava edebilir.

5. Hak düşürücü süre

MADDE 152.- İptal davası açma hakkı, iptal sebebinin öğrenildiği veya korkunun etkisinin ortadan kalktığı tarihten başlayarak altı ay ve her halde evlenmenin üzerinden beş yıl geçmekle düşer
Old 23-01-2024, 19:51   #3
Konuk

İnceleme Evlilik iptali

Eşim, evlenmeden önce bana seni seviyorum, seni kazanmak için herşeyi yaparım, herşeyi göze aldım gibi sözleri mesajları hala duruyor. Fakat evlendikten sonra ben seni sevmeden evlendim. Bir yuvam olsun diye evlilik yapmak için evlendim dedi. Sevdiğini söylediği cümleleri hatırlattım inkâr etti mesajların bile duruyor dedim anlamak istemedi. Ayrıca kızı, babasının benden boşanmasını istiyor daha beni tanımadan istemişti. Eşim, artık benle evlendiği için beni kazanılmış olarak görüyor ve sırf kızını memnun etmek için bana boşanalım belki sonra tekrar evleniriz biraz böyle kalalım diyor o sırada benim gururumu ailemi geçen biyolojik saatimi düşünmüyor şimdide önceki eşine ve kızına kendini ispatlama çabası içinde. Benimle olan profil fotoğrafını kızı kaldırmasını istediği için silip kaldırıyor. Daha önceden de benle olan fotoğrafını koyarken eski eşinin ismini söyleyerek filancı görsünde neler kaybetmişim desin. Dedi. Bende onun ne düşüneceğini niye umursuyorsun bize ne dedim. Konuyu kapattık. Benle nispet için evlendiğini anladım. Ayrıca eşimin ailesi ve eşim,benle evlenirken kızı bizle bile görüşmüyor babasıyla nadiren babasının ısrarı sonucu dışarda görüşüyor dediler. Evlenince evinize gelsin gitsin sana naparsa yapsın ne derse desin 2 yıl filan üniversiteye gidene kadar dayan dediler sonrada annesi evlenecek senle hep yaşayacak dediler yani bu konuda da kandirildim. Yanıldım. Yanilmaya kandirilmaya dayalı olarak açsam iptal davası kabul edilmez mi?
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi