Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

mahkeme kararına rağmen çocuklarımla görüşemiyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-07-2013, 00:29   #1
nzn

Soru mahkeme kararına rağmen çocuklarımla görüşemiyorum

sayın yetkili eşimle anlaşmalı olarak boşandık velayet babalarında kaldı, mahkeme kararı gereği her yıl temmuz ayında çocuklarımla görüşme hakkım var. Normal yollar ile görüşme talebimi reddettiği için icra yolu ile çocuklarımı almak istedim çocuklarımı adresten kaçırmış, yerinde tutanak tutuldu ve telefon ile bana bir daha çocuklarımı göstermeyeceğine dair tehditte bulundu. Bende nöbetçi icra ceza mahkemesine dava açtım ayrıca tehditlerinden dolayı suç duyurusunda bulundum icra ceza mahkemesi çocuklarımı görmemle ilgili nasıl bir yaptırım uygulayabilir bunu merak ediyorum. Ayrıca velayet davası açmak istiyorum elimde çocuklarımın okuldaki devamsızlıkları ve karne notlarının zayıf olduğuna dair belge ve ayrıca 13 yaşındaki oğlumun kolunda jiletle yapılmış kesikler var babası yaptığı için kendisininde yaptığını bana itiraf etti. Çocuklarımla ayrı illerdeyiz ben kendi bulunduğum şehirden velayet davası açabilir miyim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum iyi çalışmalar.
Old 10-07-2013, 10:45   #2
Av.Mehmet KILIÇ

-Çocukların icra yolu ile alınması için yapılması gerekenleri yapmışsınız,çocukların adresini öğrenmek için araştırmalarınıza devam etmelisiniz.

-İcra ceza mahkemesinde eski eşiniz için ceza çıkabilecek ve bu da çocukları sizinle görüştürmesi için eski eşiniz üzerinde baskı oluşturabilecektir.

-Hal ve şartların değişmesi durumunda her zaman velayet davası açabilirsiniz.Davayı yetki itirazı ile karşılaşmamak için eski eşinizin bulunduğu yer mahkemesinde açmalısınız.

Bir avukattan profesyonel destek almanız gerekmektedir.
Old 10-07-2013, 12:18   #3
nzn

Soru

Cevabınız için teşekkür ederim,çocuklarımın adresini tespit edebiliyorum fakat oraya gidene kadar oradan da adres değiştiriyor. Zaten 1 aylık sürem var o da bu koşturmacayla geçiriyor. İcra ceza mahkemesinde açmış olduğum dava çocuklarımı görmem için yeni bir tarih belirleyebilir mi?
Old 10-07-2013, 16:15   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan nzn
Cevabınız için teşekkür ederim,çocuklarımın adresini tespit edebiliyorum fakat oraya gidene kadar oradan da adres değiştiriyor. Zaten 1 aylık sürem var o da bu koşturmacayla geçiriyor. İcra ceza mahkemesinde açmış olduğum dava çocuklarımı görmem için yeni bir tarih belirleyebilir mi?

Bahsettiğiniz husus icra mahkemesinin görev alanına girmez.
Old 10-07-2013, 16:23   #5
Av.Mehmet KILIÇ

Alıntı:
İcra ceza mahkemesi çocuklarınız ile görüşmeniz konusunda bir karar vermeyecek. Sadece ilam hükmünü yerine getirmemesinden dolayı eski eşiniz için şartları da varsa disiplin hapsine hükmedecektir.
Old 11-07-2013, 12:22   #6
nzn

Soru

yanıtınız için teşekkür ederim elimdeki belgeler velayet davası açtığımda lehime sonuç verir mi. Velayet davası açtığımda başka ne yapabilirim. Çocuklarım babalarının baskısı altındalar 13 yaşındaki oğlumla 1 kere baş başa kalma şansım oldu babalarından korktukları için bana uzak durduklarını söyledi. Ayrıca oğlumun kolundaki jilet izleri için şimdiden bir şey yapabilir miyim doktor kontrolü gibi bir şey isteme hakkım var mı yardımlarınız için teşekkür ederim.
Old 13-07-2013, 08:43   #7
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Velayetin değiştirilmesi davasında tüm delillerinizi dosyaya sunmanız yararınızadır.Bu davada uzman çocukla görüşecek ve velayet hakkında görüşünü dosyaya sunacaktır. Çocuğun kolundaki izler için elbette tıbbi tespit isteyebilirsiniz.

Bir avukattan yardım almanız hak ve zaman kaybınızı önleyecektir.

KAHDEM!e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi