Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

3. kişinin haczin kaldırılması talebi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-09-2011, 17:19   #1
AV.MEHMET ÖNDER

Varsayılan 3. kişinin haczin kaldırılması talebi

müvekkil bir otomobili haciz tarihinden önce noter satışı ile satın almıştır. Ancak araç üzerinde çok sayıda haciz şerhi bulunmaktadır. Bu haciz şerhlerinin bir kısmı 1 yıllık süre geçtiği için hukuken düşmüş durumdadır. Şimdi bu durumda dosyanın tarafı olmayan müveekil adına hukuki yarar olması sebebi ile düşen haciz şerhlerinin kaldırılması hususunda icra dosyasına talepte bulunulabilir mi? yoksa dava açmak şartmıdır.
Old 21-09-2011, 15:25   #2
av.sgenc

Sayın Önder;
Sizinde belirtiğiniz gibi icra dosyasına talepte bulunamayacağınızı düşünüyorum. Ancak eğer aracı aldığınız kişi(dosyada borçlu olan kişi) ile görüşüyorsanız bu talebi o yapabilir. (düşen hacizler için) Diğerleri için ise (öncelikle alacaklıların avukat var ise onlarla görüşerek dava açacağınızı iletin, eğer kabul ederlerse dava açmaktan kurtulursunuz, kabul etmezlerse) istihkak davası açmak gereklidir diye düşünüyorum.
Saygılarımla...
Old 21-09-2011, 16:04   #3
eser_29

Bu gibi durumlarda Ankara'daki İcra Daireleri 3.kişilerin talebini kayda bile almayıp dosyanın alacaklısına/vekiline yönlendirip onların haczin fekki yönünde talep açmalarını (tahsil harcını yatırmak kaydı şartıyla) belirtiyorlar. Açıkcası bu gibi sorunların yazılı olarak çözümünü değilde usulen çözümünü merak ediyorum. 1 yıllık zaman haczi düşürür denmesine rağmen sistem niye otomatik olarak düşmez mesela ! Veya 1 yıl geçmesine rağmen borçlu veya 3.kişi farketmez bu konuda talepte bulunmasına rağmen niye işgüzar kişiler tarafından eli boş döndürülürler.
Old 21-09-2011, 17:16   #4
by dinçer

Alıntı:
müvekkil bir otomobili haciz tarihinden önce noter satışı ile satın almıştır. Ancak araç üzerinde çok sayıda haciz şerhi bulunmaktadır. Bu haciz şerhlerinin bir kısmı 1 yıllık süre geçtiği için hukuken düşmüş durumdadır. Şimdi bu durumda dosyanın tarafı olmayan müveekil adına hukuki yarar olması sebebi ile düşen haciz şerhlerinin kaldırılması hususunda icra dosyasına talepte bulunulabilir mi? yoksa dava açmak şartmıdır.
------------------
mehmet önder

Dava açmanıza gerek kalmadan alacaklı vekiline göndereceğiniz bir ihtarname ile ; düşen hacizlerin kaldırılmasını aksi halde hacizler düşmüş olmasına rağmen kaldırılmaması sebebiyle uğranılacak zararın tazmini yoluna gideceğinizi bildirin.

Bence işinize yarayacaktır bu ihtarname yok olmazsa işte o zaman dava açma yolunu denemelisiniz die düşünüyorum.Kaldı ki taraf olunmayan bir icra dosyasında talepte bulunmakta kişinin hukuki menfaatini gözetmek icra müdürlüğünün yetkisinde değildir.İcra müdürlüğü dosyanın tarafı olup olmadığına bakar, değilsen talebi kabul dahi ettiremezsin.Bunu ancak açacağınız dava ile isteyebilirsiniz.Bu anlamda hukuki menfaat ortada zaten.

iyi çalışmalar
"yasak değil, serbest..." (by dinçer)
Old 22-09-2011, 16:41   #5
Sevdem

Alıntı:
Yazan AV.MEHMET ÖNDER

Bu şekilde hem bize karşı talepte bulunuldu hem de ben talepte bulundum.İcra dosyasına talepte bulundum üçüncü kişi olarak.Alacaklı vekiline istihkak iddaimıza yönelik olarak haczin kaldırılması aksi halde dava açılacağı yönünde muhtıra gönderildi ve hacizler kalktı.Bize gönderilen 3.kişinin istihkak iddaisı muhtırasını da dosyaya sunulan noter satış belgesini inceleyip müv.görüştükten sonra kaldırmış idim.Neticede davaya gerek kalmadan kaldırabilmeniz mümkün.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi