Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukatın arkasında duramayan "BARO" (İZMİR BAROSU)

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-09-2012, 14:08   #1
Av.Suleyman.Karadag

Varsayılan Avukatın arkasında duramayan "BARO" (İZMİR BAROSU)

Sayın meslektaşlarım size avukat yerine hakimin haklarını savunan baro yönetiminden bahsetmek istiyorum;

19.09.2012 günü hem İZmir adliyesinde hem de Menemen adliyesinde hemen hemen aynı saatlerde duruşmam olması sebebiyle İzmir adliyesindeki mahkemeye mazeret dilekçesi verdim ve Menemen adliyesinde katılacağım dosya numarası ile duruşma saatini de belirttim. Buna rağmen sayın hakim mazeretimi kabul etmeyerek " mazeretin reddine, yargılamanın uzamasına sebebiyet veren avukatın Cumhuriyet savcılığı'na şikayetine" şeklinde bir karar vermiş ve şikayet dilekçesini de savcılığa ulaştırmış.

Bu işlemi yapan hakimin yeri gelince işim çıktı mazeret yazın diyerek tüm dosyaları ertelediğini, duruşması olmadığında saat 10'dan önce kaleme gelmediğini bildiğim için bugün sabah erkenden kalemine giderek beklemeye başladım. Saat 09:15 olmasına rağmen gelmeyen hakimin ne zaman geleceğini sorduğumda halen kahvaltı yapmakta olan kalem personelinden "bugün duruşması yok 9:30-10:00'dan önce gelmez cevabını alınca tutanak düzenleyerek şikayet etmeye karar verdim. İzmir Barosu avukat hakları merkezini defalarca aramama ve konuyu iletmeme ve biz size geri döneriz denmesine rağmen herhangi bir geri dönüş olmadı. Bunu üzerine tekrar telefon açtığımda ise hakimin işi vardır, hastalanmıştır, duruşmaısı yoktur geç gelmesinde birşey yok gibi bahanelerle geçiştirildim ve yardımcı olamayacaklarını öğrendim. Kendi başıma düzenlediğim tutanağı Adalet Komisyonu'na teslim ettim fakat bir sonuç alabileceğimi sanmıyorum.

Ama şunu iyi biliyorum ki mazeretim olduğu halde mazeretimi kabul etmeyen ve beni şikayet eden hakim öğlene kadar gelmese de hakkında tutanak düzenleyebilmem, bu konuda barodan yardım alabilmem mümkün değilmiş. Baroların dahi avukata sahip çıkmadığı bir ortamda sanırım bu tür muamelelerle daha çok karşılaşacağız.

Bu arada şunu da belirtmek isterim ki sayın hakim saat 10'da kaleme gelmiş, olaydan haberi olunca apar topar çocuğunu hastaneye götüreceğini söyleyerek tekrar ayrılmış.

Kalemdeki personele bu işin peşini bırakmayacağımı, hakim beyi daha çooook kereler hastaneye göndereceğimi(TUTACAĞIM TUTANAKLAR SEBEBİYLE MAZERET BULMAK ZORUNDA KALACAĞIMI) ileterek yanlarından ayrıldım. Sonuç alana kadar belki her hafta gidip aynı tutanağı tutacağım. Sonucunu da buradan bildireceğim.

Hakimin yaptıklarına hiç şaşırmadım ama baronun tutumu beni çok incitti. Böyle bir yönetime razı değilim ve bu günden itibaren hiç içerisinde olmadığım seçim sürecinde bu yönetimin aleyhine sonuna kadar çalışacağım...
Old 24-09-2012, 09:46   #2
Av.Ömer Güntay

Sayın Meslektaşım,
Geçmiş olsun. Anlatımınız çerçevesinde, bir haksızlığa uğradığınız ve Baro'nun desteğini alamadığınız görülüyor. Mücadelenizde başarı ve kolaylıklar dilerim.
Old 24-09-2012, 10:05   #3
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Avukatın arkasında duramayan "BARO" (İZMİR BAROSU)
Sayın Av.Suleyman.Karadag;

Aktardığınız gibi durumlarda yanımızda meslek odamızı göremezsek kolay kolay kimseyi göremiyoruz. O bakımdan baronun arkanızda durmamış olduğunu ifade etmenizi gayet yerinde ve doğal bir tepki olarak karşılıyorum. Devlet otoritesinin arkasında olmadığı (mesleğimizin doğası gereği) avukatların, kendi haklarına ulaşma noktasındaki sıkıntılarının giderilebilme yolunun ancak "gerçek anlamda" demokratik bir düzene sahip olunmasından geçtiğine inanıyorum. Ayrıca bir şeyi merak ettim: Baro Başkanı'ndan randevu alıp bu hususu görüşmeyi düşündünüz mü yoksa buna gerek görmüyor musunuz?

Saygılarımla..
Old 24-09-2012, 14:36   #4
Av.Suleyman.Karadag

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Sayın Meslektaşım,
Geçmiş olsun. Anlatımınız çerçevesinde, bir haksızlığa uğradığınız ve Baro'nun desteğini alamadığınız görülüyor. Mücadelenizde başarı ve kolaylıklar dilerim.

Üstadım çok teşekkür ediyorum. Bu tür muamelelerle karşılaşmamızın yegane sebebi yine biz avukatlarız diye düşünüyorum. Başkalarının haklarını savunan bizler acaba hakimle savcıyla, icra müdürüyle, memurla vs... kötü olmamak adına kendimizden çok mu fazla ödün veriyoruz?

Bu işin peşini ne pahasına olursa olsun bırakmayacağım.
Old 24-09-2012, 14:57   #5
Av.Suleyman.Karadag

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın Av.Suleyman.Karadag;

Aktardığınız gibi durumlarda yanımızda meslek odamızı göremezsek kolay kolay kimseyi göremiyoruz. O bakımdan baronun arkanızda durmamış olduğunu ifade etmenizi gayet yerinde ve doğal bir tepki olarak karşılıyorum. Devlet otoritesinin arkasında olmadığı (mesleğimizin doğası gereği) avukatların, kendi haklarına ulaşma noktasındaki sıkıntılarının giderilebilme yolunun ancak "gerçek anlamda" demokratik bir düzene sahip olunmasından geçtiğine inanıyorum. Ayrıca bir şeyi merak ettim: Baro Başkanı'ndan randevu alıp bu hususu görüşmeyi düşündünüz mü yoksa buna gerek görmüyor musunuz?

Saygılarımla..

Üstadım avukat hakları merkezini aradığımda konuyu baro yönetimi ile görüştüklerini ve yardımcı olamayacaklarını söylediler. Buna rağmen bugün Baro Başkan'ı adliyedeki makamındaysa konuyu ileteyim diye gittim ama kendisini göremedim.

Yani konuyu iletmeyi düşünüyorum. 21 Ekimde yaplacak olan baro seçimlerinde de gündeme getireceğim...
Old 24-09-2012, 15:00   #6
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Suleyman.Karadag
Üstadım avukat hakları merkezini aradığımda konuyu baro yönetimi ile görüştüklerini ve yardımcı olamayacaklarını söylediler. Buna rağmen bugün Baro Başkan'ı adliyedeki makamındaysa konuyu ileteyim diye gittim ama kendisini göremedim.

Yani konuyu iletmeyi düşünüyorum. 21 Ekimde yaplacak olan baro seçimlerinde de gündeme getireceğim...

Yazılı müracaatınız Baro kayıtlarına girsin.. Avukatlık yasasının 76 ve 95/1-4 maddeleri çerçevesinde bana destek olunmasını istiyorum! deyiniz yazılı olarak... Sonra sözlü olarak yine görüşürsünüz kanısındayım.
Old 24-09-2012, 15:49   #7
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:

Gerekçe ileri sürmeden böylesine yakışıksız bir red ile muhatap olmanız doğrusu hiç ahlaki değil. Sayın GÜNTAY'ın yazılı başvuru konusundaki yönlendirmesini de isabetli buluyorum.
Old 24-09-2012, 16:19   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Bu arada şunu da belirtmek isterim ki sayın hakim saat 10'da kaleme gelmiş, olaydan haberi olunca apar topar çocuğunu hastaneye götüreceğini söyleyerek tekrar ayrılmış. Yani minareyi çuvala sığdırmakla meşgul.

Kalemdeki personele bu işin peşini bırakmayacağımı, hakim beyi daha çooook kereler hastaneye göndereceğimi ileterek yanlarından ayrıldım. Sonuç alana kadar belki her hafta gidip aynı tutanağı tutacağım. Sonucunu da buradan bildireceğim.

Umarım bir de bunun için şikayet etmezler sizi.
Old 24-09-2012, 16:23   #9
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Umarım bir de bunun için şikayet etmezler sizi.

Kastedilenin, "hakimi dayaktan hastanelik etmek" tarzında bir cümle olduğunu sanmıyorum....
Mesai saatlerine riayetsizliğini ortaya çıkarmak ve onun bunu perdelemek için hastaneye gitmesi kastediliyor.. Ve bunda da cezai bir yön bulunmamaktadır...

Alıntı:
Kalemdeki personele bu işin peşini bırakmayacağımı, hakim beyi daha çooook kereler hastaneye göndereceğimi ileterek....
Old 24-09-2012, 16:32   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Kastedilenin, "hakimi dayaktan hastanelik etmek" tarzında bir cümle olduğunu sanmıyorum....
Mesai saatlerine riayetsizliğini ortaya çıkarmak ve onun bunu perdelemek için hastaneye gitmesi kastediliyor.. Ve bunda da cezai bir yön bulunmamaktadır...

Bir kere hakkınızda dava açılmasın, sonrasında hiç ummadığınız gelişmeler olabiliyor.

Alıntı:
+ minareyi çuvala sığdırmakla meşgul.
Old 24-09-2012, 16:38   #11
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Bir kere hakkınızda dava açılmasın, sonrasında hiç ummadığınız gelişmeler olabiliyor.

Herşey olabilir, ona birşey diyemem. Ben kendi bakışımı ifade ediyorum. Yargısal/bürokratik, dayanışmacı saiklerle neler olur bilemem.
Son eklediğiniz deyimin de (minareyi ....) hiçbir cezai neticesi olamayacağı kanısındayım. Ayrıca, bunu meslektaşımız burada bize olayı izah için yazıyor, orada kullanmadığını düşünüyorum.
Haa, bir de neticeten bir haksızlığa karşı onu alt etmek için mücadele veriyorsanız, kendi mesleki ve insani onurunuzu korumak istiyorsanız, bu yola girmiş iseniz, ondan kork, bundan kork olmaz, cesur ve kendinden emîn olacaksınız. Kendine inanmayana, başkası da inanmaz...
Old 25-09-2012, 14:53   #12
Av.Suleyman.Karadag

Bugün aynı mahkemede duruşmam vardı. Saat 11:30'daki duruşmaya 12:50'de girince itiraz ettim ve duruşma saatinin tutanağa geçirilmesini talep eden bir dilekçe verdim. Hakim bey beni görünce "geçen gün beni yanlış anladınız, size karşı kişisel bir problemim yok, ben ara kararda yazdım ama savcılığa müzekkere yazmayacaktım, katibim hemen göndermiş sonradan haberim oldu" şeklinde bir açıklama yapınca; " benim de sizinle kişisel bir problemim yok, fakat mesleğimin onurunu korumak için elimden geleni yapacağımdan kuşkunuz olmasın" dedim.

Ayrıca İzmir Barosu'na yazılı olarak başvuru yaptım ve konunun takipçisi olacağımı belirttim. Şimdi elimde duruşmaların geç yapıldığını, öğle arasında duruşma yapıldığını gösterir bir TUTANAK var. Bu tutanağı bekleyen meslektaşlarıma da imzalattım. Bununla ilgili de şikayette bulunacağım fakat bir sonuç alabileceğimi sanmıyorum.
Old 05-10-2012, 13:03   #13
Av.Ender Sezer

Öncelikle Geçmiş Olsun Sayın Meslektaşım, İsyanınıza hak vermemek elde değil, hak arayan bizlerin hak dağıtıcılar tarafından haksızlığa uğratılması üstüne üstlük bağlı olduğumuz meslek kuruluşunun bu duruma kayıtsız kalması hiç ama hiç hoş bir durum değil. Yeri geldi mi asıl amacı haricinde durumlarda sesini yükselten baro, kendi hakkını koruyamıyorsa ne işe yarar acaba. Benim de başımdan benzer bir olay gelmişti. İzinli olan hakim yerine dosya başka mahkemelere dağıtılmıştı, bilindiği üzere mahkemeler kendisine ait olmayan dosyada bir işlem yapmamakta ve sadece duruşma günü vermekle yetinmektedir. Çoğunlukla da bizler böyle durumlarda mazeret dilekçesi veririz. Ben de öyle yaptım, zaptı almaya gittiğimde davayı uazatmak nedeniyle bana celse harcını ödemeye mahkum etmiş Ne kadar işini layıkıyla yapmış değil mi Dosya esas mahkemesine geldiğinde geçen celsedeki ara karardan dönülmesini talep ettim, esas mahkemesi de haklı bularak iş güzar mahkemenin celse harcı kararını kaldırdı. Baro tarafından destek bulamazsanız benden ve benim gibi düşünen birçok meslektaşımızdan destek bulacağınıza emin olun. Esenlikler dilerim.
Old 06-10-2012, 23:57   #14
Avukat Safiye

Savcılık soruşturmasından aleyhinize bir sonuç çıkmayacaktır. Zira siz tamamen mesleki özrünüzü usulüne de uygun bildirmişsiniz. Hukuk dağıtan bir kişinin "Kendine hukukçu" davranışı gerçekten "Balık baştan kokmuş." dedirtiyor. Adalet insanların en son çare başvurdukları kurumken o kurum da malesef "insaf" dedirtiyor. Tarafınıza yapılan haksızlığa karşı baronun tavrı da ilginç (Aslında ilginç de değil hep olan şeyler.). İnsan haklarından bir türlü avukat haklarına gelemediler. Siz lütfen sakin olun. Hukukçular olarak hakkın yanında olalım. O hak her an hepimize lazımdır. "Bana dokunmayan yılan bin yaşasın." tavrı zalime destek olmaktır. O yılanın dönüp ilk ısıracağı da zulmüne destek olan hukukçulardır.
Old 07-10-2012, 00:10   #15
carlito

Secimler yaklaşıyor; sizin arkanızda durmayan o Baro'nun arkasında kim duracak?! Merak Konusu..Merak Ediyoruz Dogrusu..
Old 19-10-2012, 16:23   #16
AV. SERAP OĞUZ

Meslektaşım Av. Süleyman Karadağ'ın 25.09.2012 tarihli duruşmasına saatinde giremediği için İzmir Barosu Başkanlığı Avukat Hakları Merkezi'ne başvuruda bulunması üzerine, İzmir Barosu Avukat Hakları Merkezi Avukat Dayanışma Grubu listesinden görevlendirildim. Meslektaşımla birlikte konu hakkında tutanak tanzim edilmiştir. Söz konusu tutanak aslı meslektaşımda olup sureti tarafımda bulunmaktadır. Av. Serap Oğuz.
Old 21-10-2012, 18:03   #17
Av.Ant

Gecikmeli de olsa meslektaşımıza verdiğiniz destek için teşekkürler.
Old 21-10-2012, 20:13   #18
carlito

Varsayılan 25/09 degil 19/09 ..

Meslektaşım Av. Süleyman Karadağ'ın 25.09.2012 tarihli duruşmasına saatinde giremediği için İzmir Barosu Başkanlığı Avukat Hakları Merkezi'ne başvuruda bulunması üzerine, İzmir Barosu Avukat Hakları Merkezi Avukat Dayanışma Grubu listesinden görevlendirildim. Meslektaşımla birlikte konu hakkında tutanak tanzim edilmiştir. Söz konusu tutanak aslı meslektaşımda olup sureti tarafımda bulunmaktadır. Av. Serap Oğuz.

Sayın meslektaşım Serap Hn.;
Siz hangi duruşmadan bahsediyorsunuz acaba?Foruma konu hadisenin cereyan ettigi tarih 25/09/2012 degil 19/09/2012'dir..
Old 21-10-2012, 20:23   #19
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan carlito
Sayın meslektaşım Serap Hn.;
Siz hangi duruşmadan bahsediyorsunuz acaba?Foruma konu hadisenin cereyan ettigi tarih 25/09/2012 degil 19/09/2012'dir..

Sn.Süleyman Karadağ'ın 25.09.2012 tarihli ve 12 no.lu mesajını okuyunuz. O mesaj üzerine Serap Hanım'ın mesajının yazıldığı anlaşıyor...

Alıntı:
Bugün aynı mahkemede duruşmam vardı. Saat 11:30'daki duruşmaya 12:50'de girince itiraz ettim ve duruşma saatinin tutanağa geçirilmesini talep eden bir dilekçe verdim.
Old 21-10-2012, 20:40   #20
carlito

Bekleyen meslektaşıma imzalattim diyor duruşma bekleyen meslektaşıma imzalattim diyor barodan gelen meslektaşıma demiyor..
Old 21-10-2012, 22:07   #21
seçil öğün

Alıntı:
Bugün aynı mahkemede duruşmam vardı. Saat 11:30'daki duruşmaya 12:50'de girince itiraz ettim ve duruşma saatinin tutanağa geçirilmesini talep eden bir dilekçe verdim. Hakim bey beni görünce "geçen gün beni yanlış anladınız, size karşı kişisel bir problemim yok, ben ara kararda yazdım ama savcılığa müzekkere yazmayacaktım, katibim hemen göndermiş sonradan haberim oldu" şeklinde bir açıklama yapınca; " benim de sizinle kişisel bir problemim yok, fakat mesleğimin onurunu korumak için elimden geleni yapacağımdan kuşkunuz olmasın" dedim.

Ayrıca İzmir Barosu'na yazılı olarak başvuru yaptım ve konunun takipçisi olacağımı belirttim. Şimdi elimde duruşmaların geç yapıldığını, öğle arasında duruşma yapıldığını gösterir bir TUTANAK var. Bu tutanağı bekleyen meslektaşlarıma da imzalattım. Bununla ilgili de şikayette bulunacağım fakat bir sonuç alabileceğimi sanmıyorum.

Meslektaşım, son durum nedir? katibin yanlislikla ! savcılığa gönderdiği muzekkerenin akıbeti ne oldu, hakkınızda soruşturma açılmış mi?
Old 22-10-2012, 12:00   #22
Av.Suleyman.Karadag

Alıntı:
Yazan AV. SERAP OĞUZ

Serap Hanım;

Öncelikle yardımınız için size tekrar teşekkür ederim. Fakat yanlış anlamaya mahal vermemek için şuhatırlata da yapmak isterim.

Benim İzmir Barosu'na başvduğum ve yardım alamadığım olay sizin bahsettiğiniz tarihten tam 1 hafta öncesine dayanmaktadır. Bununla ilgili yazıl müracata da bulundum ve elimdeİzmir Adliyesi AdaletKomisyonu'na verdiğim ve tek başıma imzalamak zorunda kaldığım tutanak da mevcut. Dilerseniz size bututanağın örneğini de gönderebilirim.

Bu olayla ilgili görevlendirme yapılmasını kendisinin kabul etmediğini İzmir Barosu Genel Sekreteri Av. Mahmut Dikmen bizzat bana söyledi ve bunu söylerken yanımızda yine İZmir Barosu Yönetim Kurulu üyeleri Av. Özkan Yücel ve Av. A. Haşim Öztürk bulunmaktaydı.

Keşke seçim kaygısıyla benim anlattığım şeyleri yalanlamak gereği duymadanönce konunun detaylarını bana sorma gereği duysaydınız.

Şu bilgiyi de vemek isterim ki İzmir Barosu bahsetiğim konu ile ilgili halen hiçbir girişimde bulunmamıştır.
Old 22-10-2012, 12:02   #23
Av.Suleyman.Karadag

Alıntı:
Yazan seçil öğün
Meslektaşım, son durum nedir? katibin yanlislikla ! savcılığa gönderdiği muzekkerenin akıbeti ne oldu, hakkınızda soruşturma açılmış mi?

Sayın Meslektaşım en son savcılık incelemek üzere mazeret dilekçesi verdiğim dosyayı istedi. Bunun dışında herhangi bir gelişme olmadı.
Old 22-10-2012, 12:04   #24
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Serap Hanım;

Öncelikle yardımınız için size tekrar teşekkür ederim. Fakat yanlış anlamaya mahal vermemek için şuhatırlata da yapmak isterim.

Benim İzmir Barosu'na başvduğum ve yardım alamadığım olay sizin bahsettiğiniz tarihten tam 1 hafta öncesine dayanmaktadır. Bununla ilgili yazıl müracata da bulundum ve elimdeİzmir Adliyesi AdaletKomisyonu'na verdiğim ve tek başıma imzalamak zorunda kaldığım tutanak da mevcut. Dilerseniz size bututanağın örneğini de gönderebilirim.

Bu olayla ilgili görevlendirme yapılmasını kendisinin kabul etmediğini İzmir Barosu Genel Sekreteri Av. Mahmut Dikmen bizzat bana söyledi ve bunu söylerken yanımızda yine İZmir Barosu Yönetim Kurulu üyeleri Av. Özkan Yücel ve Av. A. Haşim Öztürk yanımızdaydı.

Keşke seçim kaygısıyla benim anlattığım şeyleri yalanlamak gereği duymadanönce konunun detaylarını bana sorma gereği duysaydınız.

Şu bilgiyide vemek isterim ki İzmi Barosu bahsetiğim konu ile ilgili halen hiçbir girişimde bulunmamıştır.
Bu durumda Sayın Av. Serap OĞUZ'a, İzmir Barosu'nun konu hakkında herhangi bir girişiminin bulunup bulunmadığı, yok ise mesajının nedenini belirtme hususunda yanıt hakkı doğmuştur.
Old 22-10-2012, 12:23   #25
Av.Suleyman.Karadag

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Bu durumda Sayın Av. Serap OĞUZ'a, İzmir Barosu'nun konu hakkında herhangi bir girişiminin bulunup bulunmadığı, yok ise mesajının nedenini belirtme hususunda yanıt hakkı doğmuştur.

Serap Hanım arzu ederse ismini zikrettiğim meslektaşlarımla aynı ortamda tekrar bir araya gelir ve bu söylediklerimi tekrarlarım.
Old 22-10-2012, 12:25   #26
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Serap Hanım;

Bu olayla ilgili görevlendirme yapılmasını kendisinin kabul etmediğini İzmir Barosu Genel Sekreteri Av. Mahmut Dikmen bizzat bana söyledi ve bunu söylerken yanımızda yine İZmir Barosu Yönetim Kurulu üyeleri Av. Özkan Yücel ve Av. A. Haşim Öztürk bulunmaktaydı.

Şu bilgiyi de vemek isterim ki İzmir Barosu bahsetiğim konu ile ilgili halen hiçbir girişimde bulunmamıştır.

Sayın Karadağ,
Sayın Oğuz'un mesajı 25.09.2012 tarihli duruşmada yaşanan soruna ilişkindir.

Alıntı:
Yazan AV. SERAP OĞUZ

Bu hususta bir açıklama yapar mısınız?
Old 22-10-2012, 12:41   #27
Av.Suleyman.Karadag

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sayın Karadağ,
Sayın Oğuz'un mesajı 25.09.2012 tarihli duruşmada yaşanan soruna ilişkindir.

Bu hususta bir açıklama yapar mısınız?

19.09.2012 tarihinde mazeretimin reddedilmesi ve Cumhuriyet Savcılığına şikayet edilmem üzerine gereğini yapmak üzere 21.09.2012 tarihinde aynı mahkeme kalemine gittim ve Avukat Hakları Merkezi'ni arayarak durumu izah ettim. Telefonu açan meslektaşım beklememi yönetimden birisi ile görüştükten sonra geri döneceğini söyledi. Fakat aradan 15 dk geçmesine rağmen arayan olmayınca avukat hakları merkezini tekrar aradığımda meslektaşım yardımcı olamayacaklarını söyledi ve başımın çaresine bakacağımı söyleyerek telefonu kapattım. Bu olayı 25.09.2012 tarihinde yukarıda ismini zikrettiğim yönetim kurulu üyelerine anlattım ve yazılı olarak da gereğinin yapılması için başvuru yaptım. İzmir Barosu Yönetim Kurulu üyesi Av. Özkan Yücel yapılanın yanlış olduğunu ve arkamda durulması gerektiğini, kendilerinin böyle bir olaydan haberdar olmadığını söyledi. Fakat Genel Sekreter Av. Mahmut Dİkmen olaydan haberdar olduğunu ve başvurumu kendisinin kabul ettirmediğini beyan etti. Ben daha sonra aynı hakim hakkında ikinci bir tutanak için aradığımda ise Serap Hanım yardımcı oldu.

Fakat bahsettiğim mağduriyetim ile ilgili Baro'nun herhangi bir girişimi, müdahalesi, görüşmesi olmadı. Sadece duruşmaların gecikmeli olarak yapıldığı ile ilgili tuttuğum tutanağa imza atıldı. Bunu bir yardım olarak algılamak mümkün değil. Mazeretimin reddi ile ilgili şu dakika itibariyle İzmir Barosu'nun herhangi bir girişimi olmamıştır.
Old 22-10-2012, 17:55   #28
Av.Selim Balku

İzmir Barosunun 2010-2012 Raporunu okuduğumda, avukat hakları merkezinin yaptıklarını görünce açıkçası neden bu merkeze üye olmadım diye biraz hayıflandım.

AHM bildiğim kadarıyla, nöbetçi avukat sistemi ile çalışıyor, benzeri THS'DE var, gruplara bakılmaksızın avukatlar istediği bölgede nöbetçi olarak adını yazdırıyor. Misal olarak adliye bölgesi veya Karşıyaka bölgesi, herhangi bir ihtiyaç olduğu takdirde o gün müsait olan hangi nöbetçi avukat varsa olay yerine gidiyor.

AHM tamamen baro çalışanlarının ve yöneticilerin oluşturduğu bir merkez değildir.

Raporu okuduğumda şunu farkettim ki hemen hemen her türlü olaya merkez müdahale etmiş misal avukatı azarlayan hakime, avukatı duruşma solonundan çıkartan mübaşire ve hakime gibi her türlü olayda avukatın yanında durmuş.

Başınızdan geçen olaya neden müdahale edilmemiş veya neden kabul edilmemiş bilmiyorum ancak benzer merkezlerin üye sayısını artırmak için benim açımdan iyi bir vesile oldu.

Ben adımı yazdırmak için başvuracağım, sizi ve tüm meslektaşlarımı avukat hakları merkezine nöbetçi üye olmaya davet ediyorum.
Old 23-10-2012, 02:22   #29
carlito

Varsayılan Bizi ısıracak yılan bin yasamasın !

Sn Karadağ'ın yaşadığı mesele bireysel bir sıkıntı olmayip başka meslektaşlarımızın da basına gelebilir..
Hadisenin vahametini gormek yerine Meslektaşımızda kusur aramakta gayret eden popülist yaklaşımlar var..
Ne yazık ..
Old 23-10-2012, 08:55   #30
feyzaday

Sayın Karadağ, öcelikle geçmiş olsun. Yaşadığınız olayı avukata saygısızlıık, güvensizlik olarak algılıyorum. Öncelikle olayınızın çıkış noktası mazeretinizdir. Bu güvensiz ortamda mazeretiniz yasanın belirlediği kriterlere uygun olmalıdır. Bir başka duruşma dosya numarasını, tarihini dilekçenizde belirtmek yeterli olmayıp, aynı zamanda bunu belgelendirmeniz gerekmektedir. Yani Menderes'teki duruşma zabıt örneğini , mazeret dilekçenize eklemeniz gerekirdi. Belgesiz mazeret yasa gereği kabul edilmiyor. Ancak hakimin baroya şikayeti konusunda baronun arkanızda durmamasını kınıyorum. İzmir Barosu, şirketlere tek tek yazı göndererek 'yeni TTK ya göre bir avukatınız var mı ' yazısını göndereceğine kendisini oluşturan üyelerin haklarına öncelik vererek, çalışmalarını yoğunlaştırması gerekir. Mesleki dayanışmamızda baroyu yanımızda görmek en doğal hakkımız.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi