Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmak istemiyorum !!!

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-02-2009, 08:27   #1
esra_25

Varsayılan boşanmak istemiyorum !!!

ben 6 aylık evliyim.eşime bir yalan sölediğim yalan ünv okumadığım halde okuyorum dedimmtabikii sonradan ortaya çıktı.eş,mle bundan başka hiç bir sorunumz yoktu bir kere bile kavga etmedik diyebilirm ama eşim bana olan güvenii kaybettiğini söyleyerek boşanmak istiyor.sizce ilk celsede bitermi ve ben boşanmamak için ne yapmalıyım.kusurlu olduğum için boşanmak istemiyorum desem kabul edilirmi.dava ne kadar uzar?bilgilendirirseniz sevinirim...
Old 13-02-2009, 12:06   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan esra_25
ben 6 aylık evliyim.eşime bir yalan sölediğim yalan ünv okumadığım halde okuyorum dedimmtabikii sonradan ortaya çıktı.eş,mle bundan başka hiç bir sorunumz yoktu bir kere bile kavga etmedik diyebilirm ama eşim bana olan güvenii kaybettiğini söyleyerek boşanmak istiyor.sizce ilk celsede bitermi ve ben boşanmamak için ne yapmalıyım.kusurlu olduğum için boşanmak istemiyorum desem kabul edilirmi.dava ne kadar uzar?bilgilendirirseniz sevinirim...

Boşanmaya karar verilebilmesi için genel olarak geçimsizliğin ortak hayatı çekilmez hale getirmesi gerekmektedir. Eşler birbirine karşı güven sarsıcı davranışlarda bulunamaz. Sürekli yalan söylemek, güven sarsıcı davranış olarak kabul edilebilir. Ancak sadece bir yalan söylenmesi, bu şekilde değerlendirilebilir mi? Sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. Durumunuza benzer bir Yargıtay kararı(lehte veya aleyhte) anımsamıyorum. Tamamen hakimin takdirine kalmış bir durum. Bu nedenle, dava safahatinde gelişecek olaylar hakimin takdirini etkileyebilecektir. Bu yüzden mutlaka bir avukattan hukuki destek almalısınız.

Anlaşmalı boşanma dışında, hiç bir boşanma davası deliller toplanmadan ilk celsede bitmez.

Davanın ne kadar süreceğini söylemek de mümkün değildir. Delillerin toplanmasının ne kadar süreceği bilinemediği gibi, yaşadığınız şehirdeki mahkemelerin iş yoğunluğunu da bilememekteyiz. Bazı mahkemeler duruşma arasını 1 ay olarak belirlerken, bazıları 3-4 ay olarak belirleyebiliyor. Ancak sizin boşanmayı kabul etmediğiniz göz önüne alınırsa, temyiz aşaması da dahil 2 yıl diyebiliriz.

Dileriz, eşiniz dava açmaktan vazgeçer. Ancak, dava açılırsa kararı bizlere de bildirirseniz çok seviniriz. Çünkü nasıl biterse bitsin, emsal bir karar olacaktır.
Old 13-02-2009, 12:43   #3
esra_25

Varsayılan teşekkür ederim...

dava açıldı ilk duruşmamız 10 mart tek bir yalan aramızda başka hiç bir sorun yoktusizi mutlaka haberdar edicem durumdan çok teşekkür edrim ilgilerinz için...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi