Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Mal Paylasim Sorunu

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-02-2009, 02:59   #1
Konuk

Önemli Mal Paylasim Sorunu

Selamlar Hepinize Öncelikle Böyle Bi Sitede Böyle Emekler Verdiginiz Ve Ben Dahil Bütün Insanlari Aydinlatmaya Calistiginiz Icin Hepinize Tesekkür Minnet Borcumuzdur.
Benim Sorunum :
Ben Yurtdisinda Yasayan ve Yabanci Vatandas Durumunda Bir Bayanim. Burdaki Bazi Haklardan Yararlanabilmek icin Turk Vatandasligindan Cikmistim.

Esimden Yurtdisinda 2005 yilinda Türk Kanunlarina Göre Bosandim. Turkiyede ise Taninma Davasi Ve Onayi 2007 Yilinda Gerceklesti. 19 Yillik Cok Kötü Bi Evlilik Gecirdim "Dayak Siddet Hakaret". Eski Esimi Turkiyeden Yurtdisina Ben Getirdim. Burda Birlikte Calisip Turkiyede 2 Kooperatif Dairesi Aldik. Evlerden Birisi Benim Üzerime Digeri Ise Onun Üzerindeydi. Benim Üzerime Olan Evi Sattik Ve Parasini Diger Dairenin Tamamlanmasi icin Kullandik. Ama Bu Evlerin Alimini Yurtdisinda Kredi Alarak Gerceklestirdik. Ev icin aldigimiz kredi parasini Yurtdisinda birlikte 10 sene Calisarak ödedik ve o türkiyeye gitti ve burdaki o evler icin aldigimiz kredi borcunu ben halen ödemekteyim.. O kisiden ayrildiktan Sonra Kendi üzerine olan evi bi sekilde kuzeninin üzerine gecirmis. Burdaki Yani yurtdisindaki Bosanma Mahkemesinde Kuzenine Evi Sattigina Dair Bir Belge Getirdi. Ve Ben Biliyorumki O Ev Gercekten Satilmadi suan Yeniden Evlenmis olan Eski Esim Ve Yeni Ailesi O evde Oturmaktalar. Benim üzerime olan kooperatif dairem Satildi ve onun üzerine olan kooperatif dairesinin borcuna verildi. Buna Dair Elimde Bir Belge yok.
Benim O evde yillarca calisip alinteriyle kazandigim ve hala ödemekte oldugum birsürü emegim var.
Ben Hakkim Olani Benim Olani Istiyorum. Turkiyeye Gelip Ne yapabilirim?Ne gibi Yollarla Hakkimi Arayabilirim? Ve En Önemlisi Ben Bana Ait olan Hakkimi Nasil Elde Edebilirim?

Unutmadan Biz Onunla Yurtdisinda Ayrilali 4 yil oldu Turkiyede ise 2 yil.Bu Konu Zaman Asimina Ugramis olabilirmi?

Lutfen Bana Yardimci Olurmusunuz...
Simdiden ilginize Cok Cok Tsk Ederim...
Old 10-02-2009, 16:17   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Yurtdışında gerçekleşen boşanma davasının kararının Türkiye'de tanınmış olduğunu yazmışsınız.

Bu durumda Türkiye'de de boşanmış olarak kabul edileceksiniz.

Evliliğin boşanma ile bitmesinden itibaren on yıl içinde mal rejimi tasfiyesi için dava açılabilir.Belirtmiş olduğunuz tarihler itibarıyla henüz bir zamanaşımı veya hak düşürücü süre geçmiş değildir.

Mal rejimi tasfiye alacağında:

Katkı payı ve değer artış payı veya 2002 den sonraki dönem için katılım alacağı talep edebilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 10-02-2009, 23:23   #3
Konuk

Cok tskler Habibe Hanim Tskler Bilgilerinizi Paylastiginiz icin. Ama Sunu Tam Olarak Belirtmeliyim.
O Kendisi Uzerine Olan Evi Bi Sekilde Kuzeninin Uzerine Gecirmis. Evin Sahibi Tapu Dairesinde Kuzeni Olarak Görünüyor.Fakat Gerisinde Kendi uzerine Arsa Ve Tarlalari Falan var.
O Evi Kuzeninin Uzerine Gecirdigi icin O Evde Benim Hakkim Olani Arsalarindan Yada Tarlalarindanmi Alabilirim?
Old 11-02-2009, 10:53   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Edinilmiş malların tasfiyesine ilişkin alacak hakları boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 10 yıl sonunda zamanaşımına uğrar.

Zamanaşımına bağlı hak kaybınız görünmemektedir.

Kanunumuza göra 2002 yılından sonra karşılığı verilerek, evlilik birlği içinde edinilen her mal, tasfiye hesabına dahildir.

Yani kişisel malarınız hariç, 2002 yılından önce size ve eşinize ait olan ve ya 2002 yılından sonra sahip olunsa da bağış, miras gibi karşılığı verilmeyen kazanımlar hesap dışı kalacaktır.

Yine 2002 öncesi kişisel olan ve ya 2002 sonrası olsa da kişisel olan mal varlığı değerlerinin GETİRİLERİ(faiz, kira...) bunlar da mal rejimi tasfiye alacağı hesabına katılır.

Alıntı:
Yine eşinize ait olup da, sizin edinilmesine, iyileştirilmesine, korunmasına katkınız olan mallara ilişkin olarak da DEĞER ARTIŞ PAYI alacağınızı da medeni kanun 227.madde gereğince talep ve dava edebilirsiniz.
Cok tskler Habibe Hanim Tskler Bilgilerinizi Paylastiginiz icin. Ama Sunu Tam Olarak Belirtmeliyim.
O Kendisi Uzerine Olan Evi Bi Sekilde Kuzeninin Uzerine Gecirmis. Evin Sahibi Tapu Dairesinde Kuzeni Olarak Görünüyor.Fakat Gerisinde Kendi uzerine Arsa Ve Tarlalari Falan var.
O Evi Kuzeninin Uzerine Gecirdigi icin O Evde Benim Hakkim Olani Arsalarindan Yada Tarlalarindanmi Alabilirim?

Sorunuza Medeni Kanunun aşağıdaki maddesi ışık tutumaktadır. Siz, mal rejiminin tasfiyesine dayalı artık değer alacağınızı ve değer artış payı alacağınızı dava ediniz. İlgili maddeye göre yapacağınız iddialar ve kanıtlar hakkınızı almada yardımcı olacaktır.

2. Eklenecek değerler

Madde 229 - Aşağıda sayılanlar, edinilmiş mallara değer olarak eklenir:

1. Eşlerden birinin mal rejiminin sona ermesinden önceki bir yıl içinde diğer eşin rızası olmadan, olağan hediyeler dışında yaptığı karşılıksız kazandırmalar,

2. Bir eşin mal rejiminin devamı süresince diğer eşin katılma alacağını azaltmak kastıyla yaptığı devirler.

Bu tür kazandırma veya devirlere ilişkin uyuşmazlıklarda mahkeme kararı, davanın kendisine ihbar edilmiş olması koşuluyla, kazandırma veya devirden yararlanan üçüncü kişilere karşı da ileri sürülebilir.

Sayın katılımcı;

Sizin de görmüş olduğunuz gibi; edinilmiş malların tasfiyesine ilişkin alacak davaları oldukça ayrıntı içermektedir.

Tek başınıza bu haklarınıza ilişkin dava açma yoluna gitmeyiniz. Mutlaka profesyonel AVUKAT desteği alınız.

Saygı ile.
Old 11-02-2009, 10:54   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşandığınız eşinizin elden çıkardığı taşınmazın edinilmesine yapmış olduğunuz katkı dava konusu yapılabilir.

Önemli olan katkınızı veya 2002 den sonraki katılım alacağınızı ispatlamanızdır.

Hatırlatırım ki mal rejimi alacaklarında talep edilen şey malın kendisi değildir.Taşınmaz elden çıkarılmamış olsaydı da sizin talep edeceğiniz taşınmazın yarısının size verilmesi olmayacaktı.Katkınız oranında alacağınızın tespit ile tahsiline karar verilmesini istemek durumundaydınız.

Boşandığınız eşinizin başkaca taşınmazları olması,alacağınızın tespiti halinde,tahsil etme bakımından size güvence sağlayacaktır.Dava açıldığında bu konuda tedbir kararı verilmesini istemek gerekmektedir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi