Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

katkı payı ve kişisel mal

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-06-2015, 16:31   #1
Konuk

Varsayılan katkı payı ve kişisel mal

Önce üvey dedem sonra ananem vefat ettiler.ben ananemin tek varisiyim dedemin yarı hissesi benim.Ananemim 2012 yılında satılan ve annesinden kendisine kalan bir evin hisse bedeli olarak kendisine intikal eden ama dedemin banka hesabina yatirilan 16000 parasini talep edebilirmiyim .terekenin dagitimi yapilmadan delillerim mevcut tapu dekont v.s.hakkim varsa hangi mahkemeye hangi davayi acmaliyim

2.ananemin 10 yil kadar almanyada calisarak 2002 yili oncesi mal rejimine gore mallara yapmış oldugu katkiyi talep edebilirmiyim ve hangi mahkemeye hangi dava adi altinda talep edebilirim

Şimdiden Teşekkür ederim
Old 16-06-2015, 20:23   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
Önce üvey dedem sonra ananem vefat ettiler.ben ananemin tek varisiyim dedemin yarı hissesi benim.Ananemim 2012 yılında satılan ve annesinden kendisine kalan bir evin hisse bedeli olarak kendisine intikal eden ama dedemin banka hesabina yatirilan 16000 parasini talep edebilirmiyim .terekenin dagitimi yapilmadan delillerim mevcut tapu dekont v.s.hakkim varsa hangi mahkemeye hangi davayi acmaliyim

2.ananemin 10 yil kadar almanyada calisarak 2002 yili oncesi mal rejimine gore mallara yapmış oldugu katkiyi talep edebilirmiyim ve hangi mahkemeye hangi dava adi altinda talep edebilirim

Şimdiden Teşekkür ederim

Sayın Katılımcı,

-Birinci sorunuzda ananenizin satmış olduğu evin bedeli dedenizin terekesine girmiş olduğunu bu konuda delilleriniz olduğunu söylemektesiniz. Ananeniz dedenize bu parayı bağışlama,borç verme, borcunu ödeme, emanet verme gibi sebeplerle vermiş olabilir. Sizin bu paranın ne amaçla verildiğini de tanıklarla ispatlayabilirsiniz. Siz ananenizin tek mirasçısı ve külli halefi durumundasınız. Asliye hukuk mahkemesinde dedenizin diğer mirasçılarına karşı alacak davası açabileceğinizi düşünüyorum.

-İkinci sorunuzda katkı payı alacağı ile ilgili. Evlilik ölüm ile bittiğinden yasal mirasçılar 10 yıllık zamanaşımı süresi içinde sağ kalan eşten veya mirasçılarından katkı payı alacaklarını dava edebilirler diye düşünmekteyim. Davanın aile mahkemesinde açılabileceği kanaatindeyim.

-Bir avukattan hukuki yardım almanızı öneriyoruz.

Kolay Gelsin..
Old 17-06-2015, 10:17   #3
Konuk

Varsayılan Allah razı olsun

avukat bey cevabınız ile davaları açtım.Siz ve arkadaşlarınızdan Allah razı olsun.Benim asıl teşekkür sebebim konulara göz attıkça bayanların zor durumlarında yoğun bir mesai ile onlara yardimlarinizdir.Insanlara nasıl bir yardımda bulunduğunuzu hayal bile edemezsiniz son olarak Allah bu güzel günlerde insanlarımıza insaf merhamet versin bozulmuş kalblerimizi ıslah etsin.
Old 17-06-2015, 12:42   #4
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
avukat bey cevabınız ile davaları açtım.Siz ve arkadaşlarınızdan Allah razı olsun.Benim asıl teşekkür sebebim konulara göz attıkça bayanların zor durumlarında yoğun bir mesai ile onlara yardimlarinizdir.Insanlara nasıl bir yardımda bulunduğunuzu hayal bile edemezsiniz son olarak Allah bu güzel günlerde insanlarımıza insaf merhamet versin bozulmuş kalblerimizi ıslah etsin.

Sayın Katılımcı,

İyi dilekleriniz için teşekkür ederiz..

Esen kalın..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi