Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nafaka-Tazminat-Sahte Belge

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-05-2015, 16:35   #1
ErtuğrulCoşgun

Varsayılan Nafaka-Tazminat-Sahte Belge

merhabalar. kızkardeşim 3 yıl önce 7 ay evli kaldığı eşinin kendisini aldatması ve gördüğü ciddi baskı yüzünden ( tek başına karşı binadaki bakkala bile gidemezdi) beni aradı ve i.dan k.ki evimize getirdim. getirdiğimde kardeşim hamile idi. doğum ve sonrası sürece kadar eşi bir kez bile aramayı bırakın imam nikahlı olarak başkası ile evlendi. ve sgk sını nafaka ve tazminat ödememek için iptal ettirdi .. çalıştığı zaman sgk yatırılmasını istemiyor. bugünde kardeşim sağlık ocağına gidince kendi bilgisi olmadan sahte imzamı belgemi artık nasıl yaptıysa sağlık ocağındaki kaydını i.a tekrar aldırmış. kardeşlim muayene olamadı. şimdi sizlerden yardım istediğim bilgi istediğim konular şunlar

1- Nasıl olurda sırf imam nikahlı eşini hastaneye görürmek için benim kardeşimin imzasını kullanarak götürebilir. bunu yapan devlet kuruluşu nasıl olurda farketmez ?

2- sgk sını bilerek iptal ettiğini, ve kardeşimle evli iken başka telefonlarla başka kadınlarla konuştuğunu hatta daha dava sonuçlanmadan başkasından imam nikahlı cocuğu olduğunu ispatlamamıza rağmen neden temyize gidilince bize ödemesi için karar kıldığı nafaka ve tazminattan vazgeçildi.. ve bunun için ne yapabilirim.

Vakit ayırdığınız için tşk ederim. Saygılarımla...
Old 15-05-2015, 05:36   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan ErtuğrulCoşgun
merhabalar. kızkardeşim 3 yıl önce 7 ay evli kaldığı eşinin kendisini aldatması ve gördüğü ciddi baskı yüzünden ( tek başına karşı binadaki bakkala bile gidemezdi) beni aradı ve i.dan k.ki evimize getirdim. getirdiğimde kardeşim hamile idi. doğum ve sonrası sürece kadar eşi bir kez bile aramayı bırakın imam nikahlı olarak başkası ile evlendi. ve sgk sını nafaka ve tazminat ödememek için iptal ettirdi .. çalıştığı zaman sgk yatırılmasını istemiyor. bugünde kardeşim sağlık ocağına gidince kendi bilgisi olmadan sahte imzamı belgemi artık nasıl yaptıysa sağlık ocağındaki kaydını i.a tekrar aldırmış. kardeşlim muayene olamadı. şimdi sizlerden yardım istediğim bilgi istediğim konular şunlar

1- Nasıl olurda sırf imam nikahlı eşini hastaneye görürmek için benim kardeşimin imzasını kullanarak götürebilir. bunu yapan devlet kuruluşu nasıl olurda farketmez ?

2- sgk sını bilerek iptal ettiğini, ve kardeşimle evli iken başka telefonlarla başka kadınlarla konuştuğunu hatta daha dava sonuçlanmadan başkasından imam nikahlı cocuğu olduğunu ispatlamamıza rağmen neden temyize gidilince bize ödemesi için karar kıldığı nafaka ve tazminattan vazgeçildi.. ve bunun için ne yapabilirim.

Vakit ayırdığınız için tşk ederim. Saygılarımla...

Sayın Katılımcı,

-Eniştenizin kız kardeşinizin sağlık ocağı kaydını sahte imza ile kendi ikamet ettiği yere aldırdığını söylemektesiniz. Bu konuda sahte imza varsa C.Savcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Bunu yapan devlet kuruluşu sahteciliği farketmemiş de olabilir. Ayrıca kız kardeşiniz yerine; imam nikahlı eşini muayene ettirmişse bu da suçtur. Dilekçenizde bunuda yazabilirsiniz.

-Kız kardeşiniz; eşini, Ailesine bakmadığı için C.Savcılığına aşağıdaki maddeden şikayet edebilir;

Türk Ceza Kanunu 233. madde

Aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğün ihlali
(1) Aile hukukundan doğan bakım, eğitim veya destek olma yükümlülüğünü yerine getirmeyen kişi, şikayet üzerine, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Hamile olduğunu bildiği eşini veya sürekli birlikte yaşadığı ve kendisinden gebe kalmış bulunduğunu bildiği evli olmayan bir kadını çaresiz durumda terk eden kimseye, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.

-Ayrıca resmi nikah yaptırmadan önce imam nikahı yaptırmak suçtur. Kız kardeşiniz eşinin dini nikah yaptırdığı hususunu da C.Savcılığına şikayet edebilir.

-İkinci sorunuzda kardeşinizin nafaka davası açtığı, yerel mahkemede kazandığı, yargıtay da ise bozulduğu şeklinde anlaşılıyor. Dosya içeriğini bilmediğimizden yorum yapmak zor. Ancak yargıtay içtihatlarına göre ağır kusurlu eşe nafaka hükmedilmeyebiliyor. Çocuk dünyaya gelmişse ona mutlaka nafaka hükmedilir.

-Olayınızın her aşamasında bir avukattan yardım almanızı öneriyoruz. Maddi durumunuz yetersiz ise bulunduğunuz ilin baro adli yardım bürosuna başvurup bir avukat talep edebilirsiniz.
Kolay gelsin.
Old 16-05-2015, 21:58   #3
Konuk

Ağır kusurlu olarak karşı taraf bulundu. Cep telefonundaki mesajlaşmalardan da başka işte çalıştığı başka bayanlarla evli iken bekarım diye kendini tanıtıp konuştuğu ispatlandı. nafaka vermemek için sgk yaptırmadığı ispatlandı. Türlü iftiralar atıldı onalarıda asılsız oldğunu ispatladık. Temyizde nasıl böyle karar verilir inanması güç. Avukatımdan şüphe eder oldum. Avuıkat değiştirip yeni mahkleme açacağım artık. Tekrardan teşekkür ederim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi