Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evlilikte kötü niyet

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-02-2009, 19:19   #1
Konuk

Varsayılan evlilikte kötü niyet

Bizlere yardımcı olduğunuz için şimdiden teşekkürler.
Umarım benim sorunumada yardımcı olursunuz.

Sizlere daha öncede yazmıştım .
sorunum şudur:benim ikinci evliliğim.on yıldır evliyiz.Bu evlilikten çoçugumuz yok yaşımız ileri bir yaşta
eşim emekli öğretmen ben ise ev hanımıyım. evlenirken bana bir evim bir arabam var birde emekli aylığım demişti. oysa daha sonra öğrendim ki evlenmeden bir hafta önce evini ilk evliliğinden olan kızının üstüne geçirmiş.bu benim ona karşı olan güvenimi kaybettirdi.daha sora arabasını satıp kızının borçlarını ödemiş ben yine sonradan duydum benden gizliolarak bunu yapmışlar.sürekli kızının borçları için bankadan kredi çekip borçlanıp onu ödüyor. ben ise çok yokluk çekiyorum.bana sürekli olarak hakaret ediyor psikolojik şiddet uyguluyor.benimle hiç ilgilenmiyor.harçlık bile vermiyor.yokluk içindeyim.kendisi sürekli alkol kullanıyor şans oyunları oynuyor kendine para buluyor bana gelince yok diyor.boşanmak istemiyorum gidecek yerim yok ne yapabilirim.hukuki olarak haklarım nelerdir yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkerler.
Old 17-02-2009, 21:41   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Boşanmak istemediğinizi belirtmişsiniz.

Evlilik birliği içinde eşinizden manevi ve ekonomik şiddet görmekte olduğunuzu belirterek, bulunduğnuuz yere en yakın Aile Mahkemesi'nden aşağıdaki örnek tedbirleriden bir ve ya bir kaçının ya da durumunuza uygun bir koruma tedbirinin alınmasını talep edebilirsiniz.
Alıntı:
Türk Medenî Kanununda öngörülen tedbirlerden ayrı olarak, eşlerden birinin veya çocukların veya aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerinden birinin veya mahkemece ayrılık kararı verilen veya yasal olarak ayrı yaşama hakkı olan veya evli olmalarına rağmen fiilen ayrı yaşayan aile bireylerinden birinin aile içi şiddete maruz kaldığını kendilerinin veya Cumhuriyet Başsavcılığının bildirmesi üzerine Aile Mahkemesi Hâkimi meselenin mahiyetini göz önünde bulundurarak re'sen aşağıda sayılan tedbirlerden bir ya da birkaçına birlikte veya uygun göreceği benzeri başka tedbirlere de hükmedebilir:

Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin
birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Yukarıdaki hükümlerin uygulanması amacıyla öngörülen süre altı ayı geçemez ve kararda hükmolunan tedbirlere aykırı davranılması halinde tutuklanacağı ve hakkında hapis cezasına hükmedileceği hususu şiddet uygulayan eş veya diğer aile bireyine ihtar olunur.

Eğer şiddeti uygulayan eş veya diğer aile bireyi aynı zamanda ailenin geçimini sağlayan yahut katkıda bulunan kişi ise hâkim bu konuda mağdurların yaşam düzeylerini göz önünde bulundurarak daha önce Türk Medenî Kanunu hükümlerine göre nafakaya hükmedilmemiş olması kaydıyla talep edilmese dahi tedbir nafakasına hükmedebilir.

Bu Kanun kapsamındaki başvurular ve verilen kararın infazı için yapılan icraî işlemler harca tâbi değildir."

Sayın katılımcı, madde metninden de açıkça görüleceği gibi, evin geçimine katkıda bulunmayan, sizin zorunlu asgari ihtiyaçlarınızı karşılamayan eşinizin uygun miktarda NAFAKA ödemesine de karar verilebilecektir talep ediniz.

Ayrıca eşinizin tehdit ve hakaretleri için Cumhuriyet Başsavcılığı'na da doğrudan suç duyurusu şeklinde başvurabilirsiniz. Eğer fiziki şiddete maruz kalırsanız mutlaka bunu doktor raporu ile belgeleyiniz.

Yine, yukarıdaki 4320 sayılı yasa kapsamında hareket etmez iseniz;

Medeni Kanun 195 ve 196. maddeler gereği, boşanma dvası açmaksızın ( eşler birlikte yaşarken geriye doğru bir yıl ve gelecek yıllar için katkı)TEDBİR nafakası talep edebilirsiniz.

Ve şu an oturmakta olduğunuz ev için Aile Konutu Şerhini aldırmanızda her zaman fayda vardır.
Alıntı:
Aile konutu, ailenin devamlı olarak ikametine ayrılan konuttur. Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin verilmesini isteyebilir.
İstenen Belgeler
1- Aile konutunun bulunduğu yerden alınmış ailenin yerleşim yeri (ikametgah) belgesi,
2- Gerektiğinde taşınmaz malın şerhi talep edilen taşınmaz mal ile aynı olduğunun kadastro müdürlüğünce tespit edilmesi,
3- İstemde bulunan eşin, tapudaki malikin eşi olduğuna dair nüfus kayıt örneği,
4- İstemde bulunanın nüfus cüzdanı veya pasaportu, varsa bir adet vesikalık fotoğrafı.
İstem Belgesinin Yazımı
Yukarıda nitelikleri yazılı taşınmaz malın maliki/hissedarı bulunan ..... ......' ekte sunduğum Nüfus Kayıt Örneğinden de anlaşılacağı üzere eşimdir. Yine ekte sunduğum .....ilçesi, .....Mahallesi Muhtarlığından aldığım ../../2008 tarihli Yerleşim Yeri (İkametgah) Belgesinden de anlaşılacağı üzere bu taşınmaz malı aile konutu olarak kullanmaktayız. Bu itibarla, Medeni Kanunun 194. Maddesi uyarınca tapu kütüğüne aile konutu şerhi verilmesini arz ve talep ederim.

İşlemin Mali Yönü
Aile konutu şerhinin tapu kütüğüne yazımı ve şerhin terkini için her hangi bir harç veya vergi alınamaz. Çünkü Harçlar Kanununa ekli (4) sayılı Tarifede böyle bir harç alınacağı öngörülmemiştir.

Eğer taşınmazın mülkiyeti eşinize ait değil ise, aile mahkemesinden taşınmazın aile konutu olarak tespit edilmesini istemek gerekir.

Sayın Katılımcı, haklarınıza eksiksiz ve en az masrafla ulaşbilmek için bir avukatın doğrudan yönlendirmesinden yararlanınız. Profesyonel destek alınız.

Maddi durumunuz elverişli değil ise, bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza avukat tayin edilmesini isteyiniz.

Saygı ile.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi