Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

GÜvence Fonu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-03-2013, 13:29   #1
AV.FİLİZ AY

Varsayılan GÜvence Fonu

Güvence fonuna karşı kazanılmış olan mahkeme kararını ilamsız icra takibiyle icraya koymak istiyorum.

1-Bu konuda yetkili icra dairesinin İİK 50-HMK 5 VE 16 Hükmü gereğince alacaklının ikametgahı olacağını düşünüyorum.

2-ilamsız icraya karşı karşı tarafın İİK 36 hükmüne göre tehiri icra kararı alamayacağını düşünüyorum.talep de bulunursa bunun kesin kaldırma kararı ile iptal edilebeileceğini düşünüyorum

3-borçlu kurum takibe itiraz ederse itirazın verilen mahkeme kararının İİK 68 Hükmüne göre yetkili makamların yetkileri dahilinde vermiş oldukları karar olması sebebiyle itirazın kaldırılacağını düşünüyorum.

soruma gelince;
icranın geri bırakılması kararı getiremeyeceklerine göre kurumun dosyaya ne kadarlık sürede ödeme yapması gerekir? bence harçtan muaf olan bir kurum olduğu için teminat mektubu koymayacaklarını düşünüyorum...
Old 04-03-2013, 14:04   #2
olgu

Güvence Fonuna karşı haciz işlemi uygulayabilecekmisiniz? (Bilmediğimden soruyorum, uygulamayacağına ilişkin özel düzenleme var mı?)

Eğer haciz tehditi olmayacaksa ilamsız takip açıp fazladan harç yatırmanızın anlamı yok. Yine de ödemeyebilir.
Old 04-03-2013, 14:11   #3
AV.FİLİZ AY

Haciz yapılabileceğini sanmıyorum.Çünkü kuruluş kanununa göre her türlü vergi resim ve harçtan muaf olduğuna göre kıyasen düşünüyorum ki haciz yapılamaz....
Old 04-03-2013, 14:17   #4
olgu

ilamsız takip yapmanız size hiçbir yarar sağlamayacak.

kaldıki ilamlı takip açabilecekken tehir-i icra kararı alamasın diye ilamsız takip hukuki yarar yokluğu ve kötüniyet sebebiyle iptal edilebileceğini de hatırlatmak isterim.

Yargıtay'ın ilama dayanarak ilamsız takip başlatılmasında hukuki engel yok desede, somut olaya göre farklı karar çıkabilir.
Old 04-03-2013, 14:23   #5
AV.FİLİZ AY

mahkeme ilamlarında alacaklıya seçimlik hak tanınırken neden bu takibi yapmak kötüniyet sayılır ki.Kanun seçme hakkını tanımış zaten..asıl kötüniyetli kurumun kendisi.bk 76 hükmüne göre tarafımıza verilen geçici ödemeleri kararı icraya koyduktan sonra itiraz edip durdu.müvekkilin ekonomik açıdan çok durumda olması temyiz hakkını kaybetme riskini taşıyacak.daha fazla hak elde etme durumu var iken;temyiz hakkını kaçıracağı için bu hakkından da mahrum olacak.Oysaki geçici ödemeyi talep etmemizin sebebi temyiz hakkını yüksek harçlar karşısında korunmasını sağlamaktı.şimdi hem geçici ödemeyi hem asıl parayı ödememekte ısrar ediyor...
Old 04-03-2013, 17:00   #6
olgu

Elinizde ilam varken bu ilama dayanarak ilamsız takip yapmaktaki sebebiniz nedir?
Old 04-03-2013, 18:05   #7
AV.FİLİZ AY

icranın geri bırakılması düzenlenmesinden kurtulmak için.
Old 04-03-2013, 18:53   #8
olgu

Alıntı:
Yazan AV.FİLİZ AY
icranın geri bırakılması düzenlenmesinden kurtulmak için.
Yasanın bir tarafa tanıdığı hakkı engellemek için başvurulan bu yol sizce kötüniyet değilmidir?

Ayrıca borçlunun mal kaçırma ihtimali de bulunmamaktadır.
Old 04-03-2013, 23:19   #9
AV.FİLİZ AY

geçici ödeme için yapmış olduğumuz icra takibine itiraz etmiş olmak sizce iyiniyet midir peki?
Old 05-03-2013, 09:13   #10
olgu

İki yanlışın bir doğru çıkaracağını düşünmüyorum.

Taktir sizin, ben sizin yapmayı düşündüğünüz uygulamayı kötüniyetli gördüm(yasal hakkın kullanılmasını engellemek amaçlandığı için), benim müvekkilime aleyhine yapılsaydı takibin hukuki yarar yokluğu ve kötüniyet sebebiyle iptali isterdim.

Sadece karşılaşabileceğiniz bir durumu hatırlatmak amacım.
Old 05-03-2013, 13:37   #11
AV.FİLİZ AY

Bende kötüniyetli hareket ettiğim zannına kapıldığım için fikir değiştirdim.sanırım İlamlı icra takibi yapacağım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi