Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

cevap dilekçesi ile aynı anda görev itirazında bulunma ve davayı kabul etme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-08-2008, 12:29   #1
Turaney

Varsayılan cevap dilekçesi ile aynı anda görev itirazında bulunma ve davayı kabul etme

1) Açılmış bir iştirak halinde mülkiyetin müşterek mülkiyete çevrilmesi davasında davanın TMK. 644 göre görevli olan sulh hukuk mah. değil asliye hukuk mahkemesinde açıldığını fark ettim ancak ben bu davayı zaten ilk celsede kabul edip yargılama masraflarından ve vekalet ücretinden kurtulmayı planlıyordum çünkü müvekkil davanın açılması konusunda kusursuz herhangi bir ihtar yapılmamış zaten yapılsa o da müşterek mülkiyete geçilme taraftarı.. Davacı tarafın kötü niyetli davranışları dava dışında da müvekkili rahatsız ettiğinden ben görev itirazı ile davayı biraz uzatmak istiyorum acaba bu m.94 II uyarınca tarafıma tanınan haklara nasıl bir etki eder?

2)Bununla bağlantılı olarak
Mahkeme kabul beyanımızın ilk celsede ve delillerin toplanmasından önce yapıldığının dikkate alınarak müvekkilimize yükletilecek harç, mahkeme masrafları ve vekalet ücretinde müvekkilimiz lehine indirim yapılmasını yönündeki talebimi kabul etmez ise başvurabileceğim yollar nelerdir?
Şimdiden Teşekkürler..
Old 10-08-2008, 12:57   #2
Hasan Coşkun

Görev itirazıyla birlikte davayı kabul etmeniz HUMK 94/2 deki haklardan yararlanmanıza engel teşkil ermez.Zaten siz itiraz etmeseniz de görev konusunu mahkeme resen gözetmek zorundadır.
Eğer mahkeme indirim yapılması talebinizi kabul etmezse başvurabileceğiniz tek yol temyizdir.
Old 11-08-2008, 13:17   #4
halit pamuk

Öncelikle mahkeme hem kabul hem görevsizlik veremez. Öncelikle görev hususunu inceler ve Görevsiz olduğu sonucuna varırsa görevsizlik kararı verip dava dilekçesini görev yönünden reddeder.

Görevsizlik kararı verildikten sonra,Görevli mahkemede açılan davada ise, görevli mahkeme, görevsiz mahkemede yapılan kabul beyanı ve ilk celse de yapılan kabul beyanın sonuçlarıyla ile bağlıdır. Ve buna göre karar verir.

Hatta kanaatime göre, süresinde görevli mahkeme başvuru yapılmadığı için davanın açılmamış sayılması kararı verilse dahi, görevsiz mahkemede yapılan kabul beyanı, sonradan açılacak bir dava da görevli mahkemeyi bağlar.
Old 11-08-2008, 16:10   #5
Turaney

Adnan Bey öncelikle cevabınız için teşekkürler ederim. Humk. 94/II uyarınca indirim talebimin etkilenmemesi benim için önemli olandı.. Görevsiz mahkemenin kabul beyanını dikkate almayacağını bilmekteydim ancak dosya görevli mahkemeye gittiğinde, görevsiz mahkemede ilk celsede kabul beyanında bulunup bulunmamamın nasıl bir sonucu olacağı yönünden bir kararsızlık yaşamıştım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi