Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İlgİnÇ Bİr Soru-konu SÖzleŞmesİz Daİre Alan KİŞİlerİn MaĞdurİyetlerİ..

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-11-2007, 13:19   #1
MASSAN

Varsayılan İlgİnÇ Bİr Soru-konu SÖzleŞmesİz Daİre Alan KİŞİlerİn MaĞdurİyetlerİ..

Herkeze iyi günler diliyorum.Benim sorum şuLÜTFEN DİKKATLİCE OKUYALIM)

Geçengün yazaneme birkaçkişi geldi,mütteahitten 40 kişi birer daire almışlar.Daireler bitmiş dairelerdir.Bu kişiler bu daireleri hiçbir sözleşme yapılmaksızn alıyorlar.Ve daha sonra tapularını alıyorlar ama tapular müşterek...

Tauları aldıkları kişi(satıcı),iskan sorununun olmadığını ve iskanını en kısa sürede çıkartacağını bu 40 daireyi alan yeni maliklere şifahen söylüyor,yazılı bir şey yok...

Ancak daha sonra bu daireleri satan kişi,her daire sahibinden iskan için para istiyor.Ama yeni malikler bu iskanı satan kişinin yapması gerektiğini ve bu yönde söz verdiğini söylüyor...Bu durumda benim ne yapmam lazım?

Ayrıca;apartmanın altında,250 metrekare garaj ve 50 metrekare dukkan olması gerekir iken garajı küçültüyor ve dükkanı 200 metrekare olarak büyültüyor...
Yapılan bu büyültme için ne yapabiliriz...

CEVAPLARINIZ İÇİN
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER...
Old 27-11-2007, 16:04   #2
Av.Can Canbazer

Arada yazılı sözleşme olmadığından genel hükümler geçerli olacak. K.M.K. göre Kat irtifakı ve iskan masrafları ortak karşılanacak.Yani mütahit kazanır.
Garaj dükkan konusu ise ...Projeye ve ruhsata aykırılıkları gerek Belediye kanalıyla gerek mahkeme kanalıyla projeye uygun hale getirebilirsiniz...Başarılar
Old 27-11-2007, 17:04   #3
MASSAN

Varsayılan ortak tapulu daire alanlar...-acil

Herkeze iyi günler diliyorum.Benim sorum şuLÜTFEN DİKKATLİCE OKUYALIM)

Geçengün yazaneme birkaçkişi geldi,mütteahitten 40 kişi birer daire almışlar.Daireler bitmiş dairelerdir.Bu kişiler bu daireleri hiçbir sözleşme yapılmaksızn alıyorlar.Ve daha sonra tapularını alıyorlar ama tapular müşterek...

Tauları aldıkları kişi(satıcı),iskan sorununun olmadığını ve iskanını en kısa sürede çıkartacağını bu 40 daireyi alan yeni maliklere şifahen söylüyor,yazılı bir şey yok...

Ancak daha sonra bu daireleri satan kişi,her daire sahibinden iskan için para istiyor.Ama yeni malikler bu iskanı satan kişinin yapması gerektiğini ve bu yönde söz verdiğini söylüyor...Bu durumda benim ne yapmam lazım?

Ayrıca;apartmanın altında,250 metrekare garaj ve 50 metrekare dukkan olması gerekir iken garajı küçültüyor ve dükkanı 200 metrekare olarak büyültüyor...
ayrıca,müteahit plastik cam çerçevelerini demirli(plastik içi demir yapmamış,standart dışı),bunun yanında su deposu da yapmamış,yani noksan işleri var,dava açılsa ;iskan ile ilgili ve bu saydıklarımla ilgili tanıklar dinletsek olmaz mı? lütfen acele cevap bekliyorum..

CEVAPLARINIZ İÇİN
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER
Old 27-11-2007, 17:08   #4
MASSAN

teşekkürler;fakat ayrıca,müteahit plastik cam çerçevelerini demirli(plastik içi demir yapmamış,standart dışı),bunun yanında su deposu da yapmamış,yani noksan işleri var,dava açılsa ;iskan ile ilgili ve bu saydıklarımla ilgili tanıklar dinletsek olmaz mı? lütfen acele cevap bekliyorum..
Old 27-11-2007, 17:14   #5
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Dediğiniz eksiklikler yapılacak bir tespitle belirlenir. Tanığa ihtiyacınız olmayacaktır. Ayrıca fiili durumların ispatında tanık dinlenebilir. Arada yazılı sözleşme olmayınca iskanla ilgili konularda müteahhitin haklı göründüğü bir gerçek.

Noksan işler tespit edilerek tamamlanması istenir, verilen sürede tamamlanmazsa maliklerin tamamlayarak müteahhitden talep edileceği hususu ihtara eklenir. Daire sahipleri eksikleri tamamlasa bile müteahhitten talep edebilir. Tabi eksiklikler konusunda da yazılı belge olması şartı vardır.
Old 27-11-2007, 17:25   #6
Av.Mesut AVCI

Hakim bilirkişi vasıtasıyla bu tip bir satıştaki taşınmaza ilişkin detayların(eksiklikler,iskan alınması vb) O YÖREDE yazılı sözleşmeye bağlanmamasının adet olup olmadığını tespit ettirir ve sonra tanık dinler.
Henüz kesinleşmeyen bir dosyamda benzer bir işlem yapıldı.
Old 27-11-2007, 18:35   #7
MASSAN

cevaplarınız için teşekkürler...ben bu davayı yönetim adına mı yapsam iyi olur (yönetim karar alsa ve avukata verilmesine dese) yoksa daire sahiplerinin tek tek vekaletini mi alsam iyi olur?
ayrıca; mütaahite bu noksanlıklar giderilmesi istenebilir mi,nasıl?
Old 27-11-2007, 18:39   #8
Av.Mesut AVCI

Bence vekaletleri ayrı ayrı alın ve önce mütahite ihtarname yollayın
Old 27-11-2007, 19:07   #9
Armağan Konyalı

Alıntı:

LÜTFEN DİKKATLİCE OKUYALIM

Sayın massan

LÜTFEN DİKKATLİCE OKUYALIM

İmar Kanunu
OTOPARKLAR :
MADDE 37 - İmar planlarının tanziminde planlanan beldenin ve bölgenin şartları ile müstakbel ihtiyaçlar gözönünde tutularak lüzumlu otopark yerleri ayrılır.
Otopark ihtiyacı bulunan bina ve tesislere lüzumlu otopark yeri tefrik edilmedikçe yapı izni, otopark tesis edilmedikçe de kullanma izni verilmez. Kullanma izni alındıktan sonra otopark yeri, plana ve yönetmelik hükümlerine aykırı olarak başka maksatlara tahsis edilemez. Bu fıkra hükmüne aykırı hareket edildiği takdirde ilgili idarece yapılacak tebligat üzerine en geç üç ay içerisinde bu aykırılık giderilir. Mülk sahibi tebligata rağmen müddeti içerisinde gerekli düzeltmeyi yapmaz ise, belediye encümeni veya il idare kurulu kararı ile bu hizmet ilgili idarece yapılır ve masrafı mal sahibinden tahsil edilir.

Otopark Yönetmeliği
Yapı Ruhsatı ve Kullanma İzinlerinin Verilmesi
Madde 7- Yapılacak yapılara bu Yönetmelikte belirtilen esaslara ve belediye meclislerince, alınacak kararlara göre bina otopark yerleri ayrılmadıkça yapı ruhsatı, bu otoparklar inşa edilip hazır hale getirilmedikçe de yapı kullanma izni verilmez.
Otoparkların Amacı Dışında Kullanamayacağı
Madde 8- Yapı kullanma izni alındıktan sonra otopark yerleri plan ve yönetmelik hükümlerine aykırı olarak başka amaçlara tahsis edilemez.
Belediyeler, bina otoparklarının kullanımı engelleyici her türlü ihlalleri önlemekle yetkili ve görevlidirler. Aksi uygulamalarda İmar Kanunun ilgili hükümleri uygulanır.

İmar Kanunu
CEZA HÜKÜMLERİ :
MADDE 42 - Ruhsat alınmadan veya ruhsat veya eklerine veya imar mevzuatına aykırı olarak yapılan yapının yapı sahibine ve müteahhidine, istisnalar dışında özel parselasyon ile hisse karşılığı belirli bir yer satan ve alana 500.000 TL'dan 25.000.000 liraya kadar para cezası verilir. Ayrıca fenni mesule bu cezaların 1/5'i uygulanır.
Old 27-11-2007, 22:06   #10
Av.Sami Dündar

Genel İskan mı, yoksa müstakil kullanma izni mi? Genel iskanı almamış ise,Yargıtay'ın da belirittiği gibi, müteahhit edimini ifa etmiş sayılmaz ve iskanı almak zorindadır, masraflarını daire satın alan kişilere yükleyemez.Ayrıca eimini ifa etmiş sayılmayacağından sorunuzun son kısmında eksik kalan işleri mutlaka yapmak zorunda.Fakat müstakil kullanma iznini almamış ise, bunun masrafı müteahhit ile daire satın alan kişiler tarafından yarı yarıya ödenmek zorundadır.Genel iskanı almamış ise ve oturuma açılmış ise İlgili Belediyenin Yapı Denetim Şubesine başvuru yapınız.Garaj ve dükkan olması gerekir ken projeye aykırı yapı yapılmış bulunduğundan bunu da ilgili belediyenin Yapı Denetim Şb.sine ihbar ediniz.Dairelerin içi ile ilgili eksik hususlanda tanık dinletebilirsiniz.Saygılarımla..Biraz karışık anlattım galiba..
Old 28-11-2007, 11:53   #11
MASSAN

cecaplarınız için çok teşekkürler...kafamı karıştıran nokta şu..:
40 tane daireyi alan ve müşterek mülkiyetle tapuyu alan kişiler için apartman yöneticileri(3 blok var) yönetim kurulu kararı alsa ve saydığım eksikleri yönetim kurulu kararında yazsa ve bu eksiklerin tamamlamayan mütehit için dava açılması ve avukat tutmaya yetki alınmıştır deyip imzalatsa,ben de yöneticimin avukatı olarak haraket etsenm olur mu..ne yapacağımı bilmiyorum,bilgilendirirseniz sevinirim...
Old 28-11-2007, 12:10   #12
Av.Mesut AVCI

Henüz kat mülkiyeti yok ise kat malikleri yönetici seçemezki...
Old 28-11-2007, 14:29   #13
MASSAN

müvekkili aradım,tapuları var ve kat irtifaklı şekilde tapuları var....ancak bu 3 apartmanın yöneticileri notere gidip yönetici olduklarına dair imza sürküleri de alacaklar....bu durumda ben yöneticelrden vekalet alıp mütahide karşı dava açabilirmiyim.?
Old 28-11-2007, 14:46   #14
Av.Kamil Mercan

Sayın Massan,
Sorunuzdan anladığım kadarıyla arada bir satım akdi söz konusu.Bence bu olayda "ayıba karşı tekeffül" hükümleri caridir.Dolayısı ile bir İHBAR yükümlülüğünüz var.

Yine yönetim olarak değil, müteahhitle satım sözleşmesi muhattabı olan şahıslar adına münferiden işlem tesisiniz gerekir diye düşünüyorum.

Çünkü sorunuzdan, Taraflar arasında yada 3. bir kişi ile müteaahhit arasında bir inşaat sözleşmesi olmadığı gibi bir kanaate hasıl oldum.
saygılarımla...
Old 28-11-2007, 15:28   #15
Av.Ufuk Bozoğlu

Daire alan şahıslardan ayrı ayrı vekalet almalısınız. Hukuki boyutu zaten karışık bir meseleyi en azından bu yönden rahatlatmış olursunuz.

Sonrasında bu kişiler, kimin halefi, binaları yapan müteahhitin mi yoksa bir üçüncü şahıs daha mı var, olay iyice karıştı.Kusura bakmayın.

Yani daha sonra, halefiyeti belirleyelim.

Sonrada hukuki adımları.

Saygılarımla
Old 28-11-2007, 16:02   #16
Av.Mesut AVCI

Ufuk'a katılıyorum.Yukarıda da belirttiğim gibi zaten hukuken oluşmuş bir yönetim yok.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi