Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adi Kiralara İlişkin Takiplerde Kira Sözleşmesi Aslı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-11-2008, 11:17   #1
myilmaz

Varsayılan Adi Kiralara İlişkin Takiplerde Kira Sözleşmesi Aslı

Saygıdeğer Meslektaşlar,

Adi kiralara ilişkin icra takibi başlatmak için icra dairesine gittiğimde müdür mutlaka kira sözleşmesinin aslını ibraz etmem gerektiğini söyledi. Bende fotokopi üzerine aslı gibidir yaptığımı bunun yeterli olması gerektiğini, kaldı ki daha önce bütün takipleri bu şekilde açtığımı ve bir sorun çıkmadığını söylediğimde ısrarla kabul etmedi. Hemen baro odasına gidip tekrar tekrar İ.İ.K.'ya baktım ancak sözleşme aslının sunulması gerektiğine ilişkin bir hüküm bulamadım. Müdürle tekrar konuyu görüşmeye gidip yasal dayanağını sorduğumda net bir cevap veremedi ancak ben işimi halledememiş oldum.

Gerçekten böyle bir zorunluluk var da ben mi göremedim? Eğer yoksa şikayet prosedürü başlatmak stiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla..
Old 14-11-2008, 14:12   #2
adesleno

Sayın meslektaşım, bugüne kadar kira alacaklarına ilişkin yapmış olduğum hiçbir takipte kira sözleşmesinin aslını ibraz etmedim. Aslı gibidir suretini dosyalarına ekledim.
Bunun dışında bu tip takiplerde ancak ve ancak damga vergisinin yatırılmış olduğuna ilişkin makbuz olmaması halinde bunu yatırıp, eklemenizi istemektedirler.
Kaldı ki, bu takipte, ödeme için 30 günlük süre geçtikten sonra merciide açacağınız tahliye davasında dahi kira kontratının aslının ibrazı zorunluluğu yoktur.
Bu çeşit sorunu hangi icra müdürlüğünde yaşadığınızı merak ettim.
Old 17-11-2008, 15:49   #3
myilmaz

Sayın adesleno,
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Ben de daha önce açtığım hiçbir takipte(adi kira) böyle birşeyle karşılaşmadım ancak sağolsun BEYKOZ icra müdürü bizi uğraştırdı. Hani yakın bir yerde değil ki ikidebir gidip gelelim. Bu sefer sözleşmenin aslını yanımda götüreceğim ancak inatla son raddeye kadar ibraz etmemeyi düşünüyorum. 1 haftama mal oldu, müvekkile mahçup oldum, biraz manevi haz almam gerekiyor
Old 19-11-2008, 19:17   #4
adesleno

Sayın myılmaz,
Nihayetinde takibi açabildiğinizi umut ediyorum. Beykoz'la daha önce hiç çalışmadım. Ama gerçekten işinizi zorlaştırmışlar.
En kötüsü de müvekkile bunun izahati
İyi Çalışmalar.
Old 12-09-2011, 10:13   #5
Av.Nehir

[/quote][/quote]
Alıntı:
Yazan myilmaz
Sayın adesleno,
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Ben de daha önce açtığım hiçbir takipte(adi kira) böyle birşeyle karşılaşmadım ancak sağolsun BEYKOZ icra müdürü bizi uğraştırdı. Hani yakın bir yerde değil ki ikidebir gidip gelelim. Bu sefer sözleşmenin aslını yanımda götüreceğim ancak inatla son raddeye kadar ibraz etmemeyi düşünüyorum. 1 haftama mal oldu, müvekkile mahçup oldum, biraz manevi haz almam gerekiyor

Sayın Meslekdaşım sizin neredeyse 3 yıl önce yaşadığını sorunu yaşıyorum. Bugüne kadar kira alacaklarına dair pekçok takip yaptım ve hiçbirinde kira sözleşmesi ası istenmedi ancak şimdi İstanbul 18 icra Müd. kira alacakları takibi için kira sözleşmesinin aslını istiyor.
Siz bu konuyu nasıl çözmüştünüz merak ediyorum. Yanıtlarsanız çok memnun olurum.

İyi çalışmalar dilerim.
Old 14-12-2011, 15:06   #6
myilmaz

Meslektaşım uzun zamandır siteye giriş yapmadığım için mesajınızı henüz gördüm, umarım siz de olumlu bir şekilde halletmişsinizdir.

O zamanlar, kira sözleşmesinin aslını ikinci gidişimde yanımda götürmeme rağmen ibraz etmemiştim ve Avukatlık Kanunu Madde 56'da yer alan "...asıllarının verilmesi kanunda açıkça gösterilmeyen hallerde avukatlar, takip ettikleri işlerde, aslı kendilerinde bulunan her türlü kağıt ve belgelerin örneklerini kendileri onaylayarak yargı mercileri ile diğer adalet dairelerine verebilirler." hükmünü göstererek kira sözleşmesinin aslının ibraz edilmesi gerektiğine dair açık yasa hükmünü bana göstermesini istemiştim.

O sırada dairede bulunan meslektaşlarım da bana destek çıkmıştı. Artık daha fazla uğraşmamak için mi yoksa haksızlığını anladığı için mi bilemem başkaca itirazda bulunmadan takibimi kabul etmişti.
Old 15-12-2011, 09:23   #7
Av.Nehir

Maalesef o icrada halledemedim.Bende kiralananın bulunduğu yer icrasından denedim ve yaptım. Ancak elbette olası yeni kira takiplerim için belirttiğim sorun hala devam edecek gibi.

Çok teşekkür ediyorum.
İyi çalışmalar dilerim
Old 31-10-2012, 22:38   #8
Av.Emin

Benden önce meslektaşlarım aynı sorunu yaşamışlar tekrar konu başlığı açmadan yaşadığım sorunu aktarmak istedim. Kira alacağı için tahliye istemli takip talebinde bulundum. İstanbul 32. İcra müdürlüğü kira sözleşmesi aslını getirmediğim takdirde takibi açamayacaklarını belirtti.

Müdür yardımcısı bu kadar işi arasında benimle uğraşamayacağını belirttiği anda o içimde tutuşan ateş alevlendi. Talebimin yasaya uygun olmadığını düşünüyorsa ret etmesi gerektiği ret ettiği takdirde bende gereğini yerine getireceğimi ifade ettim. Tevzi edilmiş takip talebinin üstüne: takibe dayanak kira sözleşmesi sunulduğu takdirde takip açılacaktır yazmak suretiyle takibi ret etti. Sakin bir şekilde baro odasında bilgisayarda dilekçemi yazdım. İİK nun 58 ve Avukatlık Kanunun 56. maddesi gereğince yapmış olduğum usul ve yasaya uygun takip talebi gerekçesiz olarak ret edilmiştir. .......

Şikayet davası açmak için tevziye gittiğimde icra dosyası esas numarası olmadığı için davayı tevzi edemeyeceklerini söylediler. Ben aksini iddia ettiğim halde muhterem UYAP sistemi izin vermediği için davayı açamadım. İstanbul 32. İcra Müdürlüğünün dosyalarına bakan merciin hakimine durumu izah ettiğimde icra müdürünün esas numarası vermesi gerektiğini verdikten sonra talebimi ret etmesi gerektiğini ifade etti. Sözün özü bir şekilde takip talebim esasa kaydı oldu ancak icra müdür yardımcısı ödeme emri göndermeyeceğini beyan etti. Bende nazik bir dille 3 gün içinde ödeme emri göndermediği takdirde görevi ihmal suçunu oluşturacağını beyan ettim. Yarına kadar zaman istedi bakalım benim aslı gibidir yaptığım kira sözleşmesi ile açmış olduğum takipte hangi gerekçeyle ödeme emri göndermeyecek

Not: Benden önce bir meslektaşım da örnek 13 takip talebini aynı icra müdürlüğünde yapılamayacağını öğrendi ve çekip gitti. Mesleğim adına üzüldüm. Halbuki kalıp benim ile birlikte mücadele edebilirdi.
Saygılarımla
Old 02-11-2012, 13:15   #9
Av.Emin

Alıntı:
Yazan Av.Emin
Benden önce meslektaşlarım aynı sorunu yaşamışlar tekrar konu başlığı açmadan yaşadığım sorunu aktarmak istedim. Kira alacağı için tahliye istemli takip talebinde bulundum. İstanbul 32. İcra müdürlüğü kira sözleşmesi aslını getirmediğim takdirde takibi açamayacaklarını belirtti.

Müdür yardımcısı bu kadar işi arasında benimle uğraşamayacağını belirttiği anda o içimde tutuşan ateş alevlendi. Talebimin yasaya uygun olmadığını düşünüyorsa ret etmesi gerektiği ret ettiği takdirde bende gereğini yerine getireceğimi ifade ettim. Tevzi edilmiş takip talebinin üstüne: takibe dayanak kira sözleşmesi sunulduğu takdirde takip açılacaktır yazmak suretiyle takibi ret etti. Sakin bir şekilde baro odasında bilgisayarda dilekçemi yazdım. İİK nun 58 ve Avukatlık Kanunun 56. maddesi gereğince yapmış olduğum usul ve yasaya uygun takip talebi gerekçesiz olarak ret edilmiştir. .......

Şikayet davası açmak için tevziye gittiğimde icra dosyası esas numarası olmadığı için davayı tevzi edemeyeceklerini söylediler. Ben aksini iddia ettiğim halde muhterem UYAP sistemi izin vermediği için davayı açamadım. İstanbul 32. İcra Müdürlüğünün dosyalarına bakan merciin hakimine durumu izah ettiğimde icra müdürünün esas numarası vermesi gerektiğini verdikten sonra talebimi ret etmesi gerektiğini ifade etti. Sözün özü bir şekilde takip talebim esasa kaydı oldu ancak icra müdür yardımcısı ödeme emri göndermeyeceğini beyan etti. Bende nazik bir dille 3 gün içinde ödeme emri göndermediği takdirde görevi ihmal suçunu oluşturacağını beyan ettim. Yarına kadar zaman istedi bakalım benim aslı gibidir yaptığım kira sözleşmesi ile açmış olduğum takipte hangi gerekçeyle ödeme emri göndermeyecek

Not: Benden önce bir meslektaşım da örnek 13 takip talebini aynı icra müdürlüğünde yapılamayacağını öğrendi ve çekip gitti. Mesleğim adına üzüldüm. Halbuki kalıp benim ile birlikte mücadele edebilirdi.
Saygılarımla

Beni 3. gün sonunda anlayan İstanbul 32.icra müdürlüğü, usûl ve yasaya uygun talbimi kabul etti ve örnek 13 ödeme emrinin gönderilmesine karar verdi.
Kimin haklı olduğundan ziyade hukuk kazandı. Yıllardır kira sözleşmesinin aslını istediğini beyan eden icra müdür yardımcısıda hatasından dönmüş oldu.

Saygılarımla
Old 17-11-2014, 16:13   #10
av.sevdakoseoglu

samsunda da icra müdürleri aynı şekilde kira sözl. aslı olmadığı için takipleri reddediyor, sanırım bu anlamda yasal dayanağı olmayan bir teamül yaratılmış. kira sözleşmesinin aslı mahkeme dosyasında, ilamsız takip bu müd. hanım dedim buna dayanarak kişiyi tahliye edeceğiz olmaz dedi, siz mi tahliye edeceksiniz buna mahkeme karar verecek dedimse de,tamamen keyfiyet.. ve bu keyfiyetle mücadeleden artık sıkıldığımı itiraf ediyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi