Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Elektronik Pazarlama stajyer ve avukatların ticaret yasağı kapsamında mıdır ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-12-2008, 14:55   #1
imp86

Varsayılan Elektronik Pazarlama stajyer ve avukatların ticaret yasağı kapsamında mıdır ?

Sayın meslektaşlarım,

Benim cevabını aradığım soru; web tabanlı ve izinli pazarlama sitelerine üye olup tanıtım maillerine ve SMS'lerine tıklamak ve tanıdıklarınızı bu sisteme dahil etmek, stajyer avukat ve avukatların ticaret yasağı (tacirlik yasağı) kapsamında değerlendirilebilir mi ? Bu konudaki yasal durum nedir ?

Şimdiden hukuki dayanaklara dayanan cevaplarınızdan ötürü teşekkürler.

Saygılarımla.
Old 04-01-2009, 15:42   #2
imp86

Henüz mesajıma bir cevap gelmemiş olduğunu görüyorum. Bu arada ben soruma "paypal account" larını dahil ederek soruyu güncellemek istiyorum. Bu hesaplar yönünden de en kısa zamanda bir yorum getirmenizi temenni ediyorum.

Tüm meslektaşlarıma mutlu pazarlar.

Saygılarımla
Old 05-01-2009, 11:43   #3
miss_lawyer

Avukatlıkla birleşemiyen işler:
Av.Kanunu Madde 11 – Aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen hiçbir hizmet ve görev, sigorta prodüktörlüğü, tacirlik ve esnaflık veya meslekin onuru ile bağdaşması mümkün olmıyan her türlü iş avukatlıkla birleşemez.
Old 05-01-2009, 18:18   #4
imp86

işte ben de tam bunu merak ediyordum. demek istediğim benim sorumu bu madde kapsamında değerlendirebilir miyiz ?
Old 23-12-2010, 12:20   #5
Fatih Abdullah Öztürk

Avukatlık Kanununda konu gayet açık ve nettir.
Avukatlık Kanunun Avukatlıkla Birleşemeyen İşler Başlığında 11 maddesi Aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen hiçbir hizmet ve görev, sigorta prodüktörlüğü, tacirlik ve esnaflık veya meslekin onuru ile bağdaşması mümkün olmıyan her türlü iş avukatlıkla birleşemez.'der
Avukatlıkla birleşen işlerde Madde 12 - (Değişik: 3256 - 22.1.1986) Aşağıda sayılan işler 11 inci Madde hükmü dışındadır:

a) Milletvekilliği, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeliği,

b) (Değişik: 4667 - 2.5.2001 / m.9 - Yürürlük m.97) Hukuk alanında profesör ve doçentlik,

c) Özel hukuk tüzelkişilerinin hukuk müşavirliği ve sürekli avukatlığı ile bir avukat yazıhanesinde ücret karşılığında avukatlık,

d) Hakemlik, tasfiye memurluğu, yargı mercilerinin veya adli bir dairenin verdiği herhangi bir görev veya hizmet,

e) Kamu İktisadî Teşebbüsleri Hakkında 233 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede başka iş veya hizmetle uğraşmaları yasaklanmamış bulunmak şartıyla; bu Kanun Hükmünde Kararnamenin kapsamına giren İktisadî Devlet Teşekkülleri, kamu iktisadi kuruluşları ve bunların müesseseleri, bağlı ortaklıkları ve iştirakleri ve iktisadî Devlet Teşekkülleri ile Kamu iktisadî kuruluşları dışında kalıp sermayesi Devlete ve diğer kamu tüzelkişilerine ait bulunan kuruluşların yönetim kurulu başkanlığı, üyeliği, denetçiliği,

f) Anonim, limitet, kooperatif şirketlerin ortaklığı, yönetim kurulu başkanlığı, üyeliği ve denetçiliği ve komandit şirketlerde komanditer ortaklık,

g) Hayrî, ilmî ve siyasi kuruluşların yönetim kurulu başkanlığı, üyeliği ve denetçiliği,

h) Gazete ve dergi sahipliği veya bunların yayım müdürlüğü Milletvekilleri hakkında, 3069 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyeliği ile Bağdaşmayan İşler Hakkında Kanun Hükümleri saklıdır.

(Değişik 3. fıkra: 4667 - 2.5.2001 / m.9 - Yürürlük m.97) (e) bendinde gösterilenlerin, Hazinenin, belediye ve özel idarelerin, il ve belediyelerin yönetimi ve denetimi altında bulunan daire ve kurumların, köy tüzel kişiliklerinin ve kamunun hissedar olduğu şirket ve kuruluşların aleyhinde; il genel meclisi ve belediye meclisi üyelerinin de bağlı bulundukları tüzel kişilerin ve yüksek öğretimde görevli profesör ve doçentlerin yüksek öğretim kurum ve kuruluşları aleyhindeki dava ve işleri takip etmeleri yasaktır.

Bu yasak avukatların ortaklarını ve yanlarında çalıştırdıkları avukatlarıda kapsar.

Bir kadroya bağlı olarak aylık veya ücreti Devlet, il veya belediye bütçelerinden yahut Devlet, il veya belediyelerin yönetimi ve denetimi altındaki daire ve müessese yahut şirketlerden verilen müşavir ve avukatlar,yalnız bu daire müessese ve şirketlere ait işlerde avukatlık yapabilirler.
Old 23-12-2010, 13:23   #6
Admin

Konu esasında eski bir konu ancak yeni bir yanıtla tekrar gündeme geldiği için görüş bildirmek istedim:

Örnek verdiğiniz olayın Avukatlık Kanunu madde 11 kapsamında olduğu görüşünde değilim. Aynı şekilde Avukatlıkla birleşebilen işlerin de Avukatlık Kanunu madde 12'yle sınırlı olduğunu düşünmüyorum. Madde 12 "yanlış anlaşılmaya kurban gitmemesi" için bazı işlerin madde 11'in istisnası sayılacağını özellikle vurgulamıştır ancak bu istisnaların sadece madde 12'de belirtilenlerle sınırlı olduğuna dair bir yorum yapmak bence mümkün değil.

Verdiğiniz örnekteki olay ise aslında profesyonel bir iş bile değil, sadece gelir elde edilen bir faaliyet. Avukatlık kanunu avukatların tek gelirinin avukatlık mesleği olacağına dair bir kısıtlama getiriyor değil. Dolayısıyla bu konuda kuşku duyulduğunda bakmamız gereken madde 11'deki kriterlerin varlığıdır: Aylıkla mı çalışıyorsunuz (Bordrolu musunuz)? Esnaf mısınız? Tüccar mısınız? Sigorta prodüktörlüğü mü yapıyorsunuz? Yaptığınız iş/faaliyet avukatlık mesleğinin onurunu zedeliyor mu? Tüm yanıtlarınız hayırsa, avukatlık kanunu açısından bence bir sorun yok demektir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi