Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

asıl borçlu için iptal edilen icra dosyasında kefile hacze gidilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-08-2010, 16:14   #1
avsenanur

Varsayılan asıl borçlu için iptal edilen icra takibi kararına rağmen kefile hacze gidilmesi

kıymetli meslekdaşlarım icrada bulunan bir dosya için icra hukuk mahkemesine giderek asıl borçlu için takibi iptal ettirdik.senette yazı ile farklı tarih, rakam ile farklı tarihler yazılmıştı.TTK. 615/son maddesi gereği senet bono vasfını yitirdiğinden mahkeme takibin iptaline karar verdi.Alacaklı taraf bu kez kefile yöneldi.Menfi tesbit davası açmamıza rağmen kefile hacze giderek onun bilgisizliğinden ve o an telaşa düşmesinden faydalanarak borcun tamamı için taahhüt almışlar.Alınan bu taahhütte eylülün 10'una alınmış ve bu tarihte bayram gününe denk geliyor.Ben burada ne yapabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim.
Old 01-09-2010, 11:16   #2
xumabeach

'Asıl borçlu için iptal edilen icra dosyası' ibaresini kullanmışsınız. Aslında bu ibareyi 'iptal edilen icra takibi' olarak düzeltirsek sorunuzun yanıtı ortaya çıkacaktır. Şöyleki; takip anladığım kadarıyla senet kambiyo vasfında olmadığından iptal edilmiştir. Mahkemenin bu kararı icra dosyasına konulduğunda artık bu icra dosyası kapanmış olacaktır.
Old 01-09-2010, 11:27   #3
avsenanur

kıymetli meslekdaşım uyarılarınız doğrultusunda soru başlığımı düzelttim teşekkür ederim. ayrıca kararı karşı taraf temyize gönderdi henüz kesinleşmemiş bir kararı icra dosyasına koysam ne değişir ayrıca ben şu aşamada taahhüdü nasıl iptal ettiririm ve bayram gününe taahhüt alınması durumuna karşı ne yapabilirim?
Old 01-09-2010, 11:52   #4
xumabeach

Karar kesinleşmemişse ve mahkeme kararında icra takibinin durdurlmasına dair bir karar yok ise takip devam edecektir. Taahhüdün bayram gününe denk gelmesinin bir şeyi değiştirmeyeceğeni düşünüyorum. Taahhüdün bütün geçerlilik şartları oluşmuşsa yapabileceğiniz bir şey yok gibi. Ancak haciz esnasında alınan tahhütlerin geçersiz olduğunu kabul eden mahkemelere rastladım. Bu aşamada aktif olarak yapacağınız bir şeyin olmadığını düşüncesindeyim. Tahhüt günü gelip de ödeme yapılmadığında alacaklı icra ceza mahkemesine taahhüdü ihlal nedeniyle şikayette bulunursa taahhüdün geçersizliği konusundaki savunmalarınızı yaparsınız.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi