Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

işe iade davasının kabulü halinde işverenin ödemesi gereken tazminatlar

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-09-2009, 11:01   #1
glayor

Varsayılan işe iade davasının kabulü halinde işverenin ödemesi gereken tazminatlar

Merhaba,
Sormak istediğim şu; işe iade davası açan işçi davayı kazanıyor ve işe iade talep ettiğinde işveren işçiyi işe başlatmıyor. Bu durumda en fazla 4 aylık ücret tatarında ücret ve diğer hakları ayrıca işe başlatmama yüzünden ödemesi gereken iş güvencesi tazminatı olduğunu biliyorum. Böyle bir durumda işveren kıdem ve ihbar tazminatı da ödeyecek mi? Yani işveren en fazla 4 aylık ücret tutarındaki ücret ve diğer haklar + iş güvencesi tazminatı +kıdem+ ihbar tazminatı mı ödeyecek? Yoksa kıdem ve ihbar tazminatı mahsup edilebilecek mi?
Old 23-09-2009, 12:03   #2
glayor

Ayrıca bu konuyla ilgili yargıtay kararı varsa belirtebilirseniz sevinirim
Old 23-09-2009, 12:44   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan glayor
Merhaba,
Sormak istediğim şu; işe iade davası açan işçi davayı kazanıyor ve işe iade talep ettiğinde işveren işçiyi işe başlatmıyor. Bu durumda en fazla 4 aylık ücret tatarında ücret ve diğer hakları ayrıca işe başlatmama yüzünden ödemesi gereken iş güvencesi tazminatı olduğunu biliyorum. Böyle bir durumda işveren kıdem ve ihbar tazminatı da ödeyecek mi? Yani işveren en fazla 4 aylık ücret tutarındaki ücret ve diğer haklar + iş güvencesi tazminatı +kıdem+ ihbar tazminatı mı ödeyecek? Yoksa kıdem ve ihbar tazminatı mahsup edilebilecek mi?

Kıdem ve ihbar tazminatının mahsubu işveren tarafından işe iade, usulüne uygun olarak gerçekleştirildiğinde (Ve iş akdi feshedilirken işçiye ödendiyse) mahsup edilmektedir. Ama olayınızda, işe iade gerçekleşmemiş ve anlaşıldığı kadarıyla fesihten sonra sözkonusu işçilik alacakları ödenmemiştir. Dolayısıyla;

Alıntı:
Yani işveren en fazla 4 aylık ücret tutarındaki ücret ve diğer haklar + iş güvencesi tazminatı +kıdem+ ihbar tazminatı mı ödeyecek?
yazdığınız kalemler talep edilecektir. THS'de araştırma yaparsanız bu hususta birden fazla karar bulacaksınız.
Old 23-09-2009, 13:30   #4
Adli Tip

Alıntı:
Yazan glayor
Böyle bir durumda işveren kıdem ve ihbar tazminatı da ödeyecek mi? Yani işveren en fazla 4 aylık ücret tutarındaki ücret ve diğer haklar + iş güvencesi tazminatı +kıdem+ ihbar tazminatı mı ödeyecek? Yoksa kıdem ve ihbar tazminatı mahsup edilebilecek mi?

İş akdi feshedilirken (geçersiz sayılan fesihte) kıdem ve ihbar tazminatları ödenmediyse, işe iade sonrası işe başlatılmayan işçiye kıdem ve ihbar tazminatı ödenir.
Daha önce kıdem ihbar tazminatı ödendiyse de, yeni fesih tarihine göre kıdem ve ihbar tazminatı farkları ödenir.

Ayrıca bkz: http://www.turkhukuksitesi.com/showt...314#post307314

Saygılar,
Old 23-09-2009, 13:58   #5
glayor

Öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Konuya dönersek yazdıklarınıza göre işçi yazdığım 4 kalemi de talep edebiliyor ki iş hukuku zaten genelde işçinin yanında. Ancak işveren vekili olarak kıdem ve ihbar tazminatını mahsup edebilecekmiyim yoksa işverene 4 kalemi de mi ödeteceğim bu konuda bilgilendirirseniz ve bir yargıtay kararı gösterebilirseniz çok sevinirim. Çünkü 21.md ile ilgili çok fazla yargıtay kararı var ve aradığımı bulmam bir hayli güç.
Old 23-09-2009, 14:12   #6
Engin Özoğul

Sayın glayor

İşçiye ilk fesih sonrasında kıdem ve ihbar tazminatı ödediniz mi?

Cevabınız evetse yanıtlar yukarıda... Derler ki:

İşçiyi işe başlatmadığınız için ödediğiniz kıdem ve ihbarı geri alamazsınız. Eğer işe başlatsaydınız "mahsup" hakkınız doğardı. Hem işe başlatmayıp hem de ödediğiniz kıdem ve ihbar tazminatını "mahsup" etmeniz hem hukuken hem de mantıken mümkün değildir.

Mahsup edememek bir yana işe iade kararı sonrasında işçinin kıdemine 4 ay daha ekleneceğinden yeni süre dikkate alınarak yeni bir hesap yapılır. Kıdem tazminatı farkı ile eğer çıkarsa ihbar tazminatı-yıllık izin ücreti farkı ödersiniz.

Cevabınız hayırsa yanıtlar yine yukarıda... Derler ki:

Ödemediğiniz şeyi mahsup edemezsiniz.
Old 23-09-2009, 14:13   #7
Adli Tip

Alıntı:
Yazan glayor
Öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Konuya dönersek yazdıklarınıza göre işçi yazdığım 4 kalemi de talep edebiliyor ki iş hukuku zaten genelde işçinin yanında. Ancak işveren vekili olarak kıdem ve ihbar tazminatını mahsup edebilecekmiyim yoksa işverene 4 kalemi de mi ödeteceğim bu konuda bilgilendirirseniz ve bir yargıtay kararı gösterebilirseniz çok sevinirim. Çünkü 21.md ile ilgili çok fazla yargıtay kararı var ve aradığımı bulmam bir hayli güç.

Siz dört kalemi de, ödetin. Yargıtay kararı bulmaktan daha kolay hem.
Yıllık izin alacağı varsa onu da ödetin, 5 kalem olsun.

Saygın meslektaşım,

Kanun, "İşçi işe başlatılırsa, peşin olarak ödenen bildirim süresine ait ücret ile kıdem tazminatı, yukarıdaki fıkra hükümlerine göre yapılacak ödemeden mahsup edilir." diyor.

Aynı şeyi Suat Bey de, "Kıdem ve ihbar tazminatının mahsubu işveren tarafından işe iade, usulüne uygun olarak gerçekleştirildiğinde (Ve iş akdi feshedilirken işçiye ödendiyse) mahsup edilmektedir" şeklinde dile getirmiş.

Yargıtay kararı aramanıza gerek yok.
Old 23-09-2009, 20:25   #8
glayor

Kıdem ve ihbar tazminatının ilk fesihte (geçersiz fesih) ödenmediğini varsayalım. Bu durumda işe iade davası sonucu işverenin işçiyi işe başlatmaması sonucu ödeyeceği iş güv. tazm. + en fazla 4aylık çalışma ücreti ve diğer hakları ödemesi yeterli değil midir? yani ben burda ödenecek miktarı en aza indirmeye çalışıyorum.
Old 23-09-2009, 22:37   #9
Adli Tip

Alıntı:
Yazan glayor
Kıdem ve ihbar tazminatının ilk fesihte (geçersiz fesih) ödenmediğini varsayalım. Bu durumda işe iade davası sonucu işverenin işçiyi işe başlatmaması sonucu ödeyeceği iş güv. tazm. + en fazla 4aylık çalışma ücreti ve diğer hakları ödemesi yeterli değil midir? yani ben burda ödenecek miktarı en aza indirmeye çalışıyorum.

Sayın glayor

En aza indirmekse tek amaç, hiç ödeme yapmayın. (bu matematiksel cevap.) Hatta isciden üste para isteyin. Belki verir. (bu talihsel cevap)

Hukuksal cevaplar zaten verildi.
Old 23-09-2009, 22:56   #10
Adli Tip

Sanırım siz "en fazla"ya takıldınız. En fazla 4 aylık ücreti öder sözünden, başka da bir şey ödemez anlamı çıkmıyor.

"Kıdem tazminatı ve is güvencesi aynı amaca hizmet ediyor ve bu sebeple kıdem tazminatı yeniden düzenlenmelidir" seklinde bir düşünce bu aralar gündemi çok meşgul ediyor. Yoksa onunla ilgili bir haber, makale okudunuz da o mu sizi yanılgıya düşürüyor?
Old 24-09-2009, 10:28   #11
glayor

Benim düşüncem şu; işçiye işe başlasada başlamasada en fazla 4 aya kadar olan ücret ve diğer hakları ödenecek. Ayrıca işe başlatmama tarihi fesih tarihi kabul edilecek ve kıdem bu tarihe kadar hesaplanacak. Ve mahkemeden işçinin kıdemine göre bir tazminat miktarı belirlemesi istenecek.(en az 4 en fazla 8 aylık ücret tutarında).yani sizinde söylediğiniz gibi aynı amaca hizmet ediyor kıdem tazminatı ile.
Ayrıca ihbar tazminatı ödenmesine gerek kalmayacak çünkü zaten 4 aylık ücret işçiye ödenecek. yani işçi boş kaldığı sürenin ücretini temin edebilecek. Bu durumda ödenmesi gerekenler en çok 4 aylık ücret ve diğer hakları + iş güvencesi tazminatı olacak. Ben ancak bu şekilde yorumlayabiliyorum. Ve bu yorumumu sizin eleştirilerinize sunuyorum.
Old 24-09-2009, 10:45   #12
Adli Tip

Alıntı:
Yazan glayor
Benim düşüncem şu; işçiye işe başlasada başlamasada en fazla 4 aya kadar olan ücret ve diğer hakları ödenecek. Ayrıca işe başlatmama tarihi fesih tarihi kabul edilecek ve kıdem bu tarihe kadar hesaplanacak. Ve mahkemeden işçinin kıdemine göre bir tazminat miktarı belirlemesi istenecek.(en az 4 en fazla 8 aylık ücret tutarında).yani sizinde söylediğiniz gibi aynı amaca hizmet ediyor kıdem tazminatı ile.
Ayrıca ihbar tazminatı ödenmesine gerek kalmayacak çünkü zaten 4 aylık ücret işçiye ödenecek. yani işçi boş kaldığı sürenin ücretini temin edebilecek. Bu durumda ödenmesi gerekenler en çok 4 aylık ücret ve diğer hakları + iş güvencesi tazminatı olacak. Ben ancak bu şekilde yorumlayabiliyorum. Ve bu yorumumu sizin eleştirilerinize sunuyorum.

Sayın glayor;

Belirttiğiniz noktada yoruma açık bir yan yok. Çünkü halen yürürlükteki yasa maddedeleri buna müsaade etmiyor.

Nasıl ki, ihbar tazminatı ile kıdem tazminatı ayrıysa, nasıl ki yıllık izin ücreti ile fazla mesai ücreti farklıysa, ve hatta nasıl ki maddi tazminatla menevi tazminat biribirinden farklıysa, iş güvencesi tazminatı ve boşta geçen süre ücreti de diğer işçilik alacaklarından ayrı ve bağımsızdır. Her birine hak kazanma şartları ayrıdır. Birinin ödenmesi, diğerinin ödenmemesini gerektirmez. Çünkü birbirlerine ikame şeyler değildirler.

1475 sayılı İş Kanununun 14. maddesinde belirtilen şartlar oluşmuşsa, işçi kıdem tazminatına hak kazanır.
4857 sayılı İş Kanununun 17. maddesinde belirtilen şartlar oluşmuşsa, (yani 24 ve 25. maddede düzenlenen haklı fesih sebepleri oluşmamışken işveren tarafından derhal fesih yapılmışsa) işçi ihbar tazminatına hak kazanır.

İşçi iş güvencesi kapsamındaysa ve işe iade davası açıp kazanırsa, bunlara ilaveten -yine- şartları oluşmuşsa (yani işçi işe davet edilmemiş, ya da davet edilmiş de işçi işe başlamak istediği halde işveren tarafından işe başlatılmamışsa) 4 aylık boşta geçen süre ücreti ve 4 ila 8 aylık ücret tutarında olabilen işe başlatmama tazminatına hak kazanır.

Saygılar,
Old 17-12-2009, 14:21   #13
av.pınar

Varsayılan mahsup hakkı(acill)

Saygıder katılımcılar;

İşe iade davası sonucunda işçinin işe başlatılması ve/veya başlatılmaması halinde ödenecek ve mahsubu yapılacak kalemler kanunda net. Ancak konuyu biraz genişletmek açısından;

İşçinin iş akdi belirli süreli ve sözleşmede süresinden önce haksız sebeple feshi halinde ile cezai şart maddesi var . İşçiye sözleşme fesh edilir iken cezai şart ve kıdem ödeniyor.İşçi işe iade açıyor ve kaznıyor. Karar kesinleşiyor. İşveren işçiyi işe alması ve almaması halllerinde ödediği bu cezai şart meblağını tek taraflı iradesi ile tazminatlardan mahsup edebilir mi ?
(Kanaatimce işçinin de muvafakatı gerekir diye düşünüyorum)
Ya da bu bir aylık süre zarfında işçiye karşı icra takibi yapması mı daha yerinde olur ?
Old 17-12-2009, 19:03   #14
Adli Tip

Alıntı:
Yazan av.pınar
Saygıder katılımcılar;

İşe iade davası sonucunda işçinin işe başlatılması ve/veya başlatılmaması halinde ödenecek ve mahsubu yapılacak kalemler kanunda net. Ancak konuyu biraz genişletmek açısından;

İşçinin iş akdi belirli süreli ve sözleşmede süresinden önce haksız sebeple feshi halinde ile cezai şart maddesi var . İşçiye sözleşme fesh edilir iken cezai şart ve kıdem ödeniyor.İşçi işe iade açıyor ve kaznıyor. Karar kesinleşiyor. İşveren işçiyi işe alması ve almaması halllerinde ödediği bu cezai şart meblağını tek taraflı iradesi ile tazminatlardan mahsup edebilir mi ?
(Kanaatimce işçinin de muvafakatı gerekir diye düşünüyorum)
Ya da bu bir aylık süre zarfında işçiye karşı icra takibi yapması mı daha yerinde olur ?

İşçiye cezai şart ödenmesinin sebebi, iş sözleşmesinin süresinden önce feshedilmiş olması. Bu fesih hukuken geçersiz sayıldığından, yapılan cezai şart ödemesinin de gerekçesi ortadan kalkmıştır. Bu sebeple işçiden talep edilebilir.

Ancak 21. madde karşısında, mahsuba konu yapılamaz.
Old 18-12-2009, 11:16   #15
Engin Özoğul

Sayın av.pınar

İş sözleşmesi belirli süreli ise işçi zaten işe iade davası açamaz.

Bunu dikkate alarak düşünmeye devam edilebilir...
Old 18-12-2009, 12:17   #16
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Engin Özoğul
Sayın av.pınar

İş sözleşmesi belirli süreli ise işçi zaten işe iade davası açamaz.

Bunu dikkate alarak düşünmeye devam edilebilir...

Alıntı:
Otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az altı aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır.

Sayın av.pınar;

İş güvencesi hükümleri, Sayın Özoğul'un da belirttiği gibi, belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışanlara uygulanır. Ancak uygulamada belirli süreli iş sözleşmeleriyle çalışan işçilerin de işe iade davası açtıkları ve davanın kabul edilebildiği görülmektedir.

"Belirili süreli iş sözleşmesiyle çalışan bir işçinin, işe iade davası açtığı ve davanın kabul edildiği ve kesinleştiği" bilgisi, soruda/örnekte verilmiş. Benim cevabım da bu önbilgiye dayanmaktadır.

Belirili süreli iş sözleşmesiyle çalışan işçinin açtığı işe iade davasının kabul edilmesi, mahkeme tarafından sözleşmenin belirsiz süreli kabul edildiği durumlarda mümkün olabilir. Bu durumda, ya sözleşmenin yapıldığı anda sözleşmenin belirli süreli yapılması için esaslı neden olmadığına karar verilmiştir ya da esaslı neden olmaksızın sözleşme zincirleme yenilenmiştir. (İş Kanunu Md. 11-12)

Saygılar,
Old 21-12-2009, 09:02   #17
av.pınar

sayın adli tip,

açıklamalarınız son derece haklı ve yerinde, teşekkür ederim. . İş akdi belirli süreli olmasına rağmen mahkemece belirsiz süreli kabul edildi ve Yargıtayca da onanarak hüküm kesinleşti. Ancak işveren iş akdinin feshi esnasında sözleşmeden kaynakalı cezai şartı (belirli süreli olduğu için ) işçiye ödemiş idi. Mahekme kararı karşısında sebepsiz yapılan bir ödeme söz konusu. İşçiden iadesi talep edilecek. İşçi, işe başlamak için işveren başvurmuş durumda. İşveren hali hazırda işe başlatma veya başlatmama için karar almadı(1 aylık süre var). Ancak her iki durumda da işçiye ilam uyarınca ödenmesi gereken 4 aylık ücret başlamaması halinde ise 4 aylık işe başlatmama tazminatı var.
Cezai şart olarak ödenen meblağ bu taminat ve/veya ücretlerden mahsup yoluna gidilemeyeceğinden işçiye karşı icra takibi yapıp olası itiraz durumunda iptal davası ve ödenecek tazminat üzerine tedbir talep etmeyi düşünüyorum aynı süre zarfında . Bakalım nolcak.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi