Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Anket Sonucu: SİT ALANINDAN TAZMİNAT ALINMASI GEREKMEZ Mİ?
KESİNLİKLE GEREKİR 5 100,00%
BELKİ OLABİLİR 0 0%
ASLA GEREKMEZ 0 0%
Oy Verenler: 5. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 391)

Sit Alanindan Tazminat Alinir Mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-11-2015, 14:48   #1
MALİK ÖZBEY

Varsayılan Sit Alanindan Tazminat Alinir Mi?

Kamulaştırma yapılırken kamulaştırılan yerin sahibine bir bedel ödenir gerekçe olarak ta kamu yararı vardır denilir ve tüm kamu adına bu yarar için kamulaştırılan yer malikine bedeli ödenerek elindeki mülkiyet alınır veya başka bir yer ile ortak edilir. Sit alanlarında ise kurban seçilir malikin yeri doğal güzellikleri kapatmasın diye kısıtlanır ve bu kısıtlanmadan dolayı her hangi bir bedel ödenmez. kamu yararı vardır evet fakat neden kamu yararı için fedakarlık gösteren kişi yararsız kalıyor? Sit alanına girmiş bir arsa için tazminat davası açtık fakat görev itirazı olundu ve kabul edildi ve konu olarak ta fiili el atmadan kaynaklı tazminat yazmıştık fakat fiili bir el atma olayını olmadığı mahkemece söylendi. Şuan idari yargıda dava açmayı düşünüyoruz fakat emsal danıştay kararı bulamadım ve açtığımızda da nasıl bir sonuç çıkacağını kestiremiyorum. Bu konuda bilgisi olan meslektaş arkadaşlarımız varsa bilgilerini rica ediyorum. Saygılarımla.
Old 19-11-2015, 01:32   #2
irem885

meslektaşım elimde benzer bir müvekkil talebi var. konuyu güncellerseniz çok sevinirim. bu hususta bir içtihat yoktur. lakin mülkiyet hakkının kullanımının kısıtlanması bana göre bir miktar tazminatı gerektirir. zannediyorum yerel mahkeme talebinizi reddedecek ve hukuk yollarını tüketip belki de ilk emsali siz alacaksınız. denemekte fayda görüyorum. naçizane tavsiyem tapu sicilinin tutulmasındna devletin sorumluluğu ilkesine dayandırın.
bu ilkeye dayanarak anayasa mahkemesinin tazminat verdiği haller var. sit alanı da tapu siciline itimat ilkesine dayandırılabilir. zira tapuda sit alanı olduğunu gösterir şerh olmadan arazi satın alınmış olabilir
Old 23-11-2015, 10:19   #3
MALİK ÖZBEY

Sayın İREM885 bizde anayasa md.35 e dayanarak giriş yapma niyetindeyiz. açacağımız davada müvekkilimiz de dediğiniz gibi tapuda sit alanı olduğunu gösterir bi şerh olmadan malik olmuştur. sit alanının verediği olumlu avantajlar, olumsuz avantajlarını karşılayacak bedelde değildi bu yüzden tazminat almak istiyoruz sizin gibi konu hakkında bilgi vermek veya almak isteyen meslektaşlarımızı buraya davet ediyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi