Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

taşınmaz satış vaadi sözleşmesinde vaat edenin hakları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-11-2012, 16:02   #1
Av.İrem ÖZTÜRK

Varsayılan taşınmaz satış vaadi sözleşmesinde vaat edenin hakları

merhabalar,hukukçu büyüklerim.ben henüz avukatlık stajının 2. ayında bir hukukçu olarak bir konuda bilginize başvurmak istiyorum.

taşınmaz satış vaadi sözleşmesinde vaat edilen, sözleşmede kararlaştırılan süre geçtikten sonra vaat eden kişi satış sözleşmesi yapmaya yanaşmadığı taktirde söz konusu taşınmazın tapuya kendi adına tescilini isteyebilmektedir.peki vaat eden de aynı hakka sahip midir? yani vaat edilen taraf satış sözleşmesine yanaşmadığı taktirde vaat eden de taşınmazın vaat edilen adına tapuya tescilini isteyebilir mi ?

cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.saygılarımla.
Old 22-11-2012, 16:38   #2
bilal_gedikci

Alıntı:
Yazan Av.İrem ÖZTÜRK
merhabalar,hukukçu büyüklerim.ben henüz avukatlık stajının 2. ayında bir hukukçu olarak bir konuda bilginize başvurmak istiyorum.

taşınmaz satış vaadi sözleşmesinde vaat edilen, sözleşmede kararlaştırılan süre geçtikten sonra vaat eden kişi satış sözleşmesi yapmaya yanaşmadığı taktirde söz konusu taşınmazın tapuya kendi adına tescilini isteyebilmektedir.peki vaat eden de aynı hakka sahip midir? yani vaat edilen taraf satış sözleşmesine yanaşmadığı taktirde vaat eden de taşınmazın vaat edilen adına tapuya tescilini isteyebilir mi ?

cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.saygılarımla.

Sayın İrem ÖZTÜRK, öncelikle hukuk hayatınızda başarılar dilerim.
Taşınmaz satış vaadi sözleşmesi taraflara ayni bir hak sağlamamakla birlikte taşınmaz sahibi taşınmazı sözleşmenin diğer tarafına devretmeyi borçlanmaktadır. Dolayısıyla taşınmazın lehine vaate bulunulan adına tapuya tescilini istemekle borcunu yerine getirmektedir. Olayımızda taşınmaz sahibinin bunda nasıl bir menfaatinin olduğunu anlamamakla birlikte bir tarafın borcunun yerine getirilmek istemesinin engellenemeyeceğini düşünüyorum.
Ayrıca şöyle bir fark var; lehine vaatte bulunulan kişi taşınmazın tapuda kendi adına tescilini mahkemeden talep edebilir. Doğrudan Tapu dairesinden böyle bir talepte bulunamaz. Oysa vaat eden taraf taşınmazın maliki olarak doğrudan tapu dairesinden böyle bir talepte bulunabilir.

Saygılar,
Old 22-11-2012, 17:16   #3
Av.İrem ÖZTÜRK

sayın Bilal Gedikci iyi dilekleriniz ve aydınlatıcı cevabınız için çok teşekkür ediyorum.saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi