Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşveren değişikliğinde işçinin tazminatını ödeme yükümlüğü...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-04-2012, 16:27   #1
Av.Kerimhakanözen

Varsayılan İşveren değişikliğinde işçinin tazminatını ödeme yükümlüğü...

Saygıdeğer meslektaşlarım. Öncelikle şunu söylemeliyim ki benim de olayda anlayamadığım noktalar var. Umarım birlikte tamamlarız eksik parçaları.
Bugün bana gelen bir müvekkilim sendikaya bağlı olarak çalışmakta olduğu işyerinde işverenin işi devretmesi sonucu işvereninin değişeceğini söyledi. Devamında ise eski işverenlerinin onlara 3600 günü dolduranlara tazminatlarını ödeyeceğini ama doldurmayanları DEVLETE aktaracağını söylemiş. Ben bu noktada ayrıntılı olarak sormama rağmen bir türlü anlamadım devlete aktarılmak derken ne kastettiğini. Bu durumda olan 200 kişi olduğunu söyledi ve hep birlikte dava açarak 3600 gün olmayanların da tazminatlarının ödenmesini sağlamak istediklerini söyledi. Ben onun ağzından çıkanları aynı şekilde aktarıyorum. Çünkü ne demek istediğini belli noktalarda ben de tam anlamadım. Bu durumda devlete geçmek derken dediği şey eğer haklarının ve günlerinin aynen devrolması ise sanırım herhangi bir hak kaybı olmayacagı için dava da edemeyiz. ama eğer ki öyleyse diğerleri neden alıyor tazminatı çünkü onlar da sonuçta emekli olmayacak ki.
Durum budur yardımcı olursanız sevinirim.
Old 19-04-2012, 20:46   #2
Adli Tip

"Devlete aktarılacak"la kastettikleri şeyin şu olması kuvvetle muhmeteldir:

Bilindiği üzere uzun yıllardır kıdem tazminatıyla ilgili yasa değişikliği gündemde. Bu gündem son zamanlarda daha sıcak bir gündem. Konuşulan, yazılan çizilenler, kıdem tazminatının "fona" devredileceği şeklinde.

Benimki sadece bir tahmin...

Öte yandan şunu da belirtmek gerekir ki, işletmenin devri, işveren değişikliği, tek başına fesih sebebi yapılamaz. Haliyle tazminat ödemeyi ya da talep etmeyi gerektirecek bir durum da olmaz.

200 kişi birden gelirse yine de bulunabilir ama açılabilecek bir dava.
Old 19-04-2012, 21:21   #3
Av.Evran KIRMIZI

Tahminlerimi söyleyeyim. 3600 günü olanların kıdem tazminatlarını alacak olması muhtemelen 15 yıl ve 3600 günü olanların 1475 Sayılı İş K. 14/5 uyarınca istifa etseler dahi kıdem tazminatları doğmuş olduğu için kendi istekleri ile istifa ediyormuş gibi gösterip onların kıdem tazminatları devreden işveren tarafından ödenecek. Böylece devralan işveren bu işçilerin (tazminatlarını almış oldukları için) geçmiş dönem kıdemlerinden sorumlu olmayacak.
"Devlete intikal edecek" kısmını anlamadım. Devralan işveren kamu tüzel kişisi ise geçmiş kıdemlerden sorumlu olacağı için böyle söyleniyor olabilir. Ya da işçileri yanıltmak için böyle şeyler söylüyor olabilirler.
Buradaki karmaşanın sebebi bence devreden işveren ile devralan işverenin işçilerin kıdem tazminatları konusundaki riskten kendilerini kurtarmak istemeleridir.
Bu arada işyerinin devri, iş koşullarında değişiklik getirmediği sürece taraflara iş akdini feshetme imkanı vermez. Dolayısıyla işçiler sırf işyeri devredildi diye iş akitlerini fesih ederlerse kıdem tazminatına hak kazanamazlar.
Old 19-04-2012, 22:14   #4
Av.Kerimhakanözen

İlgilendiğiniz için teşekkürlerimi sundum saygıdeğer meslektaşlarım. Olayla ilgili ise biraz daha bilgi aldım ve olayın işçilerin yanlış anlaması olduğunu iyiden iyiye düşünmeye başladım. Zira bana bu kıdem tazminatı değil başka bir tazminat falan dediler de Ben yarın eski işverenle görüşmeye çalışacağım. onunla görüşünce bu insanlara tam olarak ne dediğini anlamaya çalışacağım. size de aktarırım. Teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi